Készült: 2024.09.18.23:17:07 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

221. ülésnap (2001.09.04.), 14. felszólalás
Felszólaló Kékkői Zoltán József (FKGP)
Beosztás földművelésügyi és vidékfejlesztési minisztériumi politikai államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 4:35


Felszólalások:  Előző  14  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KÉKKŐI ZOLTÁN földművelésügyi és vidékfejlesztési minisztériumi államtitkár: Köszönöm, elnök asszony. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Minden tiszteletem ellenére engedje meg, hogy vitassam és kétségbe vonjam, amit a területfejlesztési intézményrendszer súlyos vereségeként állít. Értékelésem és más független szakértők véleménye szerint is azt állapíthatjuk meg, hogy a területfejlesztés intézmény- és eszközrendszerében jelentős előrehaladást értünk el mind a jogi és pénzügyi, mind pedig a szervezeti kérdések tekintetében is.

A legfontosabb lépések között említem, hogy a területfejlesztési törvény módosításával az Országgyűlés megerősítette az országos területfejlesztési koncepcióban meghatározott tervezési-statisztikai régiók intézményrendszerét, és megszabta az ellátandó feladatokat, emellett kialakította a törvényességi felügyeletet is.

A kormány jelentős pénzügyi támogatással segíti a kistérségek megerősödését. A Phare társadalmi kohéziós program keretében, illetve a hazai támogatások felhasználásával intenzíven folyik a régiók felkészítése az Európai Unió alapjainak fogadására. Megkezdtük a programfinanszírozási modell kialakítását. Kiemelt jelentőségű tervdokumentumként készül a nemzeti fejlesztési terv, amelynek összeállításában a régiók jelentős pozíciókat harcoltak ki.

Átadásra kerültek a kiegészítő információk az Unió számára - mint ahogy ön is említette -, a regionális politikai fejezet pozíciós papírjához. Ezekről az intézkedésekről és folyamatokról rendszeresen tájékoztattuk az Országgyűlés bizottságait. Az Országgyűlés elfogadta a kormány beszámolóját az országos területfejlesztési koncepció végrehajtásáról. Emellett az Országgyűlés kérésének megfelelően a kormány figyelemmel kísérte a régiók, a megyék és kistérségek társadalmi, gazdasági és infrastrukturális térbeli kapcsolatrendszerének alakulását.

Vizsgálta azt is, hogy nem jelent-e kockázatot az uniós forrásokhoz való hozzájutás szempontjából a régiók jelenlegi lehatároltsága, amiről ön is beszélt. A mindezekről szóló jelentést a kormány június hónapban megtárgyalta, majd a jelentést az Országgyűlésnek benyújtotta. Ebben a kormány nem javasolja a régiók lehatárolásának megváltoztatását. A területfejlesztésről szóló törvény és a koncepció elvei és céljai összhangban állnak az Unió regionális politikájával a területi lehatárolások tekintetében is, amelyet hazai politikai konszenzus is övez.

E kérdések megválaszolásában hiba lenne csak és kizárólag az éppen aktuális közösségi támogatási szabályokra hagyatkozni. Az Európai Unió még nem közölte a csatlakozni szándékozó országok számára a jogosultság feltételeit, így azok a számok, amelyek a maximális támogatás elérését biztosító regionális lehatárolások eldöntése tekintetében a különböző nyilatkozatokban elhangzanak, csak becslések. A támogatási összegek egyes régiók esetében történő elnyerésére vagy esetleges elvesztésére vonatkozó elképzelések így a közép-magyarországi régióban is megalapozatlanok.

A csatlakozási tárgyalások során Magyarország azt célozza meg, hogy a támogatásokat maximálisan igénybe tudja venni. Az Unió jelenlegi támogatási szabályait alapul véve mind a hét régió, tehát az ország teljes területe jogosult a strukturális alapok célterület szerinti igénybevételére.

Engedjen meg még egy megjegyzést, mert a területfejlesztési tanácsokra hivatkozott, ott jelen vannak a kistérségi képviselők is (Közbeszólások az MSZP soraiból.), tehát nem csak országgyűlési képviselők. S még egyet szeretnék mondani az elmondottakhoz: egyetlenegy pozíciós papírt sem fogadott el az Országgyűlés, az a kormány hatáskörébe tartozik. Így, mivel a tárgyalási pozíció tartalma hatályos törvényeken nyugszik, szó sincs arról, hogy a parlament megkerülésével adott volna ki a kormány nemzetközi értékű nyilatkozatot.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps a Fidesz és az FKGP soraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  14  Következő    Ülésnap adatai