Készült: 2024.04.29.20:25:23 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

131. ülésnap, 70. felszólalás
Felszólaló Dr. Lamperth Mónika (MSZP)
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Beosztás belügyminiszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás ideje 4:22

Felszólalások:  <<  70  >>    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. LAMPERTH MÓNIKA belügyminiszter: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Képviselő Úr! Az interpellációs kérdésére válaszolva ‑ mármint arra, amit a címben fogalmazott meg -: nem holt hamvába a bérlakásépítés. Mire is alapozom ezt a kijelentést?

 

(13.50)

 

A Medgyessy-kormány az elmúlt másfél évben mintegy 14 milliárd forint támogatás biztosításával több mint 2600 bérlakás létesítéséről döntött. Emellett mintegy 500 lakóegységet tartalmazó idősek otthona kialakítását támogatta közel 3 milliárd forinttal. Ez azt jelenti, hogy az elmúlt másfél évben bérlakásprogramra összesen 17 milliárd forintról döntött a kormány. A teljesség kedvéért megemlítem, hogy a kormány a panelprogramot is folytatta, döntései alapján közel 25 ezer lakás felújítása kapott támogatást mintegy 3 milliárd forint értékben. Az Orbán-kormány idejében ez a szám 6300 volt mindösszesen. Itt említem meg azt a nem jelentéktelen tényt is, hogy 2003‑ban az önkormányzatok minden eddiginél több, 59 ezer építési engedélyt és mintegy 35 ezer használatbavételi engedélyt adtak ki. 2004. február végéig a bérlakásprogram keretében közel 7 ezer bérlakás és idősek otthona került átadásra. Képviselő úr is tudja, hogy a bérlakások létesítésének átfutási ideje több év, így a 2004. évben átadott bérlakások között lesznek olyanok, amelyekről a döntés még az előző kormány ideje alatt született meg, és lesznek olyanok is, amelyekről már a Medgyessy-kormány döntött.

Azt pontosan nem lehet megmondani, hogy 2004-ben mennyi bérlakást adnak át a folyamatban lévő beruházások közül, de a ciklus végéig ezek a beruházások is megvalósulnak. Ezt a számot fogja lényegesen növelni az új lakbér-támogatási program keretében megvalósuló bérlakások száma. Ezt az új lakbér-támogatási rendszert a kormány a közeljövőben fogja bevezetni. Az eddig alkalmazott megoldás ugyanis igen drága. Azt képviselő úr is tudja, hogy a beruházási oldal támogatása kizárólag állami forrásokra épített, azaz kizárólag az adófizető polgárok pénzéből finanszírozták. Éppen ezért döntöttünk úgy, hogy új utat kell keresni, új megoldást, olyan bérlakásprogramot, amely más forrásokat is bevon a bérlakásépítésbe, olyan megoldásokat, amelyek további külső forrásokat, magántőkét vonnak be a bérlakásszektorba annak érdekében, hogy a kormányprogramban meghirdetett bérlakásszám megvalósuljon. Ennek egyik módja lehet a vállalkozói tőke bevonása a bérlakásépítésbe. A jövőben a lakbér megfizetéséhez az állam és az önkormányzat támogatást fog nyújtani, ezt fogja majd kiegészíteni a bérlő önereje. A kormány tervei szerint ez az összeg teszi lehetővé, hogy a bérlő számára a lakbérteher megfizethető legyen. A program bevezetésére vonatkozó javaslat szerint a vállalkozó gazdasági társaságok és nonprofit szervezetek továbbra is megkapják az állami kamattámogatású hiteleket.

Tájékoztatom képviselő urat arról, hogy 2004-ben a költségvetés 1 milliárd forintot fordít a lakbér-támogatási programra, ami 1700 bérlakáshoz kapcsolódó támogatást finanszíroz. Ez az összeg az önök által bevezetett állami támogatású bérlakásprogram keretében mindösszesen 200 bérlakás finanszírozására lenne elegendő. Tehát az általunk bevezetendő rendszer sokkal hatékonyabb megoldást jelent, mint a régi program. A lakbértámogatás kétségtelenül hosszabb távra való elkötelezettséget jelent, ezt azonban vállalni kell, vállalnunk kell, és a kormány ebben eltökélt.

Tekintettel arra, hogy a válaszadásra rendelkezésre álló idő letelt, és van még egy eleme, a martinsalakra vonatkozó, ezt képviselő úrnak írásban meg fogom küldeni.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

 

Felszólalások:  <<  70  >>    Ülésnap adatai