Készült: 2024.09.24.14:06:16 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

300. ülésnap (2013.09.10.), 10. felszólalás
Felszólaló Dr. Szél Bernadett (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:09


Felszólalások:  Előző  10  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. SZÉL BERNADETT (LMP): (A képviselő és dr. Schiffer András "Mentsük meg Verespatakot!" feliratú pólót viselnek.) Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Ha a befektetőkön és a román kormány eredeti tervein múlott volna, akkor hamarosan legalább kettő ciános fémkinyerési technológiát alkalmazó aranybánya is működne Magyarország közvetlen szomszédságában. Az egyik Verespatakon, a másik pedig Nagybányán. Bár a friss hírek szerint elképzelhető, hogy a verespataki bányanyitáshoz nem lesz meg a parlamenti többség Romániában, ez maximum átmeneti megkönnyebbülést jelenthet. Ráadásul eközben Nagybányán tovább folyik a készülődés. Nyilvánvaló ugyanis mindannyiunk számára, hogy tartós megoldást csak a ciános fémkinyerési technológiának az európai szintű betiltása jelenthet. Amíg ez meg nem történik, addig csak legfeljebb átmeneti sikereknek örülhetünk.

A fenyegető veszély ellen az elmúlt hetekben egész Európa tiltakozott. Szomorú, hogy egyedül a leginkább érintett állam, Magyarország hivatalos vezetése volt az, amelyik hallgatott és kivárt, és ezt most már egyre kevésbé tudjuk mire vélni.

Különösen értelmezhetetlenné teszi az önök viselkedését az, hogy a magyar kormányt ma ugyanaz az ember vezeti, aki 2000-ben az emlékezetes nagybányai ciánkatasztrófa idején is miniszterelnök volt. Orbán Viktorról van szó. Orbán Viktor a saját bőrén tapasztalhatta, ilyen esetekben a politikai ígéreteknek és a politikusok közötti magánalkuknak az égvilágon semmi haszna nincsen, itt csakis a szilárdan körülbástyázott jogi, pénzügyi és környezeti garanciákban lehet bízni.

Tisztelt Államtitkár Úr! Mit tettek önök azért, hogy befolyásolják az eseményeket? Mit tettek önök azért, hogy Magyarország ne váljon martalékává egy újabb ciánkatasztrófának? Önöknek ugyanis komoly eszközeik vannak arra, hogy az eseményeket befolyásolják. Egyrészt Magyarország az EU tagállama, másrészt számos, a határokon átterjedő környezeti hatásokra vonatkozó nemzetközi egyezmény aláírójaként van mozgásterünk. Az elsődleges felelősség ilyenkor természetesen a miniszterelnöké. Posztjából adódóan neki van a legtöbb tennivalója és cselekvési lehetősége.

Szeretném hangsúlyozni, hogy a helyzet jelenleg továbbra is több mint aggasztó. Itt a Tiszának és a mellékfolyóinak a vízgyűjtő medencéjéről van szó, ezért, ha megvalósulnak a verespataki, a nagybányai és a nagymuzsalyi tervek, akkor gyakorlatilag olyan szennyező forrásokkal építik körbe ezt a vízgyűjtő területet, amely akár egy helyi katasztrófa esetén is teljesen elszennyezheti a Kárpát-medence teljes keleti felét. Ha létezik olyan egyértelmű nemzeti érdek, amelynek érdekében akár a kétoldalú konfliktust is fel kell vállalni, akkor a ciános technológiájú aranybányászat megakadályozása a Tisza vízgyűjtő medencéjében, az ez.

Orbán Viktor és kormánya azonban a teljes magyar diplomáciával együtt semmilyen formában nem lépett fel eddig az említett beruházásokkal szemben, és erre önöknek aligha létezik megfelelő magyarázata. Elképzelhető, hogy egész egyszerűen nincs a kormány háza táján senki, aki fel tudná mérni ezeket a veszélyeket. Önök szétverték az önálló környezetvédelmi tárcát, a nemzetközi kitekintésű szakemberek nagy részét elküldték, innentől kezdve elképzelhető, hogy egész egyszerűen nem érzékelik a veszélyt. De az sem kizárt, hogy ez az ügy egyszerűen a Fidesz határon túli kampányszempontjainak lett alárendelve.

Mindenesetre érthetetlen a kormány tétlensége, az, hogy a nemzetközi környezetvédelmi jogi eszközöket egyáltalán nem használja, hogy fellépjen Magyarország érdekében. Önöknek lehetőségük lenne arra, hogy kikérjék a dokumentációkat, a hatástanulmányokat, véleményezzék ezeknek az iratoknak a tartalmát, bekapcsolódjanak az engedélyezés folyamatába, és kikényszerítsék azt, hogy a környezeti garanciák érvényesüljenek. Önök ezt nem teszik.

Az LMP felfogása szerint a kormányzás elsősorban nem arról szól, hogy megragadjuk a hatalmat és megtartjuk, hanem mindenekelőtt az ország érdekeit szolgáljuk, bátor és előretekintő döntések felvállalásával. A ciános bányák kérdésében mi ehelyett csak sunnyogást, dilettantizmust és a jövő könnyelmű áruba bocsátását tapasztaljuk az önök részéről. Ez nem méltó egy magát nemzetinek nevező kormányhoz.

Kérjük és elvárjuk, hogy a magyar miniszterelnök haladéktalanul utasítsa kormányának illetékes tagjait az eddiginél hatékonyabb, célszerűbb és a magyar érdekeknek megfelelő fellépésre a hazánkat is veszélyeztető ciános bányák ügyében. Ellenkező esetben egy újabb ciánkatasztrófa esetén senki nem mossa le Orbán Viktorról a bélyeget, hogy nem tett semmit Magyarországért egy ilyen állapotban.

Azt is elvárjuk önöktől, hogy vessék latba befolyásukat és kapcsolataikat, hiszen önök az Európai Néppárt tagpártja. A legsúlyosabb pártról van szó az európai színtéren. Kezdeményezzék azt, hogy az Európai Parlament lépjen fel a ciános technológiák ellen, és mindenekelőtt az összes uniós tagállamban tiltsák be ezt a rendkívül veszélyes technológiát. Látniuk kell, hogy ez a legolcsóbb bányászati technológia, a cégek abban lesznek érdekeltek, hogy ezt használják, hiszen az ő szempontjuk a profit, az önök szempontja ez nem lehet. Mind Magyarországon, mind Európában elvárjuk azt, hogy fellépjenek a technológia ellen, és számíthatnak arra, hogy a román nép progresszív közvéleménye is támogatni fogja önöket, hiszen ők már a korrupt politikusokban nem bíznak. Tetteket várunk, államtitkár úr! (Dr. Schiffer András tapsol.)




Felszólalások:  Előző  10  Következő    Ülésnap adatai