Készült: 2024.05.09.01:27:43 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

221. ülésnap (2001.09.04.), 185. felszólalás
Felszólaló Dr. Szekeres Imre (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 3:14


Felszólalások:  Előző  185  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. SZEKERES IMRE (MSZP): Elnök Úr! Képviselőtársaim! Nagyjából közmegegyezés van abban, hogy a magyar mezőgazdaság sorsa közügy. Természetesen vita van arról, ki birtokoljon földet, milyen vállalkozásokat támogasson az állam. Ezek a viták fontosak. Azonban ezeken a vitákon felül van egy még fontosabb kérdés, ez pedig az, hogy milyen föld az, amin termelnek, és milyenek az éghajlati viszonyok. S bár ez a kérdés kevésbé foglalkoztatja ma a politikusokat, hosszabb távon az egyik legnagyobb kérdés, amellyel szembenézünk.

Nemrég jelent meg ugyanis az Egyesült Nemzetek Szervezetének egy jelentése, amely a magyar Alföldet a hosszú távú előrejelzési térképeken már a félsivatagi övezetbe sorolta. (Közbeszólás a Fidesz padsoraiból: Nyolc éve jelent meg!) Szakemberek, magyar szakemberek véleménye szerint, ha a globális felmelegedés továbbra is ilyen ütemben halad, ez a folyamat felgyorsulhat, és az Alföld elsivatagosodhat. Ennek a jelei az utóbbi időben szembetűnőek; szembetűnőek, láthatóak és tapasztalhatóak. Egyszerűen azért, mert ebben az elszikesedett talajban tulajdonképpen egy porréteg alakult ki, és ez a porréteg egyre kevésbé biztosítja a növények élettartamát, azt, hogy egyáltalán a saját vegetációs szakaszukat végig tudják élni.

Ráadásul van egy másik probléma is: Magyarországon a csapadék eloszlása is rendkívül szeszélyes, térbeli elosztása is nagyon különböző. Különösen igaz ez az Alföldre. Ezért gyakran adódik emiatt is a növények vízellátásában gond. Előfordul egy évben az árvíz, a belvíz és a szárazság. Ezt éljük meg most már három vagy négy éve folyamatosan. Már járja egy olyan mondás, legalábbis a Jászságban, hogy "jászeső", ami nem azt jelenti, hogy az esővíz esik, hanem hogy a szél fújja a port. Márpedig, ha ez a helyzet fennmarad, és nem teszünk ellene semmit, azzal nemcsak gazdasági, nemcsak ökológiai, hanem alapvető nemzeti érdekeket sértünk.

Annak, hogy tegyünk valamit, egyik módja a jászsági főcsatorna megépítése lehet. Kérdezem tehát az államtitkár urat: ismeri-e a jászsági főcsatorna tervét? Kérdezem az államtitkár urat: milyen lépéseket tett a kormány ennek a csatornának a megépítéséig, amely az Alföld északi részének, de tágabb térségnek is hosszú távú megoldást jelenthetne.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP és az SZDSZ padsoraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  185  Következő    Ülésnap adatai