Készült: 2024.09.20.15:18:58 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

214. ülésnap (2005.04.18.), 78. felszólalás
Felszólaló Dr. Kolber István (MSZP)
Beosztás regionális fejlesztésért és felzárkóztatásért felelős tárca nélküli miniszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:21


Felszólalások:  Előző  78  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. KOLBER ISTVÁN tárca nélküli miniszter: Köszönöm szépen. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Képviselő úr több kérdést tett fel. Nos, pont attól igazságos az adókedvezménnyel kapcsolatos, egyébként korábbi döntés, mert a kedvezmény érvényesítését jellemzően az átlagos vagy az átlag körüli jövedelemmel rendelkezők számára teszi lehetővé. Ezt a következő számok igazolják. A kedvezmény módosítását megelőző évben, 2003-ban az átlagosan érvényesített lakáshitel-törlesztési adókedvezmény nagysága 116 ezer forint volt, azaz alacsonyabb az új 120 ezer forintos értékhatárnál. Az átlagos keresetű családok számára az úgynevezett jövedelemkorlát, ez egyébként évi jövedelem szintjén 3 millió 400 ezer forint, nem jelent valódi korlátot, ugyanis munkaviszonyt feltételezően 2003-ban 1 millió 646 ezer forint volt az átlagos jövedelem. Tehát ezek a számok cáfolják képviselő úr felvetését, hogy az átlagos keresetű családok hátrányba kerültek volna.

 

(15.10)

A jövőt illetően az adórendszer igazságosabbá tétele érdekében minden ilyen kedvezményt új struktúrában kell átgondolni és elhelyezni, de nem állja meg a helyét az, hogy a 120 ezer forintos adókedvezményt bárki is eltörölte volna, ez érvényben van.

Ami pedig a lakáscélú hitel törlesztőrészleteivel kapcsolatos véleményeket illeti: nos, nincs irtó hadjárat, de jogos kritika mindenképpen van, mert ezek megalapozottak. Nevezetesen, hogy a Fidesz lakáspolitikai intézkedései igazságtalanok voltak, mert a magasabb jövedelműek számára tették lehetővé az adókedvezmény teljes érvényesítését; pazarló volt, mert lehetővé tette a többszörös érvényesítését; továbbá adóelkerülésre adott lehetőséget.

Nézzük, mivel bünteti a képviselő úr szerint a kormány a családokat! A fiatal, egygyermekes vagy még gyermektelen házaspárok esetében a kormány lehetővé tette, hogy lakáshoz jutásuk megkönnyítése érdekében egy vagy két gyermek vállalása esetén számukra a lakásépítési kedvezményt, a szocpolt a pénzintézet kamatmentes kölcsönként megelőlegezze. Az összegét, amelyet egyébként az előző kormány négy év alatt egyszer sem emelt, 1 millió 200 ezer forintról 2 millió 400 ezer forintra, a duplájára emeltük. Egyébként ezt évente 28-30 ezer fiatal család veszi igénybe.

Az állami kezességvállalási program azoknak a fiataloknak teremt lehetőséget az otthonteremtésre, akik nem vagy csak kis önerővel rendelkeznek, ezért a hitelintézetek számára nem tudnak elegendő megtakarítást felmutatni, de jövedelmük számukra lehetővé teszi a hiteltörlesztések hosszú távú megfizetését.

A félszocpol-támogatás kiterjesztése használt lakás vásárlására szintén a fiatalok lakáshoz jutását segíti, nem beszélve arról, hogy az új lakások építése tekintetében is kedvező, hiszen keresletet generál. Itt jegyzem meg, hogy először az elmúlt évben léptük át azt a bűvös határt, a 40 ezres számot az újlakás-építés kapcsán, amely a lakásállomány megújítását már biztosítja, hiszen tavaly 44 ezer új lakás épült.

Bevezettük a lakbértámogatást, amely azoknak a családoknak segít, amelyek nehéz szociális helyzetben vannak. 600 ezer közalkalmazottra kiterjesztettük az állami kezességvállalást, nem beszélve arról, hogy a korábbi négyszeresére, éppen 8 milliárd forintra emeltük a panellakások felújításával kapcsolatos előirányzatot.

De ezek után felteszem a kérdést, melyik lakásprogram az igazságos: amelyik sok százezer, köztük rengeteg gyermekes és rászorult család lakhatási problémájának megoldásában segít differenciáltan, vagy az, amely lehetővé tette a magasabb jövedelműeknek, hogy az adófizetők pénzéből nyújtott állami támogatás segítségével befektetési céllal második vagy akár harmadik lakásukat vásárolják meg?

Kérem válaszom elfogadását. (Taps a kormányzó pártok padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  78  Következő    Ülésnap adatai