Készült: 2024.09.21.09:22:57 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

190. ülésnap (2016.11.23.), 26-28. felszólalás
Felszólaló Vargha Tamás (Fidesz)
Beosztás Honvédelmi Minisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Előadói válasz
Videó/Felszólalás ideje 5:59


Felszólalások:  Előző  26 - 28  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

VARGHA TAMÁS honvédelmi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Ismételten szeretném megköszönni a támogató hozzászólásokat.

Már a képviselő asszony előző felszólalásakor is szerettem volna megkérdezni, hogy miért pont 2022, miért nem ’21 vagy ’23. Számomra úgy tűnik, hogy ránézett a naptárra, rábökött egy évszámra, és kijött a 2022. (Demeter Márta: Miért ’26, államtitkár úr? ‑ Harangozó Gábor István: Mennyi? Harminc! ‑ Demeter Márta: Akkor holnapra!) Mi máshogy gondolkodunk, azt nézzük és azt figyeljük, hogy milyen lehetőségek nyílnak, a gazdaság fejlődése, a GDP bővülése, növekedése milyen lehetőségeket ad. Nem kitűzünk egy évszámot, ami csak úgy légből kapott, hanem komolyan megfontoljuk, hogy milyen vállalást tudunk tenni. (Harangozó Gábor István tapsol.) Ahogy az előző felszólalásban is mondtam, amennyiben lehetőség van nagyobb emelésre, azt meg fogjuk tenni (Gőgös Zoltán: Három cikluson átívelő!), mint ahogy megtettük.

De van annak egy diszkrét bája, hogy ezekből a padsorokból jön a kritika, miután Juhász Ferenc doktrínája szerint leépítették a Magyar Honvédséget. 2010-ben nem volt más lehetőség, mint azt örökölni, amit szétvertek és tönkrevertek. (Demeter Márta közbeszól.) Abban a gazdasági helyzetben 2010-ben nem volt lehetőség, csak arra, hogy azt a vállalást megtegyük, hogy szinten tartjuk a költségvetést.

Annak is van egy diszkrét bája, hogy a megbecsülést említi a képviselő asszony. Teljesen egyetértünk abban, hogy meg kell becsülni a katonákat (Gőgös Zoltán: Mint a nyugdíjasaitokat és a rokkantakat!), de az első Orbán-kormány (Az elnök csenget.) és a második Orbán-kormány döntése alapján volt a Magyar Honvédségben az elmúlt húsz évben illetményfejlesztés. (Közbeszólások az MSZP padsoraiból.) 2002 és 2010 között nem volt. Tehát azt gondolom, hogy a kritika abból az irányból nem jogos. Január 1-jétől pedig folytatódik (Gőgös Zoltán: A rokkantakról beszéljünk!) az illetményfejlesztés. Képviselő úr, a hadirokkantakat, ha emlékszik… (Harangozó Gábor István: Ki vette el a pénzt?) Nem vette el senki, képviselő úr! Nézze meg, hogy milyen (Nagy zaj, az elnök csenget. ‑ Gőgös Zoltán: Megadóztatjátok a nyugdíjasokat!) törvényjavaslatok fekszenek a Ház előtt! Lehetősége van megszavazni azt a törvényjavaslatot, amely a gondoskodás területén a hadigondozottak, hadiárvák, hadirokkantak járulékait is növelni fogja, és tette ezt egyébként az elmúlt években is. Már nagyságrendekkel emelkedett az erre fordítható költségvetési forrás.

A Honvéd Egészségpénztárt is említette a képviselő asszony. Igen, észrevettük, ön is észrevette, fel is szólalt, kérdést is intézett hozzánk. Meg is tettük a szükséges lépéseket. Ezt sem csak úgy hűbelebalázs módjára, hanem megfontoltan, kellő jogi megalapozottsággal tettük meg.

Az állományarányok egyébként ezzel (Harangozó Gábor István: Másfél év után elszánták magukat!) fognak javulni.

ELNÖK: Bocsásson meg, államtitkár úr! Képviselő úr, minden lehetősége megvolt arra, hogy felszólaljon a vitában! (Harangozó Gábor István: Nem is válaszol! Ez nem vita, elnök úr!) Egyelőre válaszadás következik (Vargha Tamás: Miért nem szólalt fel, képviselő úr?), kérem, képviselő úr! (Vargha Tamás: Csak bekiabál! ‑ Gőgös Zoltán: Mert nem válaszol semmit!) Gőgös képviselő úr, minden lehetősége megvolt. Válaszadás van! Kérem! (Gőgös Zoltán: De nem válaszol semmit!) Legyen szíves, képviselő úr! Figyelmeztetem! (Harangozó Gábor István közbeszól.) Figyelmeztetem, képviselő úr!

VARGHA TAMÁS honvédelmi minisztériumi államtitkár: Nem is mondott semmit! Tehát az állományarányok valóban javulnak (Harangozó Gábor István: Visszaél a házszabállyal!), hiszen ha a tiszti állomány létszámát nem növeljük, hanem csak az altisztit és a legénységit, akkor az állományarányok módosulni fognak.

A területvédelmi önkéntes tartalékos állomány felállításáról is beszélt a képviselő asszony. Ez a változás pont nem vonatkozik erre, hiszen a tiszti létszámokat, mint azt tudjuk, nem növeljük ebben a keretben. De amikor az önkéntes tartalékos rendszer, önkéntes műveleti vagy önkéntes területvédelmi, vagy önkéntes védelmi tartalékosról beszélünk, akkor az egy másik pálya, egy másik lehetőség. Az, aki esetleg önkéntes tartalékos szolgálatot szeretne vállalni, önkéntes tartalékos szolgálatot szeretne vállalni és nem szerződéses katona vagy nem hivatásos katona szeretne lenni. Úgy érzem, hogy képviselő asszony önmagával is konfliktusba keveredett, amikor azt mondja, hogy az állományarányokat tovább kell javítani. Ebben egyébként teljesen egyetértünk, de akkor a tisztképzést ezzel párhuzamosan nem kell bővíteni, mert ha az állományarányokat javítani szeretnénk, akkor nem a tisztek számát kell növelnünk, hanem az altiszti és a legénységi állomány létszámát, ebben egyetértünk.

Még egyszer szeretném elmondani a szakasz vagy század kapcsán, hogy a szakasz attól nem szakasz, hogy nincs feltöltve. Ebben is egyetértünk. De ha a nem feltöltött beosztásokat elvesszük, akkor annak a lehetőségét is elvesszük, hogy a szakasz szakasszá váljon, mert nincs mit feltölteni. Ha egy szakaszból, amiben van három raj, kiveszünk tíz embert, az nem három raj, hanem csak kettő, és soha nem fogjuk tudni feltölteni, mert elvettük és eltettük máshova, ami azt eredményezi, hogy egyik sem lesz működőképes.

Kulcsár képviselő úr felvetésére szeretném válaszolni, hogy amikor képességeket hozunk létre, például a különleges rendeltetésű ezredet, akkor valóban harci értéket növelünk és nem pedig csökkentünk. Amit a miniszterelnök úr mondott, annak pontosan az a lényege, hogy haderőfejlesztésre van szükség. Abban bízom, hogy amikor ezeket a lépéseket megtesszük, akkor az Országgyűlés minden frakciója, minden itt ülő képviselő támogatni fogja ezen törekvéseinket. Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  26 - 28  Következő    Ülésnap adatai