Készült: 2024.09.21.02:10:49 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

295. ülésnap (2013.07.04.), 218. felszólalás
Felszólaló Pálffy István (KDNP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:17


Felszólalások:  Előző  218  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

PÁLFFY ISTVÁN (KDNP): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Mi is történt az imént 8 perc 20 másodperc alatt? Lényegében Molnár Csaba gyurcsányista képviselő egy platformra került Szilágyi László és Karácsony Gergely bajnaista képviselőkkel. A kettő között minimális a különbség. A két volt LMP-s beadott egy gyalázatos, a Házhoz, a Magyar Országgyűléshez nem méltó módosító javaslatot, idepiszkítottak a patkóba, ide az asztalra, elhagyták a termet. Molnár Csaba még itt van. Ennyi a különbség, tisztelt képviselőtársaim. (Dr. Józsa István: Mert ő legény a gáton.)

Ami pedig azt illeti, hogy az Európai Unió túllépte-e a hatáskörét: nem erről van szó a javaslatban. Molnár Csaba úgy fogalmazott - felírtam -, hogy Unió. Nem! Ebben a határozati javaslatban az Európai Parlamentről beszélünk, szigorúan az Európai Parlamentről. Hadd támasszam alá, hogy hol van ennek a hatásköri túllépésnek a tettenérési lehetősége. Amikor a Tavares-jelentés - amely egyébként negyven oldal, és amelyből csak az ajánlások tíz oldalt tesznek ki - a "Nyomon követés" című negyedik részben a következőképpen fogalmaz: hogy ők, tudniillik az Európai Parlament - hangsúlyozom: parlament - felhívja a magyar hatóságokat, hogy adjanak tájékoztatást a Parlament, a Bizottság, a Tanács elnöksége, valamint az Európa Tanács számára az ajánlások végrehajtásáról. Ez ugyanis azt jelenti, hogy az Európai Parlament egy teljesen független, tőle különálló testület számára és a magyar kormány számára ad kötelezettséget és hívná fel a magyar hatóságokat arra, hogy számoljon be valaki egészen másnak. Ez egyértelmű hatásköri túllépés, mert kilép a jogi keretek közül, ahogy Martonyi János külügyminiszter úr fogalmazott.

De alátámasztható a mi határozati javaslatunknak az a része is, amely azt állítja, hogy önkényesen vezet be új eljárásokat, és önkényesen állapít meg követelményeket. Ebben a bizonyos tízoldalas ajánlásban a preambulum rész a következőképpen fogalmaz, amikor önkényesen állapít meg követelményeket: az Európai Parlament, tehát a megszavazók, az a bizonyos baloldali liberális többség osztja azt az eszmét, hogy az Unió nem csupán "demokráciák uniója", hanem egyúttal a "demokrácia uniója" is. Ez szintén idézőjelben van, merthogy ugyebár ilyen szövegek az Európai Unió egyetlen dokumentumában sincsenek. (Babák Mihály: Hazudnak, mint a szocik.) Az Európai Unió a mi eszménk szerint, amit mi osztunk, a szuverén nemzetek uniója, a szuverén nemzetek együttműködése. De semmiképpen nem szeretnénk egy olyan Európai Uniót, amely a demokrácia uniója, vagyis valamiféle diktatórikus demokrácia az Uniótól.

Ha az alkotmányos berendezkedéseket vizsgáljuk: a francia elnöki köztársaság vagy a német kancellári demokrácia, a belga, a holland, a brit alkotmányos monarchia mind más-más demokratikus, európai, alkotmányos berendezkedés. És van, ahol van alkotmánybíróság, van, ahol nincs. Ezek a különböző demokratikus berendezkedések máshova és más arányokban telepítették a hatalmi és a végrehajtói jogosítványokat. Mindegyik külön demokratikus utat járt, s az ezeréves történelmünkben mi is. És ehhez ragaszkodunk. Tehát nem fogadjuk el a demokrácia unióját, nem fogadjuk el az ilyen önkényes követelmények megállapítását.

Tisztelt Képviselőtársaim! Végül méltányolni kell Kovács László képviselő ideológiai fejlődését a Szovjetunió tekintetében (Taps a kormánypártok soraiban. - Dr. Józsa István: Uniós biztossal beszélsz!), a jó pap holtig tanul, de adok ehhez - Józsa képviselőtársam is figyeljen ide, mert rá is vonatkozik a dolog tanulsága - egy olvasnivalói segédletet is. Ugyanennek az ajánlásnak a 8. oldalán található az az egyetlen mondat, amivel egyetértünk - ez a határozati javaslat is ezért született -, és ami a következőképpen hangzik: "Az Európai Parlament határozottan kéri, hogy a tagállamokat kettős mércék alkalmazása nélkül értékeljék."

Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  218  Következő    Ülésnap adatai