Készült: 2024.09.20.18:46:40 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

302. ülésnap (2013.09.16.), 26. felszólalás
Felszólaló Pálffy István (KDNP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:02


Felszólalások:  Előző  26  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

PÁLFFY ISTVÁN (KDNP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Ház! A napokban volt 50 éve, hogy elhunyt Robert Schuman, az Európai Unió eszmei atyja, volt francia miniszterelnök, az Európai Parlament egykori elnöke. Schumant már sokszor megidéztük itt a Házban azért, mert ő volt az a kereszténydemokrata politikus, aki az európai béke feltételeinek a megteremtésével megállította a szélsőjobboldali eszméket és a kommunizmust is. Mint hívő ember, vallotta, hogy a keresztény értékrend a biztosíték minden gyűlölködés és embertelen hatalmi törekvés ellen, mint egyszerre német, francia és luxemburgi pedig hitt abban, hogy az európai nemzetek erői egy irányba irányíthatóak.

Mit látna most, 50 évvel később Robert Schuman Európában és Magyarországon? Nézzük először Európát! Saját hazájában például százezres tüntetéseket a melegházasság ellen. Németországban és Franciaországban tízmillió muzulmán tömegeket, párhuzamosan élő társadalmakban az etnikai közösségekhez köthető magas munkanélküliséggel és bizony magas bűnözési rátával. Ha a valaha volt Spanyolországban, keresztény országban azt látná, hogy öt fiatalból három munkanélküli, az antik Európa, görög kultúra romjain pedig gyakorlatilag egy pénzügyi protektorátus alatt lévő országot látna, összességében egy elöregedő, fáradt, lemaradófélben lévő Európát, amit több százezer oldal joganyag tart össze, de nem az a fajta keresztény szellemű nemzeti megbékélés, amelyben egyébként ő maga jogászként, az emberi jogok, alapvető jogok szószólójaként mélyen hitt.

Mit látna Magyarországon? Látna egy olyan politikát, amely a kereszténydemokrácia első számú kedvezményezettjére épít, a családra. Látná, hogy a kormány az első intézkedésével pénzt hagyott az adózóknál, bevezette a családi adókedvezményt, rezsitéren első lépésként befagyasztotta a háztartási energiaárakat, majd megakadályozta a devizahitelek elburjánzását és elszabadulását, lehetőséget teremtett a hitelek visszafizetésére, a végtörlesztésre, második rezsilépésként 10 százalékkal csökkentette a villany, a gáz és a távhő árát, majd újabb lépésként 10 százalékkal szintén a többit, víz, csatorna, szennyvízszippantás, PB-gáz, kéményseprés. Azt is látná, hogy ez még mindig nem elég, mert Magyarország ugyan már jóval többet adhat a családoknak és az embereknek, de még lehet jobban csinálni, mert ugyanez a kormány kereszténydemokrata javaslatra kiterjeszteni kívánja a családi adókedvezményt úgy, hogy az alacsonyabb keresetűek és a többgyermekesek is, akik az adóalapot már nem tudták tovább csökkenteni, a nyugdíj- és a tb-járulék terhére megtehessék azt, és fel tudják venni a gyermekeik után nekik járó kedvezményt. Tehát a kereszténydemokrata Schuman azt látná, hogy a kiskeresetűek és a nagycsaládosok valóban a keresztény szolidaritás elve szerint vannak támogatva, egy társadalmi gyarapodás érdekében segíti őket a kormány.

És persze azt is látná, hogy a kormány tervezi bevezetni a rugalmas gyedet minden gyermek után, hogy reményeink szerint több gyermek szülessen és azt is, hogy még további 10 százalékkal kívánja csökkenteni a rezsit és hogy felveszi a harcot a nagy energiamonopóliumokkal. És ha valaki, akkor Schuman tudja, hogy ez mit jelent, tudná, hiszen ő volt az, aki a háború után Luxemburgban egy óriási energiaipari korrupciót fedezett fel és leplezett le. Szóval, mit látna az európai optikában keresztül? Azt látná, amit idehaza és Európában is mind többen látnak, hogy Magyarország sok tekintetben már jobban csinálja. Európában sorra átveszik a magyar példákat. Legutóbb például a lengyelek ugyanúgy megszüntették a magánnyugdíjpénztárakat, hogy a nyugdíjak értékállóságát és a nyugdíjasok járandóságát biztosítsák.

(14.10)

S végül: ha Schuman most valahol olvassa a magyar alaptörvényt is, akkor azt olvassa ki belőle, hogy belefoglaltuk a politikánk gyámkövét, azt a keresztény értékrendet, amely Európa, Magyarország és mindannyiunk jövőjéhez szükséges, ahogy ezt egyébként annak idején Schuman, ötven évvel ezelőtt oly szépen megfogalmazta.

Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  26  Következő    Ülésnap adatai