Készült: 2024.04.26.22:38:23 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

295. ülésnap (2013.07.04.),  174-177. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 4:56


Felszólalások:   168-173   174-177   178-181      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm, államtitkár asszony. Tisztelt Országgyűlés! Kozma Péter, a Fidesz képviselője, kérdést kíván feltenni a közigazgatási és igazságügyi miniszternek: "Hogyan kívánja elősegíteni a minisztérium a hazai és a határon túli magyar gyermekek táboroztatását, illetőleg hogyan kívánja elősegíteni az ezzel kapcsolatos alapítványok támogatását?" címmel. Kozma Péter képviselő urat illeti a szó.

(18.40)

KOZMA PÉTER (Fidesz): Elnök úr, köszönöm a szót. Tisztelt Államtitkár Úr! Magyarország kormányának megalakulása óta kifejezett szándéka, akarata a mindennapi gyakorlatban megtestesülő szemlélete, hogy a fiatalok nemzettudatát ápolja, történelmi értékeink megbecsülését, a magyar nemzetért viselt felelősségvállalást elősegítse.

Ennek keretében számos kormányzati elképzelés valósult és valósul meg a Bethlen Gábor Alap támogatásával, valamint más nemzeti és európai uniós források felhasználásával, bevonva ebbe természetesen a határainkon túl élő nemzettársak fiataljait.

Az ifjúságpolitika területén - beleértve a turisztikai, táboroztatási lehetőségeket is - számos civil szervezet, köztük alapítvány és közalapítvány tevékenykedik. Ezen szervezetek kezdeményezései és azok megvalósítása terén gyakorta találkozunk azzal, hogy a támogatás szükséges, munkájukat több esetben adományok juttatásával végzik. Működésük során a dologi kiadások terén is számolniuk kell a nehéz anyagi helyzettel.

Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében, amely három országgal határos, olyan országokkal, ahol nagy számban élnek magyarok, és ahol a turisztikai lehetőségek nem eléggé feltártak és kihasználtak, különös súllyal bír minden ilyen nemes célú tevékenység. Hosszú évekig azt tapasztaltuk, hogy ezen szervezetek kimaradtak a pályázati források lehetőségéből, legyen az épületfelújítás vagy eszköztámogatás. Pedig nem kell indokolnom, hogy adott esetben szükségük lett volna rá.

A befektetett anyagi forrás nem mérhető össze azzal a haszonnal, amely az élményekben, ismeretfejlesztésben és a történelmi helyek megismerésében nyilvánulhat meg a tanulóifjúság számára. Kérdezem ezért államtitkár urat, hogyan kívánják ezen szervezetek tevékenységét segíteni. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.)

Köszönöm megtisztelő válaszát. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Válaszadásra megadom a szót Rétvári Bence államtitkár úrnak.

DR. RÉTVÁRI BENCE közigazgatási és igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Szerintem mindenki számára egyértelmű, hogy ez a kormányzat igencsak igyekszik a lehetőségein túl is teljesíteni akkor, amikor határon túli magyarokról, határon túli magyar fiatalokról és határon átívelő kapcsolatok tartásáról van szó. Ebben nyilvánvalóan a legfontosabb az, amit a most éppen iskolába járók környékén vagy az ő korosztályukban tehetünk, hiszen ők azok, akik meghatározzák majd, hogy 20-30 év múlva Magyarországon a nemzetpolitikai hozzáállás milyen és a határon túli magyarokhoz való hozzáállás milyen.

Éppen ezért a Magyar Nemzeti Üdülési Alapítvány által elindított Erzsébet-programban nagyon fontos, hogy minél több ilyesfajta táboroztatást is tudjunk vinni, amikor határontúliak látogatnak ide vagy fordítva: itteniek mennek határon túlra. Ez egy 3 milliárd forintból gazdálkodó szervezet, és több mint 40 ezer gyermek vehet részt ilyesfajta táboroztatásban.

Két pályázati kiírásra került sor az összegkereteken belül. Az egyik az "Erzsébet-tábor - határtalan túra". Itt a pályázati felhívás alapján 8-15 év közötti gyermekek, a Kárpát-medence országaiban élők, akik nemzeti kisebbségben élnek, szórványban élnek, de magyar nemzetiségűek, ők tudtak magyarországi táborozásra pályázni. Az érintett régiók voltak: Erdély, Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság, Muravidék, Horvátország. Nyilvánvalóan az Üdülési Alapítványnak a Bethlen Gábor Alapkezelő volt a szakmai partnere, amely a határon túli kapcsolatokban a legszakértőbb a kormányzaton belül. Körülbelül ezer határon túli gyermek tölthetett így a Balaton-parti Zánkán a gyermektáborban hosszabb időt, és itt saját magukat is bemutathatták, kultúrájukat, lakóhelyüket, konyhájukat megismertethették, múltjukat és jelenüket is. Ezáltal saját identitásuk is erősödött; itt 1000 forint volt a részvételi díj, tehát jelképes.

A másik pedig az "Erzsébet-tábor - Cser-Készen a Kárpát-medencében" programjában 7-18 éves, szórványban élő gyerekek a Cserkészszövetség együttműködésével nyaralhattak, üdülhettek. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.)

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:   168-173   174-177   178-181      Ülésnap adatai