Készült: 2024.05.17.21:05:42 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

241. ülésnap (2009.11.10.), 284. felszólalás
Felszólaló Velkey Gábor (SZDSZ)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 7:03


Felszólalások:  Előző  284  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

VELKEY GÁBOR (SZDSZ): Elnök Úr! Államtitkár Úr! Tisztelt Országgyűlés! A költségvetéshez jómagam és az SZDSZ-frakció nagyon sok módosító javaslatot nyújtott be, ezek közül öt olyanról szeretnék beszélni, amelyeket kis átalakítással kapcsolódó módosító javaslatként is benyújtottam. Azért tettem ezt, mert az általános vitában sok mindent elmondtunk a költségvetéssel kapcsolatban. Úgy ítéljük meg, a jelen helyzetben is van javítanivaló a költségvetésen. Az egyik terület, ahol ezek a kapcsolódó módosító javaslatok előrelépést, illetve a visszalépés korlátozását szeretnék elérni, a környezetvédelem területe.

Úgy érzem, és ezt az általános vitában is elmondtam, az elsőkörös részletes vitában is elmondtam, hogy a rnyezetvédelem az egyik vesztese a jelenlegi költségvesnek.

(15.20)

Három olyan módosító javaslatra szeretném felhívni a figyelmet, amelyet fontosnak tartunk. Az alapvető problémákat ezekkel már fejezeten belül nem tudjuk megoldani, mégis olyan visszalépéseket tudunk ellensúlyozni, amelyek fontos működő tevékenységeket szüntetnek be vagy hoznak olyan helyzetbe, amelyek a későbbi folytatását lehetetlenné teszik.

Az egyik ilyen módosító javaslat arra vonatkozik, hogy a Környezetvédelmi Minisztérium költségvetésében megmaradjon a Vásárhelyi-terv fejezeti sora. Ez a fejezeti sor ebből a minisztériumi költségvetésből kikerült, a gazdasági területen korlátozottan megmarad. Úgy ítéljük meg azonban, hogy a Vásárhelyi-terv komplex célkitűzései nemcsak szorosan vett árvízvédelmi, hanem tájgazdálkodási és egyéb gazdálkodási ügyekben is fontos fejlesztéseket kívánnak, ezekhez pedig forrásokat kell teremteni. Ha a következő évben nincs a Környezetvédelmi Minisztériumnak ilyen jellegű tevékenységre forrása, akkor az végérvényesen azt fogja eredményezni, hogy a Vásárhelyi-terv még meglévő tájgazdálkodási és egyéb gazdálkodási elemeit annullálni fogja.

A másik ilyen, szintén kármentést célzó módosító javaslat néhány tíz millió forintos, a szigetközi monitoring folytatására vonatkozik. Mindannyian tudjuk, hogy ha egy monitoringtevékenység forrásai az egyik évben megszűnnek, akkor az idősoros adatok összegyűjtésére nincs lehetőség. A monitoringtevékenységnek akkor van értelme, ha az valóban folyamatos, ha összehasonlítható adatokat produkál. A Szigetközzel kapcsolatos vízgazdálkodási, vízhasználati ügyeink további tárgyalásokat igényelnek, ebben az ott élő közösség érdekelt, ők összefogtak, együttműködnek, terveket dolgoznak ki. Ahhoz, hogy ezek a tervek megvalósulhassanak, hogy a Szigetköz vízrendszere fenntartható módon alakulhasson a jövőben, szükséges a monitoring folytatása. Ehhez szeretnénk korlátozottan forrást teremteni.

A harmadik fontos környezetvédelmi - szintén vízügyhöz kapcsolódó - módosító javaslatunk szintén egy kármentést próbál elérni. Az árvízvédelmi létesítmények karbantartására és felújítására vonatkozó költségvetési keretösszegek radikálisan lecsökkentek. Ezeknek a keretösszegeknek a részbeni visszapótlása esélyt teremt arra, hogy a következő években ne kelljen halmozottan, lényegesen több forrást biztosítani a nélkülözhetetlen felújítási és karbantartási feladatok ellátására. Úgy gondolom, ez is indokolt. Mindegyiket természetesen fejezeten belüli forrás biztosításával próbáltuk megoldani.

Az általános vitában és a korábbi felszólalásaimban, a részletes vitában is többször említettem már, hogy az önkormányzati sporttevékenységek finanszírozásában a radikális visszalépés sajnos azt eredményezi, hogy a könnyebb ellenállás irányába való elmozdulás következtében meg fognak szűnni az önkormányzatok által finanszírozott sporttevékenységek, és itt nem elsősorban a versenysportra, az élsportra, hanem a diáksportra és az utánpótlássportra koncentrálunk. Több módosító javaslat volt, amelyik a diáksport támogatását ismételten szerette volna megtartani, és a nagy, egybeszervezett kalapból a települési sporttámogatást elkülönítetten célozta volna biztosítani, egyszerűen azért, mert ma az állammal szemben az önkormányzatok többszörösét fordítják a települési sportélet támogatására. Ha ez a lehetőség kikerül, ha ezek a források eltűnnek, ha feloldódnak a nagy kalapban, akkor ez radikális visszalépést eredményez.

Egy speciális területen javasolunk lépni: az elmúlt években nagyon helyes intézmény-, létesítményfejlesztési program eredményeként az országban nagyon sok helyen létesültek tanuszodák. A tanuszodák akkor működnek, hogyha abban gyerekek vannak, ha azokban az uszodákban a működési költségeket biztosítani tudjuk. Úgy gondoljuk, erre forrást kell teremteni, ezért benyújtottunk egy olyan módosító javaslatot, amely a tanuszodák működési költségeihez járul hozzá, ehhez biztosít központi keretet.

Egy utolsó konkrét módosító javaslat, amiről szintén szóltam már az általános vitában és a korábbi részletes vitában is, és nagyon nagy tisztelettel szeretném kérni minden jelen lévő képviselő támogatását ez ügyben. A gazdasági válság időszakában kimondottan nagy jelentősége van a krízishelyzetben lévő személyek, családok körülményeiben való segítésnek. A javaslatom a Szociális és Munkaügyi Minisztérium költségvetésén belül a lelkisegély-szolgálatok ingyenes hívhatóságához biztosítanak forrásokat, ami immár mobilról is megtörténhet így. Ma önkéntes alapon működnek a lelkisegély-szolgálatok, ezek nagyon sok kritikus helyzetben lévő családon segítenek, amikor anonim módon őket felhívják vonalas telefonról, de sajnos az ország nagy részén mobiltelefonról ezek a szolgálatok nem érhetők el. Ha valaki mobilról hívja a szolgálatokat, akkor a krízishelyzetben lévő ember az öngyilkosság határán azt a telefonüzenetet kapja, hogy erről a számról ez a szolgáltatás nem érhető el.

Úgy gondolom, minimális költségvetési forrással ennek a feltételei megteremthetők, erre nyújtottunk be egy javaslatot. Tisztelettel kérem, hogy a parlament ezt a javaslatot támogassa. Tisztelettel kérem az MSZP és a Fidesz képviselőit is, hogy ezt a nem nagy összegű javaslatot támogassák, mert ezzel érdemben lehet előrelépni olyan ügyekben, amelyek a gazdasági krízis időszakában nagyon sok ember számára valóban a létezés legalapvetőbb kérdéseit rendezhetik.

Köszönöm a figyelmet. (Dr. Magyar Bálint és dr. Ángyán József tapsol.)




Felszólalások:  Előző  284  Következő    Ülésnap adatai