Készült: 2024.05.17.20:15:58 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

241. ülésnap (2009.11.10.), 26. felszólalás
Felszólaló Dr. Orosz Sándor (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 9:01


Felszólalások:  Előző  26  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. OROSZ SÁNDOR (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Államtitkár Úr! Tisztelt Ház! Az újból megnyitott részletes vitánál tartunk, mondandómat igyekszem ennek szabályaihoz igazítani, és kétirányú lesz.

(9.10)

Egyrészt szeretnék beszélni a benyújtott indítványokról, többről, az ezekből levonható következtetésekről, és természetesen szeretnék szólni konkrét indítványról is, nevesen az általam beterjesztett 1466-os irományszámúról.

Ami az elsőt illeti, többször elhangzott a mai napi vita kapcsán is, hogy túlélés. Igen, azt gondolom, hogy amikor válság van, akkor egész egyszerűen lehet úgy csinálni, mintha nem volna, de ha valaki úgy csinál, mintha nem volna és nem éli túl, akkor annak aztán már esélye sincs semmi további lépésre. Magyarán szólva, olyan költségvetés-tervezési, költségvetés-elfogadási időszakban élünk, amikor úgy általában is úgy van, hogy a környezetre figyelni kell, de ilyenkor, amikor válság van, még inkább, a válság kezelésének imperatívuszát nem lehet figyelmen kívül hagyni. Ha tetszik tehát, ha valaki azt mondja, hogy ez a túlélés költségvetése és ezt biztosítja, ha ezt ellenzéki fogalmazza is meg, nyilván más a célja, de szerintem igaza van, igen, túl fogjuk élni ezt a válságot, éppen merthogy lesz egy normális költségvetésünk. És a túlélés nem egyenlő a fűnyíróelv érvényesítésével.

És itt jön a módosító indítványok kérdése. Elosztani, azt hiszem, ezt a legegyszerűbb háziasszony is pontosan tudja, miért lenne - hogy mondjam - ostobább a parlament, mint a háziasszonyok, ha egyszer a kamrában ennyi van (Kezével mutatja.), a pénztárcában ennyi van (Kezével mutatja.), akkor abból lehet a feladatokra kiosztani. És ez nem változik akkor sem, különösen most, amikor már az újból megnyitott részletes vitáról van szó, amikor már úgy látszanak is a keretek, tehát látszik a nagy torta, és ezen belül az egyes tortaszeleteknek a nagyságrendje is.

És Ékes úr is most megerősítette - és biztos vagyok benne, hogy ez lesz a továbbiakban is a helyzet -, hogy meg kívánják ismételni mindazokat az indítványokat, amelyek az első szakaszban már leszavazásra kerültek. Miből, képviselő úr? És miből, képviselőtársaim?

A Költségvetési Tanács praktikusan közgazdasági nonszensznek nevezte azokat a bevétellel kapcsolatos elképzeléseket, amelyekről önök időnként számot adnak. Ezzel szemben, amit a kiadásoknál, tehát a módosító indítványok kapcsán már láttunk, az a következő volt. A nem létező tortákat mutatósan fölszeletelték. Azért fogalmaztak tortákként, merthogy ugyanarra a forrásra többszörös nagyságrendű indítványt nyújtottak be. Persze, lehet azt mondani, hogy ki-ki képviselőnként benyújtotta, és nem kötelessége az összegészre tekintettel lenni. De fölhívom mindenkinek a szíves figyelmét arra, hogy tökéletes frakciófegyelemmel az egymásnak is ellentmondó indítványokat önök sorra-rendre mind megszavazták, a teljes frakciójuk megszavazta. Működött tehát az önök által mindig pejoratíven emlegetett frakciófegyelem. Azt gondolom, hogy ez nem más, mint fegyelem a felelőtlenkedésben. Azt gondolom, hogy ennél valamivel korrektebb és felelősségteljesebb magatartásra van szükség.

De hogy néhány fontos, egyedi ügyről is szóljak: a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztériumtól, miközben hallottuk, a környezetvédelmi bizottság nyújtott is be egy módosító indítványt, amivel például az árvízvédelmi főművekre szolgáló költségek, költséglehetőségek emelését célozta, ezzel párhuzamosan és ezzel homlokegyenest ellenkezőleg önök öt olyan indítványt is nyújtottak be - és ezek szerint meg is kívánják ismételni -, ami a KvVM-nek nemhogy adna, hanem még további pénzeket is elvenne. Megjegyzem, az árvízvédelmi művekre fordítható felújítási költségek valóban kevésnek tűnnek, ezért a tárca pénzeszközei, keretei között én magam is fontosnak tartanám, ha erről még egy újabb indítványt meg tudnánk fogalmazni.

Amit viszont már benyújtottam, az az 1466-os irományalszámú indítvány. Ez, lehet azt mondani, hogy tulajdonképpen szövegpontosítás. Szövegpontosítás, és nem úgy általában, hanem egy fontos életterületről, a halászatról szól. Nevesen 2008 végén, 2008 szeptemberében egészen precízen, elfogadta az Európai Unió a magyar nemzeti halászati stratégiát, és ezt követően a halászati operatív programot, amelynek a legfontosabb számadatait ez a költségvetési törvényjavaslat tartalmazta. Azért mondom, hogy szövegpontosítás az indítványom, merthogy a törvényjavaslat eredeti szövegében megjelent pontatlanságokat igyekszem kiigazítani, és örömmel vettem, hogy ezt a törekvésemet egyébként a kormány támogatja.

De miről is van itt tulajdonképpen szó? Egészséges táplálkozásról és a környezet, a természet védelméről. Az ebben közreműködő halászati, halgazdálkodási szereplők lehetőségeit tartalmazza a halászati operatív program. Néhány érdekességet engedjenek meg: 1938-ban, miközben még a XIX. században annyi halat ettek, hogy állítólag az uradalmakban fölszólították - hogy mondjam - a konyháért felelősséget viselőket, hogy kevesebb halat szolgáljanak föl, mert már undorodnak a cselédek is, akik ott esznek, ehhez képest a második világháború előtt már csak fél kiló volt Magyarországon a halfogyasztás. Ez döntően és elsősorban annak volt köszönhető, hogy más szempontból helyes árvízvédelmi és folyószabályozási beavatkozások történtek, ma már tudjuk, hogy nem teljesen végiggondoltan.

1950-ben ez a halfogyasztás egy kiló volt, '97-ben 2,7 kiló egy főre, 2008-ban 4 kiló, és a nemzeti halászati stratégiában és halászati operatív programban ennek 6 kilóra emelését céloztuk meg, egy olyan gazdálkodás, olyan árualap biztosítását céloztuk meg, ami a 6 kilós fogyasztást is lehetővé tenne. Ennek a feltételeit, beruházási, rekonstrukciós és marketingfeltételeit tartalmazza az indítványommal már precíz tartalmú költségvetési törvény.

El kell azonban azt mondani, hogy ez önmagában mindössze egy, nem elhanyagolható forrás. Rendezetlennek tűnik még - és nem a költségvetési törvényhez tartozik - a vizes élőhelyek fenntartása érdekében végzett szolgáltató tevékenysége az extenzív halgazdálkodásnak. Remélem, és reméli az ágazat egésze is, hogy e tekintetben sikerre vezet majd a kormánynak az a törekvése, hogy eredeti szándékának megfelelően az Új Magyarország vidékfejlesztési programból biztosítja az ehhez szükséges pénzeket.

Elnök Úr! Tisztelt Ház! Remélem, hogy nagy felelősséggel és a kormány sikeres válságkezelését támogatóan egy elfogadott költségvetéssel tudjuk zárni a mostani részletes vitát. Köszönöm figyelmüket. (Taps az MSZP padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  26  Következő    Ülésnap adatai