Készült: 2024.09.19.00:05:45 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

246. ülésnap (2009.11.23.), 214. felszólalás
Felszólaló Kuncze Gábor (SZDSZ)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Előadói válasz
Videó/Felszólalás ideje 4:38


Felszólalások:  Előző  214  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KUNCZE GÁBOR (SZDSZ): Elnöknő! Tisztelt Képviselőtársaim! Ezt a parázs vitát lezárandó, röviden szeretnék Orosz Sándor képviselő úr módosító indítványai közül háromra kitérni azzal, hogy a módosító indítványai között van olyan, amelyet támogatunk, és van olyan, amelyet nem.

Az első a 6669/7. számú, amely az ajánlás 5. pontjában szerepel, amelynek a célja, hogy a differenciált érdekeltségi hozzájárulást egyrészt tételesen sorolja fel a törvény, másrészt a későbbiek során pedig kormányrendelet határozza meg a kivetés módját. Azért nem értünk egyet ezzel, mert kétszáz éve ez a társulatok közgyűlésének, legfőbb fórumának a feladata, semmilyen indokát, okát nem látjuk annak, hogy ezt a törvényt külön utána egy kormányrendeletben még megkíséreljük felülírni, teljesen szükségtelenül egyébként, ezért ezt a javaslatot nem támogatjuk. Csak azért gondoltam, hogy külön kiemelem a vita végén, mert azt gondolom, pont ez az a szemlélet, amelynek meg kell változnia, hogy nem biztos, hogy a kormányzat tudja mindig a legjobban, mit kell csinálniuk a gazdáknak, nyugodtan rájuk lehet bízni, ők pontosan tudják, hogy a hozzájárulás és a differenciált hozzájárulás módját, fajtáit ők maguk egymás között hogyan szabályozzák, hogyan határozzák meg.

A másik javaslat, amit szeretnék kiemelni, az ajánlás 3. pontjának a második része, a 40. § (2) bekezdése, és utána az ajánlás 4. pontja. Ezek egyébként eredetileg a 6669/8. és 9. módosító indítványok. Ezek ugyanis arról szólnak, hogy ki gyakorol szakmai feladatot a társulatok működése fölött.

Most szeretném a tisztelt Ház figyelmét felhívni arra, hogy nem kell a szakmai felügyeletet megteremteni, hiszen az FVM miniszterének statútuma alapján az FVM megyei szervezetei, a Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal megyei igazgatóságai végzik a felügyeletet. A környezetvédelmi és vízügyi miniszternek pedig kellő hatásköre van a vízi társulatok által végzett szakmai tevékenység ellenőrzésére jelenleg is a művekkel és a vízi munkákkal kapcsolatos engedélyek kiadásával, a vízi munkák felügyeletével kapcsolatban.

A védelmi tevékenység összehangolása a Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság feladata. A vízi társulatok állami feladatai ellátásának és a pályázati források felhasználásának ellenőrzése az FVM feladata, mivel ezek a források onnan származnak. A vízi társulatoknak az érdekelttel való kapcsolatának, az érdekeltségi hozzájárulás megállapításának, kivetésének, beszedésének, a források felhasználásának ellenőrzése pedig a vízi társulat választott szervezeteinek a feladata. Egyszerűen nincs szükség arra, hogy a vízügyi igazgatóságokat bármilyen módon fölé helyezzük a társulatoknak, hiszen a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztériumnak jelenleg is megvan a megfelelő hatóság az ellenőrzésükre, a szakmai tevékenységüket pedig a statútum szerint az FVM ellenőrzi.

Végül nagyon röviden szeretnék szólni az ajánlás 9. pontjában szereplő módosítójavaslat-csomagról, amely a 6669/13. módosító javaslat. Ez egy koncepcionális javaslat, amely a víziközmű-társulatok szabályozását írja át tulajdonképpen az eredeti 1995-ös törvényben. De ha már ez a törvény így napirendre került, és ha már ebben a törvényben ahhoz hozzá kellett nyúlni, akkor ebben a törvényben teszi rendbe lényegében a víziközmű-társulatokkal kapcsolatos szabályozást, amely nyilván a '95-ös törvény elfogadása, illetve alkalmazása óta eltelt 14 év felgyülemlett tapasztalatait tartalmazza.

Mi nem gondoltuk újraszabályozni a víziközmű-társulatok működését. Erre Orosz képviselő úr javaslatot tett. Mi ezt támogatjuk, és azt javasoljuk majd a tisztelt Háznak, hogy fogadja el ezt a módosítást.

Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps az MSZP és az SZDSZ soraiból.)




Felszólalások:  Előző  214  Következő    Ülésnap adatai