Készült: 2024.09.19.20:38:12 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

266. ülésnap (2013.04.08.), 58. felszólalás
Felszólaló Dr. Stágel Bence (KDNP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 2:58


Felszólalások:  Előző  58  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. STÁGEL BENCE (KDNP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Ma hiányzik egymillió munkahely és egymillió gyermek - mondta még 2010-ben a kormányzás legelején a miniszterelnök. Ezen persze nincs mit csodálkozni, hiszen a Bajnai-kormány megalakulásának évében, 2009-ben 34 ezer fővel csökkent az ország lakossága, amely egy Pápa méretű város eltűnését jelentette társadalmunkból.

Szintén a Gyurcsány-Bajnai-korszak idején következett be az a szomorú tény, hogy hazánk népessége a lélektani 10 millió fő alá csökkent. Mindez persze nem véletlenül és nem előzmények nélkül történt, hiszen 2002-ben a szocialista kormány első dolga volt, hogy visszametssze a családi adókedvezményt, ami ezt követően csupán havi négyezer forintban és csupán a nagycsaládosoknak járt. Ezenkívül megszüntették a népesedési kormánybizottságot, majd később szigorították a gyest és befagyasztották a családi pótlékot, sőt még a rendszeres gyermekvédelmi támogatást is megszüntették, illetve beolvasztották a családi pótlékba.

(14.40)

Ez utóbbi intézkedésnek egyébként semmi értelme nem volt, az intézkedések hatására nem csökkent az adminisztráció. A rendszeren a legszegényebbek nemhogy nem nyertek, hanem kismértékben még veszítettek is. A szocialisták által megteremtett szép új világ sem a gyermekszegénységet nem csökkentette (Dr. Józsa István: El vagy tévedve!), hanem még a gyermekesek felé történő újraelosztást sem segítette elő, sőt negatívan hatott a munkavállalásra is, hiszen a családi pótlék alanyi jogon járt. Nem lehet csodálni, hogy egy ilyen feje tetejére állított családtámogatási rendszerben a gyermekvállalási kedv erőteljesen csökkent.

(Az elnöki széket dr. Latorcai János, az Országgyűlés alelnöke foglalja el.)

A helyzeten az sem segített, hogy ezalatt Dobrev Klára, Gyurcsány Ferenc felesége azt szorgalmazta - egyetértésben az akkori Szociális és Munkaügyi Minisztériummal -, hogy a kismamák lehetőleg ne maradjanak otthon, hanem minél előbb álljanak munkába szülés után. Tette ezt úgy, hogy akkoriban a bölcsődék túlzsúfoltak voltak, egy 100 fős bölcsődébe átlagosan 128 gyermek járt akkoriban. Mindeközben 2010 előtt a szocialista kormányok nem védték meg a gyermeket vállaló nőket, ezért a fiatal anyák ki voltak téve annak, hogy elveszítik munkahelyüket; tegyük hozzá a szocialista kormány idején tapasztalható általános bizonytalanságot és családellenes hangulatkeltést, és tegyük fel még azt a kérdést is, hogy csoda-e, hogy ilyen körülmények között gyorsult a népességcsökkenés.

A romokat nehéz eltakarítani, de a helyzet nem reménytelen, hiszen 2010-ben az Orbán-kormány egy Európában is egyedülálló, átfogó, arányos és családi alapú adórendszert vezetett be. A tények magukért beszélnek, viszont fontos annak utánajárni, hogy az intézkedések a szerényebb anyagi lehetőségekkel bíró családokat is lehetőség szerint a jövőben támogassák.

Kérdezem ezért az államtitkár urat, hogy segítette-e a családi adórendszer és a családtámogatás a népességcsökkenés mérséklését, illetve részesülnek-e a kedvezményekből a bérből és fizetésből élők is.

Várom megtisztelő válaszát. (Taps a kormánypártok soraiból.)




Felszólalások:  Előző  58  Következő    Ülésnap adatai