Készült: 2024.05.16.15:11:49 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

38. ülésnap (2018.11.12.), 58. felszólalás
Felszólaló Dr. Rétvári Bence (KDNP)
Beosztás Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:18


Felszólalások:  Előző  58  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Ha volt vérfagyasztó mondat, amely elhangozhatott ezen téma kapcsán, akkor az az, hogy önök ott folytatnák, ahol abbahagyták (Moraj az ellenzéki padsorokból.  Közbeszólás az ellenzék soraiból: Lefagytál teljesen tőle?), ön is a volt miniszterének a tevékenységét és felszólalását ott folytatná. Hiszen a magyar embereknek pontosan tíz évvel ezelőttről nagyon mélyreható emlékük van az önök politikájáról (Közbeszólás a Fidesz soraiból: Így van!), és pontosan húsz évvel ezelőttről is nagyon mélyreható emléke van az önök felsőoktatási politikájáról. Hiszen húsz évvel ezelőtt az első Orbán-kormány volt az, amely 1998-ban eltörölte azt a tandíjat, amit önök minden diák számára bevezettek Magyarországon. Majd tíz évvel később pontosan a Fidesz-KDNP volt az, amely az embereket szövetségül hívva egy népszavazásban törölte el másodszorra is azt a tandíjat (Dr. Vadai Ágnes: Hogy újra bevezethesse háromszoros áron!), amely minden magyar hátrányos helyzetű diák számára óriási terhet jelentett volna arra, hogy a felsőoktatásba bejusson. Ön is nagyon veretes mondatokat mondott arról, tisztelt képviselő úr, államtitkár korában, hogy a tandíj mennyire ösztönzi vagy mennyire tartja távol a diákokat a felsőoktatástól. Nyilván minden józan gondolkodású ember tudja (Dr. Vadai Ágnes: A nyelvvizsgáról tessék beszélni!), hogy egy nehezebb helyzetben lévő család háromszor meggondolja, hogy a gyermekét meri-e arra ösztönözni, hogy az egyetemre felvételizzen, ha tandíj van. Ezzel szemben, halljuk, hogy mit mondott ön 2006-ban a tandíj védelmében: „A képzési hozzájárulás továbbra is fontos eleme a felsőoktatási reformnak.” Magyarul, önöknek alaptétel a tandíj. „A hallgatók ösztönzése nélkül az átalakítás nem lehet sikeres ugyanis.” Ön tehát nem sarcolásnak tartja a tandíjat, hanem ösztönzésnek, és ezzel ösztönzi a hallgatókat, hogy minél többen jelentkezzenek, és minél több hátrányos helyzetű fiatal kerüljön be, mert ha fizetni kell, akkor nyilván több hátrányos helyzetű fiatal lesz ösztönözve arra, hogy a felsőoktatásba bekerüljön.

Beszélt az ellenzékről is, a mostani kormánypártokról, a Fidesz-KDNP-ről: „Az ellenzék célja az, hogy az ország nyugodt kormányzását akadályozza.” (Dr. Vadai Ágnes: Így van!  Közbeszólás az ellenzéki padsorokból: Ez stimmel!) Tehát nem az, hogy az emberek oldalán állva megakadályoz egy fiatalellenes intézkedést, hanem ezzel próbálja önöket akadályozni (Dr. Vadai Ágnes: És angolul mehetne ez a felszólalás? Ez a fő kérdés, hogy angolul mehetne-e.), és ráadásul még lehet, hogy a Fidesz rá is tudja erőltetni az országra a népszavazást  amire jogi lehetősége volt, és az emberek elsöprő többsége el is söpörte az önök javaslatát.

Két évvel később ön azt mondta itt a parlamentben, 2008. február 25-én egy azonnali kérdésre válaszolva oktatási államtitkárként, hogy önök a tandíjat, akkor részhozzájárulásnak nevezték, ennek „jelenlegi rendszerét támogatjuk, ezt tartjuk igazságosnak és minőséget ösztönzőnek”. A népszavazás majd elveti a Fidesz és a KDNP kezdeményezését, és önök ezután is a tandíj rendszere mellett fognak kiállni a továbbiakban is. (Közbeszólás a kormánypárti padsorokból: Szégyen!) Ön tehát itt a parlamentben, talán pont ugyanebben a székben tett hitet amellett, hogy mindig is tandíjpártiak lesznek (Dr. Vadai Ágnes: Angolul mehetne ez a dolog?  Közbeszólások a kormánypárti padsorokból.), ezzel próbálják a magyar családok helyzetét nehezíteni abban, hogy a gyerekeik továbbtanulhassanak.

Ami pedig a nyelvvizsga-előírást illeti, az egy hatéves felkészülési idő után írja elő, hogy valóban ne a diplomaszerzésnél szembesüljenek azzal a fiatalok, hogy nyelvvizsgára szükségük van, hanem igyekezzünk segíteni már korábban. (Dr. Vadai Ágnes: Mennyiben?) Az önök egykori székházában működő portál már azt a vaslogikát is elmondta, hogy mivel elő van írva az, hogy nyelvtudással kell rendelkezni az egyetemre való bekerüléskor, ezért a fiatalok el fognak menni Magyarországról, és külföldön fognak tanulni emiatt.

Ezt a vaslogikát mondják önök. Mi segítünk azoknak, akiknek a nyelvtudást meg kell szerezni, ingyenes nyelvvizsgát 26 ezer kérelemből már 23 ezer esetben engedélyeztünk (Dr. Vadai Ágnes: Nem a nyelvvizsga a lényeg, hanem az oda tartó út!), 683 millió forintot fordítottunk erre. A „Nyelvtanulással a boldogulásért” programban 2,2 milliárdból segítjük az iskolán kívüli nyelvtanulását a diákoknak. A hallgatók tekintetében két év alatt 65-ről 70 százalékra emelkedett a nyelvtudással rendelkezők ára. (Dr. Vadai Ágnes: Ára?) Aránya.

A felsőfokú végzettséget szerzettek aránya, tisztelt képviselő úr, már 2015-ben elérte azt a 34 százalékot, amit 2020-ra vállaltunk, sőt meg is haladta, 34,3 százalékra. A magyar embereknek a nyelvtudása pedig szintén az elmúlt években érezhető mértékben emelkedett (Dr. Vadai Ágnes: Do you speak English?), jóval többet tudnak ma már a fiatalok is idegen nyelven beszélni, 5-6 százalékkal magasabban, mint korábban. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiból.)




Felszólalások:  Előző  58  Következő    Ülésnap adatai