Készült: 2024.04.29.04:39:03 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

228. ülésnap (2017.05.29.), 366. felszólalás
Felszólaló Horváth László (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utáni felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:30


Felszólalások:  Előző  366  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

HORVÁTH LÁSZLÓ (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Köszönöm a megtisztelő figyelmet. Tisztelt Képviselőtársaim! A globális éghajlatváltozással járó szélsőséges és gyors időjárás-változás ma már nem egy elméleti kérdés sajnos, nem is drámai képsorokat jelent valamelyik híradásban, hanem kézzelfogható valóság. Kézzelfogható valóság lett ez, különösen az elmúlt egy hónap során Gyöngyösön, a Mátraalján és a Mátra térségében élők számára, hiszen április második felében soha nem látott módon, vagyis nagyon régen volt arra példa, hogy jelentős fagy érkezzen ebbe a térségbe, aztán hóviharok. Volt itt forgószél, több hullámban jégeső, aztán pedig árvíz. Azok a képsorok, amelyek azt mutatták akár a hóviharok vonatkozásában, hogy településeket nem lehetett megközelíteni, bajba jutott embereket kellett menteni erről a vidékről, hasonló hatást értek el, mint azok a képsorok, amelyek a lezúduló jégárról jelentek meg a közösségi portálokon. Május 13-án hozzávetőlegesen 1000-1500 hektár ültetvény károsodott, és a terméskiesés 30-90 százalék közé esik. Egyaránt károsodtak a szántó, gyümölcs- és a szőlőültetvények.

(20.30)

Ebben a helyzetben a gazdálkodók nyilván számítanak és számíthatnak is a kormány segítségére, arra, hogy a kormány enyhítse az elszenvedett károkat. Természetesen ezt a kormány meg is teszi. Működik egy olyan agrárkárenyhítési rendszer, amely ‑ te­gyük hozzá ‑ az EU-ban elismerten az egyik legjobb, hiszen nagyon sok európai tagállam ilyen rendszert nem működtet, hanem esetenkénti kárkövetkezményeket tud elhárítani. Ez a kárenyhítési rendszer a hozamérték-csökkenésnek akár a 80 százalékát is megtéríti a gazdálkodók számára, és fontos, hogy az 1 hektár alatti ültetvényesek számára is hozzáférhető, illetve azok számára is, akiknek az ültetvénye idén fordult volna termőre. Tegyük azt is hozzá, hogy 2012 óta a Kárenyhítési Alap nem forráshiányos, tehát ez idő óta a termelők jogos igényei maradéktalanul kifizetésre kerültek, és ez fog most is történni.

Nagyon fontos ugyanakkor megemlítenünk, hogy a termelői öngondoskodásnak és a tudatosságnak is van szerepe, merthogy a kárenyhítési rendszer vonatkozásában is azon termelő, aki rendelkezik mezőgazdasági biztosítással, a kárenyhítés folyamán 80 százalékos támogatásra számíthat, míg aki nem rendelkezik ilyennel, az csak 40 százalékosra. De azért, hogy ez díj kifizethető legyen, szintén működik 2012 óta egy mezőgazdasági biztosítási díjtámogatási rendszer, amely akár 65 százalékos mértékben is megtéríti a gazdák idevonatkozó kiadásait. Hozzá kell tenni, hogy 2016-ban a vidékfejlesztési program forrásaiból mintegy 4 milliárd forintot sikerült erre a célra fordítani.

Fontos eszköz, a továbbiakban jelenleg is hozzáférhető forrás a leginkább rászorulók számára az az ext­rakedvezményes hitel, hitelfinanszírozási konstrukció, amely 2015 decembere óta 100 százalékos kamatköltség- és kezelésidíj-támogatásban segíti a rá­szorulókat. Ez a hitelkonstrukció egyébként 2017. má­jus 31-ig jelenleg is elérhető az ez évben fagy-, illetve jégkárt szenvedett gazdálkodók számára, és csak üdvözölni tudom azt, és nagyon sokan üdvözölni tudják azt, hogy ennek a hitelkonstrukciónak a meg­hosszab­bításán dolgozik a földművelésügyi tárca.

Ami pedig a jövőt illeti, szintén üdvözlendő, hogy a jégesőkárok megelőzésére a kormányzat, illetve a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara együttműködve egy országos jégkármegelőző rendszer kiépítésén dolgozik, ami uniós társfinanszírozás segítségével épülhet ki, és a tervek szerint 2018. május 1-jéig létre is jön. Ami fontos, hogy ennek a működtetését szintén a Kárenyhítési Alapból lehet finanszírozni.

Végezetül, elnök úr, engedje meg, hogy ezúton mondjak köszönetet mindazoknak, akik helytálltak, akik segítettek, akik hívásra hivatásból, önkéntesen vagy hívás nélkül is a bajbajutottak segítségére mentek, legyenek azok tűzoltók, legyenek mentők, legyenek azok kutató-mentő alapítvány munkatársai vagy falugazdászok. Köszönöm a segítségüket, és köszönöm a nagylelkűségét.




Felszólalások:  Előző  366  Következő    Ülésnap adatai