Készült: 2024.09.24.08:30:11 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

335. ülésnap (2013.12.10.), 38. felszólalás
Felszólaló Balla György (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó Költségvetési bizottság
Felszólalás oka Ismerteti a bizottság véleményét
Videó/Felszólalás ideje 5:13


Felszólalások:  Előző  38  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BALLA GYÖRGY, a számvevőszéki és költségvetési bizottság előadója: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! A költségvetési bizottság egy nem túl hosszú vitát folytatott a tárgyban, ami indokolt is volt természetesen, hogy ne legyen túl hosszú a vita, hiszen a költségvetési bizottságnak értelemszerűen, a feladatából adódóan a javaslat költségvetési vonzatait kellett elsősorban figyelni. Erről pedig megállapítható akár két mondatban is, hogy egyfelől a 200 fős parlament nyilvánvalóan egy olcsóbb parlamenti működést jelent, mint a jelenlegi, másfelől pedig megállapítható az, hogy a már korábban tisztázott kérdéseket, amelyeket a képviselőkre, a frakciókra, a Ház működésére vonatkozóan már rendeztünk, ez a törvényjavaslat most nem nyitja újra. Tehát valójában nem szerepel benne semmi olyan javaslat, amely költségvetési szempontból az újragondolását indokolná ennek a két törvénytervezetnek.

Természetesen a bizottságban is fölvetődtek általános kérdések. Az egyik ilyen úgy hangzott, hogy miért van erre most szükség, miért nem bízzuk a következő parlamentre, hogy a következő parlament alkossa meg a saját szabályait.

Tisztelt Képviselőtársaim! Azt tesszük, a következő parlamentre bízzuk, de nem lehetünk olyan felelőtlenek, hogy a következő parlament megalakulásakor nem teszünk le egy olyan javaslatot, amely egy teljesen új működési rend szerint működő parlament, egy 200 fős parlament indulásához legalább ne adná meg a megfelelő muníciókat. Most az zajlik a tisztelt Házban, hogy megteremtjük ezeket a feltételeket. Természetesen, ha ez az új parlament jelentős többségének nem tetszik, akkor bármikor jogában áll módosítani rajta, de kifejezetten felelőtlenség lenne és azt gondolom, komoly hiba lenne, ha nem tennénk le egy olyan javaslatot, hogy az új, a választásokat követő parlament a megalakulásakor már egy normális működési rendben tudjon dolgozni. Én azt gondolom, hogy ez a két javaslat egyébként ennek a kívánalomnak mindenképpen megfelel.

Felvetődtek olyan természetű kérdések is, amelyek az újragondolását tartották volna indokoltnak a különböző képviselői és frakcióműködés szabályozásának anyagi szempontból is, de én úgy gondolom, hogy azt a kérdést, amit egyszer már tisztáztunk, nem érdemes most semmiképpen kinyitni, éppen ezért nem támogatott a bizottság semmilyen olyan javaslatot, amely ezt a célt szolgálta volna.

Nyilván előkerült a javaslat leglényegesebb eleme is, mégpedig az, hogy szerepel a törvényjavaslatban az új Országgyűlés vonatkozásában, hogy a képviselők a házelnök, az ülést vezető elnök megjelenésekor a választópolgárokat felállva köszöntik. Természetesen ez előkerült a bizottsági ülésen is, mint egy valamilyen borzalmas javaslat.

Tisztelt Képviselőtársaim! Én nem vitatom, hogy ez az elgondolás egyébként könnyen bulvárosítható és könnyen karikírozható - ez meg is történt. A javaslat benyújtását követően, másnap Mesterházy Attila már Facebook-üzenetében nyomban arról beszélt, hogy innentől kezdve, tehát ha majd a törvény hatályba lép, Kövér Lászlót, mint egy osztályfőnököt, felállva kell üdvözölni.

Tisztelt Képviselőtársaim! Először is szögezzük le, hogy Mesterházy Attila ezzel két dolgot mondott. Az egyik, hogy nem ismeri a törvényt, hiszen senki nem a házelnökről beszél, hanem a választópolgárokról, márpedig azt gondolom, hogy azoknak a választópolgároknak, akik ideküldtek bennünket, kijár az a tisztelet, hogy köszöntsük őket, és minden egyes alkalommal tegyük számukra világossá, hogy ha különböző módon is, attól függően, hogy hol ülünk, mi az üléspontunk, de mindenképpen kifejezzük a tiszteletünket, és őket képviseljük.

De van egy másik üzenete is Mesterházy Attila mondandójának, mégpedig az, hogy ezzel azt közölte, hogy ő teljes egészében biztos a Fidesz választási győzelmében, hiszen 2014 után, mint mindig, az a párt adja a Ház elnökét, aki megnyeri a választásokat. Mesterházy Attila tehát nem mondott mást, mint hogy 2014-ben a Fidesz nyeri meg a választásokat, hiszen csak akkor lehet Kövér László a házelnök. Mi köszönjük Mesterházy Attilának a bizalmat, mi magunk nem vagyunk ennyire biztosak a sikerben, de azt meg tudjuk neki ígérni, hogy mindent megteszünk azért, hogy 2014 után is olyan kormánya legyen Magyarországnak, amely a multikkal, a bankokkal és az EU-bürokratákkal szemben megvédi az országot.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  38  Következő    Ülésnap adatai