Készült: 2024.09.20.19:00:46 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

13. ülésnap (2018.06.27.), 100. felszólalás
Felszólaló Boldog István (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 8:05


Felszólalások:  Előző  100  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BOLDOG ISTVÁN (Fidesz): Köszönöm, elnök úr! Tisztelt Országgyűlés! A Költségvetési bizottság tagjaként röviden szeretnék beszélni a tényekről és a számokról az előttünk fekvő költségvetési tervezet kapcsán. A benyújtott törvényjavaslat szerint a jövő évi bevételi főösszeg 19 580 milliárd forint lesz, míg a kiadási oldalon várhatóan 20 578 milliárd forintot fog elérni. A hiány mértéke abszolút értelemben 998 milliárd forint lesz, ami megfelel az Európai Unió által is megkövetelt kritériumoknak. Ahogy az ÁSZ elnöke is ismertette, az ellenőrzött bevételi előirányzatok és a kiadási előirányzatok megalapozottak. A 2010 utáni időszak másik fontos célkitűzése volt, hogy az államadósság mértékét csökkentsük. Ezen a téren is jól állunk, hiszen a GDP-hez mérten jövőre is csökkenni fog, várhatóan a jövő év végére 70 százalék alá csökken az államadósság mértéke.

Természetesen minden költségvetés rejt magában kockázatot, hiszen nem várt események bármikor bekövetkezhetnek. Megállapítjuk, hogy Magyarország gazdasági kilátásai jók, a növekedés alapjai stabilak, de a válság jelei mutatkoznak a világban. Ilyen kockázatok például a világban elindult kamatemelési periódus vagy az eurózóna több tagállamának magas eladósodottsága, többen ugyanis nem tartják be az EU ez irányú kritériumait. További potenciális külső veszélyforrás az Egyesült Államokkal kibontakozóban lévő kereskedelmi háború, ami elsősorban közvetlenül Németországot érinti, de közvetve akár hazánkat is elérheti.

Mindezek kivédésére szolgálnak a különböző tartalékok, amelyeket a kormány a fentebb említett kockázatok kivédésére még meg is emelt. Így a központi költségvetésben a rendkívüli kormányzati intézkedésekre szolgáló tartalék 50 százalékkal lett magasabb, vagyis 165 milliárd forintos előirányzattal szerepel. Az Országvédelmi Alap 60 milliárd forint összegű előirányzata megegyezik a tavalyi évivel. Azt gondolom, hogy ezen tartalékok együttesen szavatolják az ország biztonságos gazdasági növekedését.

Ha már a biztonságról beszélünk, fontos azt is kiemelni, hogy jövőre 85 milliárd forinttal jut több pénz a haderőre és a rendészetre. Ez is azt jelzi, hogy a kormány határozottan fellép a magyarok biztonságáért, tesz a határvédelemért és a közbiztonságért.

Tisztelt Képviselőtársaim! Örömteli, hogy minden pénzügyi szakértő között, legyen az külföldi vagy hazai, egyetértés van abban, hogy jövőre is jelentős gazdasági növekedéssel számolhatunk. Ennek több oka is van. Egyrészt a lakossági fogyasztás növekszik, köszönhetően a 10 százalék körüli béremelésnek és az elindított ágazati bérfejlesztéseknek. A felmérések szerint a vállalati várakozások is évek óta nem tapasztalt optimizmust tükröznek a tervezett hazai eladásokkal kapcsolatban.

(18.50)

A legfontosabb exportpiacok tekintetében szintén javuló tendenciát kalkulálnak a magyarországi vállalatok. Rég elmúltak már azok az idők, amikor a beruházások csak uniós forrásokból valósultak meg. Ma már bővülő hitelezés és az erősödő beruházási kedv is fűti. Termelési oldalról szinte valamennyi ágazatban élénkülés várható a következő évben. A szakértők szerint a legkedvezőbb kilátásokkal az állattenyésztés, a villamosgépgyártás és a járműipar rendelkezik. Úgy vélem, ha a már fentebb említett negatív forgatókönyvek nem valósulnak meg, akkor ez az igen kedvező makrogazdasági környezet megmaradhat a 2019-es esztendőre is.

Az előttünk fekvő költségvetési tervezet továbbra is támogatni fogja a magyar családokat és a vállalkozásokat. Megint várható némi adócsökkentés, ezúttal a szociális hozzájárulási adó mértéke fog csökkenni várhatóan 17,5 százalékra, ezzel is segítve a vállalkozásokat, hogy több forrás álljon rendelkezésre a bérfejlesztés megvalósítására.

Itt kell elmondjam, hogy jó hír a családoknak és a bérből és fizetésből élőknek, hogy a személyi jövedelemadó mértéke nem változik, és továbbra is egykulcsos marad, szemben azzal, amit az ellenzék tegnap az adótörvények alatt is kifejtett, hogy többkulcsos adót szeretnének bevezetni. Sőt, ennek mértéke is elhangzott itt a parlamentben, hiszen az egyik ellenzéki képviselő elmondta, hogy az átlagbért már 24 százalékos adóval sújtanák, ami azt jelenti, hogy a pedagógusoknak, orvosoknak adott béremelés egy részét azonnal el is vennék. Örülök neki, hogy a választók nem nekik szavaztak bizalmat.

Mint ahogy annak is örülök, hogy miután nem nekik szavaztak bizalmat, így a családi adókedvezmény is marad, hiszen ennek is a megnyirbálását, elvételét ígérték a választásokkor. Valószínűsíthetően ezért veszítették el a választást, és ezért vannak nemcsak most itt kevesen a padsorokban, hanem egyébként is kevesen a parlamentben.

Tisztelt Képviselőtársaim! Az elmúlt évek gazdasági intézkedései, valamint a 2019-es költségvetés is azt vetíti előre, hogy kitartó munkával, fegyelmezett, előremutató nemzeti politikával Magyarország az Európai Unió egyik legélhetőbb, legbiztonságosabb országa lett. Ezek a pozitív hatások megmutatkoznak Jász-Nagykun-Szolnok megyében is. A mezőtúri, törökszentmiklósi és kunszentmártoni térséget ma már nem a munkanélküliség, hanem az egyre jobban megfizetett munkahelyek, a folyamatos fejlődés jellemzi. A nemzetgazdasági stabilitást jelzi, hogy Tiszapüspökiben megépülhetett Kelet-Európa legnagyobb élelmiszeripari üzeme, amely több mint ötszáz embernek nyújt biztos megélhetést. Épül a Tiszazug és Békés megye számára kiemelten fontos tranzitút, az M44-es gyorsforgalmi út, és a Törökszentmiklós térség számára fontos M4-es gyorsforgalmi út. A 2019-es költségvetés 4000 milliárd forintos fejlesztési forrása tartalmazza az M4-es út Abony-Törökszentmiklós közötti leállított szakaszának befejezési forrásait is.

A gyorsforgalmi úthálózat építése mellett jelentős összegeket fordítottunk az elmúlt években a közúthálózat felújítására, de a térség gazdasági erejét további infrastrukturális fejlesztésekkel kell növelnünk. A 2019-es költségvetés tárgyalásakor kértem a frakció támogatását, hogy lehetőségeinkhez mérten segítsük elő a kistelepülésekre vezető úthálózat fejlesztését. Választókerületemben például teljes felújításra vár Mesterszállás egyetlen bekötőútja, a Martfű-Kengyel-Tiszatenyő út, a Csépa-Csongrád összekötő út és az Öcsöd-Martfű összekötő útnak a Mezőhék és a Nagykunsági-főcsatorna közötti szakasza. A felújítás kalkulált költsége 2,5 milliárd forint. Ha a javaslatom támogatást kap, több ezer ember biztonságos közlekedését segítjük elő, továbbá bővítjük a gazdasági lehetőségeket is az itt élők számára.

Mindemellett a közmunkaprogram is fontos gazdasági tényező a Körös-Tisza mentén, a munkahelyteremtés mellett létbiztonságot teremt a családoknál, értéket teremt a településeken. A magyar emberek megdolgoztak ezekért a sikerekért. A 2019-es költségvetés ennek az építkező, gazdasági szempontból is erős Magyarországnak a jövőjét biztosítja, ahol kiszámítható és tervezhető az élet, jó gyermeket nevelni és biztonságban élni.

Tisztelt Képviselőtársaim! Úgy vélem, ahogy az elmúlt nyolc évben mindig, úgy a kormány most is egy felelősségteljes, megalapozott költségvetést nyújtott be, ami további adócsökkentést tartalmaz, garantálja a biztos növekedést, támogatja a családokat. Ezért kérem képviselőtársaimat, hogy támogassák a költségvetési tervezetet.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  100  Következő    Ülésnap adatai