Készült: 2024.09.18.22:56:23 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

148. ülésnap (2000.06.14.), 60. felszólalás
Felszólaló Mécs Imre (SZDSZ)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:47


Felszólalások:  Előző  60  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

MÉCS IMRE (SZDSZ): Tisztelt Elnök Úr! Az ajánlás 2. pontjában szerepel egy rendkívül fontos módosító indítványom, amely úgy szól, hogy a 3. pont bevezető szövegének kiegészítése szükséges, mégpedig oly módon, hogy az eredeti szöveg kiegészüljön az önkéntes hivatásos haderő szóval. "Az átalakítás eredményeként a jelenleginél kisebb, tartósan finanszírozható, feladatainak ellátására alkalmas, önkéntes hivatásos haderő jöjjön létre, amely legyen képes" - és ettől fogva az eredeti szöveg folytatódna. Úgy gondolom, hogy az összpárti egyeztetésben részt vevő pártok - egy párt kivételével - teljes mértékig egyetértettek azzal, hogy előbb vagy utóbb, de önkéntes hivatásos haderőre kell áttérnünk.

Hozzánk hasonló nagyságú NATO-országokban mind önkéntes hivatásos haderő van. A legkülönbözőbb módokon, de a többi NATO-ország is igazodik ehhez. Franciaország például most tér át az önkéntes hivatásos hadseregre, miközben jogilag fenntartja az általános hadkötelezettség elvét, de nem veszi azt igénybe. Ők úgy oldották meg, hogy három napra behívják a fiatalembereket, megismertetik velük a hadsereget, és utána közlik velük, hogy nem tartanak igényt a szolgálataikra.

Németországban Weizsä cker volt államelnök vezetésével bizottság alakult. Ez a bizottság a Münchenben székelő katonai egyetem legkiválóbb tudósaiból alakult bizottság, és olyan javaslatot terjesztett elő, ami több német napilapban és a Spiegelben is olvasható volt, amelyben javasolják, hogy minél gyorsabban át kell térni az önkéntes hivatásos haderőre.

Németországban más probléma van, éspedig az, hogy a polgári szolgálatosok száma - azok a sorozás után behívottak, akik a polgári szolgálatot választották - az összes sorköteles 30 százalékát teszi ki. Ők kórházakban teljesítenek szolgálatot. Talán emlékszik, elnök úr, a Klinika című német filmsorozatra; ott is ilyen polgári szolgálatosok tologatták a betegeket, és különböző románcok születtek a védőnők és a sorozottak között. (Derültség.)

Ezt a tréfa kedvéért mondtam, hogy oldjam a hangulatot, de a lényeg az, hogy a német hadsereg esetén nem katonai szempontok akadályozzák az önkéntes hivatás haderőre való áttérést, hanem a polgári szociális szféra szakemberhiánya, ami föllépne a sorozás megszüntetése után. Nem katonai kérdés ez, hanem szociális kérdés, amit a Német Szövetségi Köztársaság még nem tudott megoldani.

Úgy gondolom, hogy tíz évről szól ez az országgyűlési határozati javaslat, egy tízéves koncepciót tár a nemzet elé. Ebben a koncepcióban az önkéntes hivatásos haderő elérésének mint célnak feltétlenül meg kellene jelennie. Nem is szólva arról, hogy sikeres népi kezdeményezés keretében több mint 204 ezer magyar állampolgár írta alá azt a kérelmet, hogy szűnjön meg a sorkötelezettség, és önkéntes hivatásos haderő legyen 2002 után. Mi itt és most nem ragaszkodunk a 2002-es határidőhöz, de azt, hogy a bevezető szövegben a célok között szerepeljen, feltétlenül szükségesnek tartjuk, ezért kérem az erre vonatkozó támogatást.

Elnök úr a szakaszolásnál azt mondta, hogy ez a szakasz az 1-4. pontig terjedő részre vonatkozik. Úgyhogy a következő szakaszban fogok ismét felszólalni. Köszönöm szépen.

 




Felszólalások:  Előző  60  Következő    Ülésnap adatai