Készült: 2024.05.21.04:38:19 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

241. ülésnap (2009.11.10.), 88. felszólalás
Felszólaló Tatai-Tóth András (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 6:01


Felszólalások:  Előző  88  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

TATAI-TÓTH ANDRÁS (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Varga Mihály képviselő úr már nincs itt, de nem tudom megállni, hogy ne reagáljak hozzászólásának a válságot elemző részére, miszerint hiába mondta a Fidesz, hogy válság van, nem vette komolyan a kormány és a kormánypártok. Az a helyzet, tisztelt Országgyűlés, hogy ezt a világvégehangulat-gerjesztést, amit önök elkövettek, 2002 óta folyamatosan hallottuk, és úgy jártak önök, mint a mesében a gyermek, aki mindig farkast kiáltott, szórakoztatta a felnőtteket, és utoljára már akkor sem hittek neki, amikor valóban jött a farkas. Talán ha reálisabb és visszafogottabb álláspontot képviseltek volna korábban, akkor hitelesebb lett volna a jelzésük is.

De amiért szót kértem, az oktatás költségvetési helyzetéről és a benyújtott, illetve benyújtandó, oktatást érintő módosító javaslatokról szeretnék néhány megjegyzést tenni. Köztudott, hogy 2010-ben az egész közszféra takarékos gazdálkodásra kényszerül, hiszen csak azokat a kiadásokat lehet a költségvetésben felelősen megtervezni, amelyekhez garantáltak a költségvetés bevételei is. Nem lehet eltekinteni attól a ténytől, hogy a költségvetés bevételeit az ország gazdasági teljesítménye határozza meg. Ezzel a kijelentéssel egyúttal szeretném visszautasítani azokat a megjegyzéseket, amelyek arra vonatkoztak, hogy olyan költségvetés került a Ház elé, amely csak az év első felére tartalmaz garanciákat, a többivel nem foglalkozik. Ez egyszerűen nem igaz. Olyan költségvetés van a Ház előtt, amely egész évre, 2010-re biztosítja a közintézmények és a közszolgáltatások szigorúan takarékos, de kiszámítható és stabil működését.

Úgy készítjük a költségvetést, hiszen még nem volt választás, hogy akkor is működőképes maradjon az ország, ha a jelenlegi kormányzat folytathatja a tevékenységét, és akkor is, ha másként döntenek a választók. A benyújtott módosító indítványainkkal néhány, a költségvetés beterjesztése után tudatosult feszültséget sikerült rendezni. Tisztázódott az egyébként is prioritást élvező gyermekétkeztetés finanszírozásának feltételrendszere, a módosító indítványokat megszavazta a parlament, tehát 2010-ben az idei évhez hasonló feltételekkel jutnak hozzá a rászorulók ahhoz a kedvezményes, illetve ingyenes étkeztetéshez, étkezéshez, amihez az idén is hozzájutottak, azzal a kiegészítéssel, hogy 2010-ben már az általános iskola 7. osztályosai is részesülnek ebben a juttatásban. Jelenleg 6. osztályig sikerült ezt megoldani.

Biztosítottak a művészeti iskolák kiszámítható működési feltételei 2010-ben, elfogadta a parlament a módosító indítványunkat. Ugyancsak támogatást kapott a két tannyelvű iskolák működésére vonatkozó módosító javaslatunk, tehát ugyanolyan feltétellel működhetnek 2010-ben az iskoláink, mint 2009-ben. Annyival csökken 2010. január 1-jétől az állami támogatás, amennyit egyébként vissza sem kell fizetni közteherként az intézményeknek, iskolafenntartóknak a költségvetésbe.

(10.50)

Tehát nem igaz az, amit a nyilvánosságban önök állítanak, hogy alkotmányellenes ez a döntés, merthogy tanév közben változtatja meg az iskolák működési feltételeit. Ez nem fog bekövetkezni, ugyanolyan feltételek között működhetnek 2010 januárjától az intézményeink, mint ahogyan 2009 decemberében működtek. Vannak gondok, azokat a gondokat ez a költségvetés nem tudja orvosolni, de feszes költségvetés és kiszámítható viszonyok keletkeznek.

SZDSZ-es képviselőtársaink javaslatára az oktatást érintő informatikai fejlesztési források is nem az idei szintre, nem 5 milliárd forintra, de 4 milliárd forintra kiegészültek. Tehát azt mondhatom, hogy a közoktatásnak nemcsak a működése, hanem a fejlesztési feltételei is rendelkezésre állnak a következő évben. A jelenlegi szakaszban pedig még a kistérségi oktatásfinanszírozás bizonyos feszültségeit fogjuk a módosító indítványainkkal megoldani. Azt szeretnénk elérni, hogy a többcélú kistérségi társulások esetében se legyen kisebb a költségvetés támogatása, mint a többi közoktatási normatíva esetében, tehát hogy csak annyival csökkenjenek a normatívák, amennyit be sem kell a központi költségvetésbe teherként fizetni.

Ezt szerettem volna hozzátenni a mai vitához. Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  88  Következő    Ülésnap adatai