Készült: 2024.05.09.08:23:40 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

49. ülésnap (2010.11.18.), 48. felszólalás
Felszólaló Firtl Mátyás (KDNP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 12:23


Felszólalások:  Előző  48  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

FIRTL MÁTYÁS (KDNP): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Ház! Az idén tavasszal demokratikus módon végrehajtottuk a mélyreható politikai változást, létrehoztuk a nemzeti együttműködés rendszerét. Az őszi önkormányzati választásokon a magyar választói akarat megerősítette azt az irányt, azt a határozottságot, amellyel az új kormány a munkáját elkezdte. Emlékeztetni szeretnék az 1998 és 2002 közti időszakra, amikor egy nemzetközi gazdasági recesszió közepette bizonyított Magyarország, az akkori Orbán-kormány emelkedő pályára állította az országot, politikája erőt és reménységet adott a nemzetnek. A polgári kormány 1998 és 2002 közötti időszakának politikája azt bizonyította, hogy egy, az emberek, a közösség érdekeit szolgáló kormány képes a felemelkedés útjára állítani az országot, még akkor is, ha valóban nemzetközi gazdasági recesszió volt. Akkor sikeresen működött a Fidesz és szövetségeseinek magyar modellje, s 1998 és 2002 között az ország egyszer már kilépett az adósságcsapdából.

A jelen időszakban hasonló szemlélettel, azaz a nemzet hosszú távú érdekeinek figyelembevételével, de más, új körülmények között van szükség a megújulásra. Most egy új magyar modellt alkotunk, a nemzeti együttműködésre, a hiteles valóságra épülő költségvetés új modelljét. Magyarországot az elmúlt nyolc év elhibázott politikájával a felelőtlen, a magánérdeket a közösség, az emberek érdekeinél fontosabbnak tartó politikusok a tönk szélére juttatták. Nyolc éven át a hazugságokra, a trükkök százaira alapuló költségvetések hiteltelenek és a magyar emberekre, a nemzetre nézve károsak voltak. A kormányon lévők összetévesztették a magánérdeket, a magánérdek érdekében végzett munkát a hatalomgyakorlással. A foglalkoztatás helyett a munkanélküliséget növelték, a megtakarítás helyett a herdálást érték el, a gazdaságpolitikájuk megszorítást jelentett, a lendület társadalmi, szociális, pénzügyi és erkölcsi válságot.

Nyolc év után 2011 lesz az első olyan év Magyarországon, amikor az országnak hiteles, valóságra épülő és az ország pénzügyi stabilitását garantáló költségvetése lesz. Megkezdődhet a felelős állami vagyongazdálkodás, az állampolgárait minden erejével szolgálni akaró, a forrásaival felelősen gazdálkodó állam megteremtése. A jelenlegi költségvetésnek ezért úgy kell működőképesnek lennie, hogy egyidejűleg biztosítania kell a dinamikus növekedést, az előírt hiányt és az adósságszolgálatot. Mindezekből következik, hogy egy olyan szemléletbeli és tettekbeli megújulást kell véghezvinnünk, amely a magyar gazdaság talpra állítását és az ambiciózus munkahelyteremtést, azaz a magyar gazdaság újjáépítését jelenti. Mindennek alapját a következő egy évben kell leraknunk, mindennek az alapját a költségvetésben kell meghatároznunk az örökölt körülmények között. Hangsúlyozom: az örökölt körülmények között és annak ellenére.

A választókkal, a magyar emberekkel mi a szövetséget a változásra kötöttük, s ennek a változásnak, a megújulásnak eljött az ideje, mert erre eddig soha nem tapasztalható mértékű felhatalmazást kaptunk. Ennek a felhatalmazásnak és az ezzel járó felelősségnek, a cselekvés felelősségének kell tükröződnie abban a költségvetésben, amely nem rövid távú, kicsinyes, nem réteg- és részérdekeket képvisel, hanem a hatósugara átfogó térben és időben. A nemzeti együttműködés az alapja, amely az egész magyar nemzetpolitikát figyelembe veszi, és évtizedekre alapozza meg a jövőnket, ezért ehhez mérten követeli meg az új szemléletmódot, amely határozott változást tesz szükségessé. A nemzeti együttműködés rendszere a nemzeti együttműködés költségvetését teszi szükségessé, amelynek prioritásait éppen a nemzeti érdekek határozzák meg. Ezért az eddigi időszakhoz képest új, eltérő eszmeiségre épülő költségvetésre van szükség, amely az együttműködés gazdaságpolitikájára épül, elsőbbséget ad a munkahelyteremtésnek és a gazdasági növekedésnek.

Ugyanakkor felismeri, hogy az új munkahelyek létrehozása és a foglalkoztatás növelése nemcsak nemzeti, de közös európai érdek is. S tisztelt Ház, ha már az európai szemszög is szóba került, akkor azt sem kerülhetjük meg, hogy a mi költségvetésünk éppen a soros elnökségünkre tevődik. Itt kell megköszönni a kormánynak azt az erőfeszítését, hogy az elnökségre való felkészülésre biztosította azokat a forrásokat, amelyek megfelelő módon egy takarékos elnökség lebonyolítását teszik lehetővé. Ennek érdekében az elmúlt évben több költségvetési módosító javaslatot is benyújtottunk, amiket természetesen lesöpörtek. Itt is meg kell jegyezni, ez az egyetlen költségvetés, amely arra törekszik, hogy az elnökségünk ideje alatt valóban tudjuk teljesíteni a maastrichti követelményeket.

Tisztelt Ház! Azért adtak az emberek kétharmados felhatalmazást, amit az ősszel meg is erősítettek, hogy teljesen új politikát és új gazdasági rendszert alakítsunk ki, és a változást minden területen véghezvigyük. Ezt a fejlesztéspolitikában, a vagyonpolitikában, a közlekedés területén egyaránt kötelességünk érvényesíteni. Hangsúlyozom, kötelességünk a választói akaratot végrehajtani, amire felhatalmazást kaptunk. Minden területen minden megújulást három fontos szempontnak kell vezérelnie. Ezek: a munka megbecsülése, az átláthatóság és a család megerősítése. Az új magyar modell nem lesz ellentétes az emberek alapvető érdekeivel és igazságérzetével, és minden területen kifejti hatását. Az adórendszerünket, a fejlesztést, a vállalkozásösztönzést, az egészségügyet, a szociális területet, az oktatást és egyéb területeket érintő költségvetés hosszú távon egy felemelkedő, megerősödő Magyarországot fog szolgálni.

A problémákat látjuk, a megoldásokat az emberek, a közösség érdekeinek a szempontjából kell megkeresnünk. Mi több, a problémákat nyolc éven át az emberekkel mi magunk is elszenvedtük, azok megoldására folyamatosan tettünk is javaslatokat, amelyeket az elmúlt években regnáló, de nem szolgáló hatalom nem vett figyelembe. Ezért is hangzik furcsán az ellendrukkerek, a közös munkát hátráltatók hangja, amikor a jelenlegi kormányon kérik számon a maguk elhibázott, eltékozolt éveit. Mert az önkormányzatok jelenlegi helyzete, a pénztelenség, a gazdasági ellehetetlenülésük az előző ciklusban lefolytatott megszorítások eredménye, és ezt most - amikor szinten tartjuk vagy minimális mértékben még növeljük is az önkormányzatok támogatását - azok kérik rajtunk számon, akik az elmúlt évben is 120 milliárd forinttal csökkentették az önkormányzati forrást. Ez enyhén szólva is kritikán aluli.

(10.10)

Tisztelt Ház... - pofátlanságot nem akartam most mondani, másra használtuk, de szintén az.

Tisztelt Ház! Utalva arra, amit az elnök úr az expozéjában mondott: igen, lesznek, akik hátráltatni fogják majd a minden területen való megújulást. De innen üzenjük, hogy bármennyi és bármilyen akadályba ütközünk, a közösség érdekének, az emberek felhatalmazásának, a világ és benne mi magunk, szűkebb és tágabb környezetünk előrevitelének feladata és szándéka, a magyar emberek ügye ad erőt és kellő bölcsességet ahhoz, hogy megoldjuk a feladatot és sikerre vigyük.

Erős és sikeres Magyarországot fogunk felépíteni új alkotmánnyal és új struktúrákkal. A nemzeti együttműködés költségvetésének következményeként egy új korszakban új adórendszerrel, új Széchenyi-tervvel, új gazdaságélénkítő programokkal talpra állítjuk a költségvetést, csökkentjük az államadósságot, a munkanélküliséget, növeljük a foglalkoztatást, megerősítjük a családokat, elismerjük a gyermekvállalást, fair és arányos, munka- és családközpontú személyi jövedelemadó-rendszert vezetünk be. A választók meghatalmazása szerint arra törekszünk, hogy visszaszerezzük az egyszer már elvesztett jövőt.

Tisztelt Ház! Az együttműködés szó kéttagú. A működés azt jelenti, hogy valami a rendeltetésének megfelelően teljesíti azt, ami a feladata, végzi a küldetését. A jelenlegi Fidesz-KDNP-frakció bizony működik, de még ellenzékből is működött, még ha önök nyolc éven át ezt folyamatosan akadályozták azzal, hogy a javaslatainkat folyamatosan lesöpörték. Az együtt szó közösséget feltételez, eszmei közösséget, közös célt a működésben, egymásra figyelést, összedolgozást, összecsiszoltságot, csapatmunkát.

A nemzeti együttműködés kiteljesítése érdekében kérem ezért, hogy ennek az együttműködésnek az elve értelmében, a közös magyar jövő érdekében szavazza meg minden magát felelősnek érző képviselőtársam a benyújtott költségvetés-tervezetet, hogy tényleg legyen meg az elkövetkező időszaknak az az alapja, amelynek letételére történelmi lehetőséget kaptunk a sorstól.

Másrészt, szintén az együttműködés nevében, mintegy a példáját mutatva annak, hogy az összehangoltságot, a prioritásokat tiszteletben tartjuk, kérem tisztelt képviselőtársaimat, hogy az érdekek érvényesítésében alkalmazzák mindannyian azt a megújulás, megújítás szándékára utaló tettet, hogy a legmagasabb rangú közérdekeket a gazdaság helyreállítása, a munkahelyteremtés, a családok biztonságának érdekében, a lokális érdekeket a maguk helyén és idején kezeljük - annak is eljön az ideje.

Ez a költségvetés nem arról szól, hogy módosító indítványokkal most a lokális érdekeket képviseljük. (Moraj és derültség az MSZP soraiban.) Hiszen éppen a nemzet alapvető kérdéseinek, helyzetének, feltételeinek rendezése, a teljes megújulás teremti meg és generálja majd azokat a további folyamatokat, amelyek reményeim, reményeink szerint és szándékaink szerint elindítják a felemelkedést, amelynek mindenki nyertese lesz és részese lesz, és a magyar nemzetnek tartozik is ezzel.

Tisztelt Képviselőtársaim! Kérem, engedjék meg, hogy befejezésül idézzem a legnagyobb magyart soproni képviselőként, Sopron első díszpolgárát is egyben, hiszen 2010-ben Széchenyi-emlékévet ünneplünk. Ezt írja Széchenyi István: "Sokan azt gondolják, Magyarország volt, én azt szeretem hinni, lesz." (Nyakó István: Ezzel mi is így vagyunk!)

Tisztelt Képviselőtársaim! A 2011-es költségvetés megszavazásakor Széchenyi István szellemisége vezéreljen. Miközülünk, akik ennek a Háznak a falai között dolgozunk, egyikünk sem gondolhatja azt, hogy Magyarország volt. Azok közé kell tartoznunk, hogy az igenünkkel, az igenlésünkkel abban higgyünk, hogy Magyarország igenis lesz, és kérem ezért önöket, hogy a 2011. évi költségvetést szavazatukkal támogassák, támogassák Magyarország felemelkedését. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  48  Következő    Ülésnap adatai