Készült: 2024.09.25.23:33:59 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

248. ülésnap (2017.10.18.), 54. felszólalás
Felszólaló Dr. Varga László (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 8:15


Felszólalások:  Előző  54  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. VARGA LÁSZLÓ (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Alelnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Jó pár órája zajlik egy vita, amit nehéz vitának nevezni. Mindenesetre helyes-e, hogy az MNB üzleti jelentése és beszámolója kapcsán az ellenzéki képviselők próbálják választók tömegeinek véleményét itt az Országgyűlésben közvetíteni a jegybank vezetése irányába? Én azt gondolom, helyes. Azt gondolom, helyes, merthogy ez egy lehetőség arra, hogy vitát folytassunk, hogy azokat a jelenségeket, amelyek felháborítják a közvéleményt, megváltoztassuk, és olyan helyzetet teremtsünk, hogy soha többé ne lehessen olyan jegybanki vezetése ennek az országnak, amely ilyen, a közvéleményt felháborító dolgokat tesz.

Nyilván szerencsésebb egy ilyen vitát, egy ilyen beszámoló vitáját úgy lefolytatni, hogyha a kormánypárti képviselők is hasonló intenzitással megszólalnak, vagy legalább ha Matolcsy Györgytől személyesen nem is, legalább az alelnökétől válaszokat is kapunk, de hát ez nem történik meg. Nyilván azért nem történik meg, mert nem állja a vitát az, amit a jegybank tesz.

Önök menekülnek, védhetetlennek, vállalhatatlannak tartják az elmúlt évek történéseit. Miért is védhetetlen ez? Azért, mert nyilvánvalóan beszéltek az előttem szólók arról, hogy az árfolyamnyereségéből a jegybank vállalhatatlan dolgokat tesz. Vállalhatatlan dolgokat tesz, hiszen ez az árfolyamnyereség esősorban annak köszönhető, hogy tudatos politika volt a forint gyengítésére. Ebből adódik a jegybank nyeresége, és ugyan a jegybank függetlenségének tiszteletben tartása mellett, de el kell mondjam, hogy a jegybank akkor, amikor nyereséges, többféle dolgot tehet, többféle dolgot választhat. Mondok három vállalható alternatívát a jegybank vezetése előtt egy ilyen helyzetben, ami kialakult.

Egyrészről megsegíthette volna a devizahiteleseket. Több százezer magyar embert érintenek a devizahitelek, illetve annak a folyományai, egy finanszírozhatatlan eladósodás érint rengeteg magyar családot. Az ő problémájukat éppen a forint gyengülése okozta, amely éppen a Fidesz kormányzásának évére tehető, és éppen Matolcsy György tevékenységéhez köthető, részben nemzetgazdasági miniszterként, részben jegybankelnökként. Tulajdonképpen a devizahitelesek megsegítése egy fontos cél lett volna, egy olyan problémának legalább a részbeni kezelése, amelyet éppen önök okoztak.

De mondok egy másik dolgot is, amit tehettek volna a nyereségből: befizethették volna a költségvetésbe. Ez egy önök előtt nyitva álló lehetőség. Dönthetett volna így a jegybank vezetése, hiszen amikor veszteséges a jegybank, akkor a költségvetés fizet be, és nyilván amikor az önök által megnyomorított embertömegek okán nyereséges a jegybank, akkor egyébként az volna a minimum, hogy ilyen nyereségekből közösségi célokat finanszíroznak; néhányat majd említek a későbbiekben. Pontosabban nem finanszíroznak, hanem befizetik a költségvetésbe, és itt mindannyian, a Magyar Országgyűlésben dönthetünk arról, hogy az milyen közösségi célokat szolgáljon.

Harmadrészt eredménytartalékot is képezhettek volna ebből. Részben tettek ilyet, de egyébként akár az egésznek a terhére is képezhettek volna azt ‑ és akkor nyilván a későbbi célokat is szolgálhatta volna, adott esetben nehezebb gazdasági időszakban szolgálhatta volna az ország érdekeit.

Mondok néhány közösségi célt, amit lehetett volna finanszírozni, ha befizették volna a nyereséget a költségvetésbe. 2010 előtt adómentes volt a minimálbér. 2010 óta a Fidesz vezette kormány megadóztatta a minimálbért. Ma is 15 százalék adó terheli. A legkisebb béreket sújtja tehát ugyanaz az adó, ami a legnagyobb béreket is. Azt gondolom, hogy egy adómentes minimálbér ebben az országban pont a legalacsonyabb keresetűeknek jelentene hatalmas segítséget. Egyébként pont aktuális. Pont a legnehezebb sorban élők számára a legdrágább a fűtés, tehát akik tűzifával fűtenek, lassan megduplázódik a tűzifa ára három év viszonylatában, mégsem vezették be az 5 százalékos tűzifaáfát, a kedvezményes tűzifaáfát, hiszen ez rengeteg embernek jelenthetne segítséget.

Mondok még egy olyan célt, ami évek óta nem valósul meg, pedig a legnehezebb sorban élőknek segítene: az alapvető élelmiszerek áfakulcsa 5 százalék legyen; többször javasoltuk ezt. Egyébként meg Európa-csúcs 27 százalék áfa terheli az alapvető élelmiszereket. De az állami ‑ hangsúlyozom: állami ‑ oktatási és egészségügyi rendszer támogatása is egy olyan cél lehetne, amit ha befizettek volna a költségvetésbe nyereségként, akkor támogathatna az Országgyűlés.

Ehelyett mit tettek? Visszaélve a jegybanki függetlenséggel, csak néhány számot mondanék. A Pal­las Athéné alapítványoknak nagyjából 250 milliárd forintot fizettek, ennyit csoportosítottak át. Erre mondta azt Kósa Lajos elhíresült megnyilatkozásában, hogy elvesztette közpénzjellegét ez a 250 milliárd forint ‑ elképesztő, vállalhatatlan! És erről szólnak a botrányok, hogy egyre-másra halljuk, hogy ezek az alapítványok bizony milyen vállalhatatlan célokat szolgálnak, hogyan szolgálják az urizáló fideszes elit érdekeit, rokonok, barátok fizetését és egyéb úri huncutságokat.

26 milliárdnyi forrás ingatlanvásárlásokat érintett, és ahogy elhangzott, a bértömeg, amit a vezetők fizetésére elköltenek nagyjából, a hétszeresére növekedett Matolcsy György jegybankelnök időszakában. Tehát ez az a vállalhatatlan eredmény, amit önök, a jegybank vezetése alatt az ország láthat.

Ezzel szembesül a közvélemény. És ha ezzel szembesül a közvélemény, akkor ezzel dolga van a politikának. Dolga van a közélet szereplőinek. Nemcsak itt, az Országgyűlésben, amikor ezt a beszámolót évente egyszer tárgyaljuk szerintem, hanem bizony, dolga van az azonnali kérdések tekintetében az Országgyűlés ellenzéki képviselőinek, és dolga van sajtótájékoztatók, egyéb események keretében az ellenzéki képviselőknek. Azt, hogy ez a vita nem lett intenzív, és nem szálltak be a kormánypárti politikusok, és ön sem, alelnök úr, Matolcsy György meg elmenekült, ezt annak a bizonyítékának látom, hogy menekülnek ezek elől a problémák elől, érzik, hogy vállalhatatlan, érzik, hogy vállalhatatlan ez az emberek előtt, és tarthatatlan, és nyilván felveti, ez a helyzet felvetné egy demokratikusan működő országban a hűtlen kezelés gyanúját is.

Ez egy felháborító dolog. Ezért azt szeretném mondani, hogy jó lett volna, ha alelnök úr legalább eljátssza, hogy a felmerülő kérdésekre valamilyen módon választ kíván adni; azt látom, hogy nem is nagyon jegyzetelt ebben a tekintetben, nemhogy a vitába nem szállt be. De egy dolog biztos: ilyen vállalhatatlan évek után nekünk már nemcsak az a célunk, hogy a kormányt leváltsuk, hanem az általuk kinevezett kegyeltek kapcsán is igazságot tegyünk, ezért azt gondolom, hogy azzal az erővel, ahogy a kormányváltásért fogunk küzdeni a demokratikus ellenzék tagjaival egyetemben 2018 tavaszán, ugyanúgy azért is fogunk küzdeni ‑ ezt üzenjük minden magyar választópolgárnak ‑, hogy soha többé ne lehessen ilyen vállalhatatlan vezetése a magyar jegybanknak. Köszönöm, elnök úr. (Taps az MSZP padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  54  Következő    Ülésnap adatai