Készült: 2024.04.27.06:29:17 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

233. ülésnap (2009.10.19.), 30. felszólalás
Felszólaló Szabó Vilmos (MSZP)
Beosztás külügyminisztériumi államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:12


Felszólalások:  Előző  30  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SZABÓ VILMOS külügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Az elnökségi stáb felkészítésével kapcsolatos feladatok a megfelelő ütemben haladnak, azt gondolom, jelentős csúszásról nem beszélhetünk. Azt követően, hogy pontosan meghatároztuk az egyes miniszteri tanácsok, formációk és tanácsi munkacsoportok létszámigényét, azoknak mintegy 85 százalékára a minisztériumok jelöltek, ez mintegy 600 tisztviselőt jelent. Az EU-elnökségi feladatok szorosan kapcsolódnak a tisztviselők mai munkájához, ők ma is részt vesznek a tanácsi munkacsoportok munkájában, előkészítik a tanácsüléseket, kialakítják egyes szakkérdésekben a magyar álláspontot. Nyilvánvalóan ez átalakul majd az elnökség alatt, hiszen 27 ország álláspontja közül kell majd az elnökségnek mindenki által elfogadható kompromisszumot találni, folyamatosan együtt kell működni az Európai Parlamenttel.

Ezért elindult az elnökségi képzés, és az elmúlt egy évben megkezdődött az idegen nyelvű képzés az uniós intézményekből és tagállamokból meghívott előadókkal, számos előadást tartottak, részt vettek a képességeiket felmérő kompetenciateszten, angol és francia nyelvű tárgyalástechnikai szemináriumokra is sor került. És ezt még folytatni is fogjuk. A kompetenciafejlesztésre is sor kerül, valamint tárgyalástechnikai tréningekre. Az erről szóló közbeszerzés előkészítési folyamatban van. Azt gondolom tehát, hogy a képzés nem csúszik, sőt a tisztviselők a napi munka mellett jelentős többletterhet vállalnak magukra, hogy ezeken a képzéseken folyamatosan részt vegyenek.

Az európai uniós elnökségi költségvetés kapcsán szeretném kiemelni, hogy tervezéséről az Országgyűlés EU-elnökségének munkacsoportjában a pártok, frakciók folyamatos tájékoztatást kapnak. Nyilvánvaló, hogy a pénzügyi és gazdasági válságra adott kényszerű válaszoknál át kellett tekinteni ezt a területet is, és sort kellett keríteni felülvizsgálatra, illetve átcsoportosításokra. Ezek az átcsoportosítások persze nem ötletszerűen történtek, hanem a prioritással rendelkező feladatok megfelelő kezelésével. Kormányhatározat már 2008 végén rendelkezett bizonyos, elsősorban infokommunikációs elnökségi feladatokkal kapcsolatos költségekről, amelyek jelentős része már felhasználásra került. Ezt követően a 2009-es elnökségi felkészülés kapcsán szintén kormányhatározat rendelkezett 740,9 millió forint átcsoportosításáról az EU-elnökségre való felkészülés 2009 első félévi kiadásainak fedezésére. Az előttünk álló 2010-2011. évi elnökségi feladatokkal pedig a költségvetési tervezés foglalkozott, a költségvetési tervezésbe beépül.

Ami a szponzorizációt illeti, egyetértünk azzal, hogy az állami költségvetést terhelő elnökség lebonyolítási költségeit csökkentsük, amennyire csak lehetséges. A kormány úgy számol, hogy elsősorban a hazai rendezvények, gépjárműpark tekintetében a teljes rendezési költség 3,5 százalékát szponzorizációval lehet megteremteni. Ez egy óvatos becslés, ami a potenciális szponzorok megnyerése esetén tovább növelhető. Szükséges ennek jogi hátterét is megteremteni, ennek részletes felmérése és kidolgozása folyamatban van, amiről tájékoztatni fogjuk az Országgyűlés elnökségi munkacsoportját is.

Köszönöm a szót, kérem képviselő urat, fogadja el a válaszomat.

Köszönöm szépen. (Szórványos taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  30  Következő    Ülésnap adatai