Készült: 2024.09.19.02:02:12 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

35. ülésnap (2018.10.30.), 10. felszólalás
Felszólaló Dr. Mellár Tamás (Párbeszéd)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:08


Felszólalások:  Előző  10  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. MELLÁR TAMÁS (Párbeszéd): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Kedves Képviselőtársaim! Elnézést szeretnék kérni önöktől, hogy ismételten a CEU ügyét hozom ide a Ház elé. Tudom, hogy egyszer már beszéltem erről a dologról, de muszáj beszélni róla, mert az ügy nem ért még nyugvópontra, nincs megoldás ebben az ügyben, a kormány nem írta alá New York állammal azt az együttműködési szerződést, amelyre nagy szüksége lenne a CEU-nak, és ennek hiányában jövő január 1-jétől nem fog tudni működni legálisan Magyarországon. Éppen ezért is hozta meg azt a döntést, hogy ha az aláírás december 1-jéig nem fog megtörténni, akkor elindítja a kiköltözést Ausztriába. A kormány már 550 napja nem rendezi le ezt az ügyet. Először hitegette az egyetemet, majd bizonytalanságban tartotta, elbátortalanítja a jelentkezőket erre az egyetemre, és zsarolási potenciált épít föl. Így a CEU kényszerhelyzetbe került, és ezt a lépést valóban meg kell neki hoznia. Az illetékesek pedig nagy valószínűséggel elégedetten dörzsölhetik a kezüket, hiszen ezt akarták, azt várták, hogy a CEU magától távozzon, és lehessen mondani, hogy az ő döntésük volt, önök pedig mossák a kezüket, ugyanúgy, ahogy Pilátus is annak idején Jézussal kapcsolatban mosta a kezeit.

Ezek után pedig elindul az a fajta politika, amelyik arról szól, hogy tulajdonképpen nem is fontos kérdés ez, nem is kardinális kérdés ez. Tegnap Rétvári államtitkár úrtól azt hallottuk, hogy miért fáj nekünk a CEU ügye, hiszen nemcsak a CEU igazán értékes és nagyon jó egyetem Magyarországon, hanem a magyar egyetemek is, ők is rajta vannak a különféle rangsorokon. Kétségkívül igaz, hogy ezeken a rangsorokon szerepelnek a magyar egyetemek is, de ha megnézzük ezeket, akkor az összes rangsorból egyetlenegy olyan rangsor van, amelyben az első ötszázban van magyar egyetem, a Szegedi Tudományegyetem van a QS 2019-es ranglistáján a 470. helyen.

Azon a rangsoron egyébként a Corvinus Egyetem a 801-1000. hely között van, a Műszaki Egyetem szintén ugyanott, az én kedvenc egyetemem, ahol tanítok, a Pécsi Tudományegyetem a 701-750. helyen van, tehát még azt a helyet se tudjuk elérni, ahány éves az egyetem. 650 éves most az egyetem, ehhez képest a 750. helyen vagyunk. Ugyanakkor, ha meg megnézzük a CEU-t bármilyen rangsorban, az első kétszázban mindenképpen benne van. Tehát azt gondolom, hogy van ott érték, amit támogatni kéne.

Aztán Rétvári úr még azt is mondta, hogy külföldi érdekeket védünk azzal, ha a CEU-t próbáljuk támogatni. No de kérdezem én, hogy azok a magyar diákok, akik szeretnének jó egyetemen tanulni, ha itthon tanulhatnak, nem kell külföldre menniük, az miért külföldi érdek.

A legfrissebb felmérések szerint minden második magyar hallgató úgy nyilatkozott, hogy külföldre szeretne menni diplomát szerezni. Ha ennek egy részét ki tudnánk így védeni, akkor azt gondolom, az jó lenne, hogyha itthon maradnának a fiatalok.

Aztán milyen egyetemi tanárokról van szó? Én a közgazdasági részt tudom csak. Ott olyan világhírű emberek tanítanak, mint Kőszegi Botond, Mátyás László, Koren Miklós, Barabási Albert László, akik bármelyik vezető nyugati egyetemen elhelyezkedhetnének, és akiknek a publikációs listája önmagában több, mint az összes magyar egyetemnek a vonatkozó publikációs eredménye.

Ez egy olyan érték, amit mindenképpen meg kellene őrizni. Palkovics miniszter úr pedig úgy nyilatkozott, hogy nem is költözik el a CEU igazából, csak egy kis része megy át Bécsbe. De ez valójában nem így van, hiszen az öt nagy programból négy program a CEU-hoz tartozik, tehát ha a CEU költözni fog, akkor a nagy része nyilvánvalóan költözni fog.

(9.30)

Nyilván államtitkár úr majd válaszában sok mindenről fog beszélni, de én egy dolgot szeretnék kérni tőle. Legyen olyan jó, egyetlenegy dolgot mondjon meg, hogy a felsőoktatási törvénynek melyik az a paragrafusa, melyik az a törvényi hely, amelyet nem teljesít a CEU, ami miatt önök nem írják azt alá. Ha ezt megteszi, államtitkár úr, akkor én itt megígérem, hogy soha többet nem fogom előhozni a CEU ügyét, sőt magánbeszélgetésekben is mindenkit arra fogok biztatni, hogy fogadjuk el azt, hogy a törvény mindenkire vonatkozik, és ne beszéljünk többet CEU-ügyről. Csak kérem, ezt az egy dolgot, legyen szíves, mondja el nekem, hogy tudjam, miről is van szó!

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps az MSZP, a DK és a Párbeszéd soraiban.)




Felszólalások:  Előző  10  Következő    Ülésnap adatai