Készült: 2024.09.20.06:31:38 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

49. ülésnap (2010.11.18.), 2. felszólalás
Felszólaló Csampa Zsolt (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 6:29


Felszólalások:  Előző  2  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

CSAMPA ZSOLT (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Jó reggelt kívánok mindenkinek, mondhatnám így katonásan. És ebből ki is derül az, hogy a honvédelmi fejezethez kívánok hozzászólni, szeretnék egypár gondolatot mondani, és kérném majd ellenzéki képviselőtársaimnak is a támogató voksát, illetve szavazatát.

Először is szeretném azt elmondani, hogy a honvédelmi és rendészeti bizottság ülésén szocialista ellenzéki képviselőtársaink úgy fogalmaztak, hogy az igazság pillanata mindig eljön. Nos, úgy gondolom, és azt látjuk, hogy az igazság pillanata valójában eljött, hiszen a nemzeti ügyek kormánya benyújtotta a 2011. évi költségvetést, amely családbarát költségvetés, ami számomra is nagyon fontos, és úgy gondolom, a katonáknak is fontos ez a költségvetés, hiszen azt lehet megfogalmazni, hogy ez egy katonabarát költségvetés is.

Miért mondom ezt, miért fogalmazok így? Hogy az Állami Számvevőszék jelentését, illetve bizottsági ülésen való nyilatkozatát visszaidézzem, az Állami Számvevőszék a következőket mondta: "Számos eredmények jobbak, mint a korábbiak. Gyakorlatilag azt lehet mondani, hogy ez az átláthatóság költségvetése, azt lehet mondani, hogy a 2011. évi költségvetés tiszta, átlátható költségvetés." Miért nyilatkozta ezt, miért fogalmazott így az Állami Számvevőszék? Két számot szeretnék itt az önök tudtára adni. Azt egyik az, hogy míg idén, a 2011. évi költségvetés tervezésénél a bevételi oldal 33,1 százalékát nem látta az Állami Számvevőszék, ellentétben a korábbi évekkel, amikor a bevételi oldal 96 százalékát nem látta az Állami Számvevőszék. Úgy gondolom, ez önmagában is elképesztő és elgondolkodtató szám.

De hogy tovább menjek és megfogalmazzam azokat a pozitív és kiemelt véleményeket, amelyeket az Állami Számvevőszék a tárcával kapcsolatban hangsúlyozott, elmondta azt, hogy az infrastrukturális kiadásoknál a fizetési határidők betartására, valamint a Honvéd Kórház - Állami Egészségügyi Központ - működésének fenntartására teszi a hangsúlyt a honvédelmi költségvetés fejezetében a mostani kormányzat. Hogy hogyan is áll össze a jövő évi költségvetés? Megint csak egy pozitív számot tudok önöknek itt katonásan jelenteni, méghozzá azt, hogy 8,8 százalékkal nő a honvédelemre szánt költségvetés. Ez pontosan 22,3 milliárd forintot jelent. Úgy gondolom, ez egy olyan szám, amivel bizonyos kérdésekben, akár a fejlesztésekben, akár az infrastruktúrában tudunk majd újat mutatni önöknek.

Már annak idején, amikor a kormányalakítási vitában is felsoroltuk itt azokat az érvrendszereket, hogy miért tartjuk fontosnak a honvédelem ügyét, akkor többek között én magam is elmondtam, hogy vissza kell térni arra a J-struktúrára, NATO-nevén joint-struktúrára, amire a honvéd vezérkar és a minisztérium integrációjával került sor az elmúlt időszakban. Erre az áttérésre azért van szükség, mert a J-struktúra teljes mértékben a NATO kompatibilitását mutatja. Ennek megfelelő csoportfőnökségeket alakított ki a tárca. Hozzáteszem, és megint csak vissza szeretném idézni az Állami Számvevőszéknek azt a jelentését, látva azt, hogy az új kormányzat egy újfajta struktúrában gondolkodott, a struktúra átalakítása gyakorlatilag zökkenőmentesen valósult meg, semmilyen olyan dolog nem történt, illetve azt jelezte az Állami Számvevőszék, hogy semmilyen olyan negatív irányba nem mozdult el ez az átalakítás, ami esetleg veszélyeztethetné a jövő évi költségvetést.

Szeretném azért még mindig kiemelni azt, hogy mire is szeretnénk nagyobb hangsúlyt fektetni. A HM Infrastrukturális Ügynökség a csapatok központi infrastrukturális ellátása, kiadása alcímen 37 milliárd forinttal gazdálkodhat az előző évihez képest, amikor ez 31 milliárd forint volt. Ez ugye 6 milliárd forinttal több a 2010. évinél. Úgy gondolom, hogy ez a 6 milliárd forint akár a laktanya-rekonstrukciós program, akár egyéb fejlesztések kapcsán azért majd megmutatkozik. De ugyanez a többlet a HM Fejlesztési és Logisztikai Ügynökségnél, ahol a csapatok központi logisztikai ellátása, kiadása címen mintegy 9 milliárd forinttal több szerepel a 2011. évi költségvetésben. Itt valósulhat meg az, hogy hogyan és miképp gondolkodunk a jövő évben, illetve az azt következő időszakban, mondjuk, a fejlesztések tekintetében.

Úgy gondolom, és azt látom, hogy a jövő évi költségvetés egy katonabarát költségvetés, családbarát költségvetés, nem a trükkök költségvetése. Azt szeretném itt kihangsúlyozni, hogy a honvédelmi és rendészeti bizottság ülésén ellenzéki képviselőtársaim, lehet, hogy megszokásból fakadóan is használják ezt a "trükkök költségvetése" kifejezést, de úgy látjuk, és azt gondolom, hogy ha alaposabban megnézzük a számokat, alaposabban a számok mögé nézünk, azt látjuk, hogy nem a trükkök költségvetése, hanem valós költségvetés az, amit per pillanat benyújtott a kormányzat, akkor ez igenis kirajzolódik.

Csak egy példát szeretnék mondani a trükkös költségvetésre. Az előző kormány úgy tervezte, hogy 29 milliárd forintot egy ilyen úgynevezett fejezeti tartalékra helyezett, ez a 29 milliárd forint lett volna a Magyar Honvédségnek a jövőbeni hadfelszerelésre, hadkiegészítésre szánt összege. De mellette volt még egy rövid kis mondat, hogy ha és amennyiben 102 százalékon teljesülnek az adó- és járulékbevételek ebben az országban, abban az esetben fogja csak megkapni a Magyar Honvédség, a magyar honvédelem a 29 milliárd forintot fejlesztésre. No, ez az, amire, azt gondolom, hogy ellenzéki képviselőtársaim talán utaltak, hogy náluk ezek a trükkök voltak. Nálunk ezek a trükkök nincsenek, a számok önmagukért beszélnek. Ahogy ezt elmondtam, a nemzeti ügyek kormánya fontosnak tartja a haderőt, fontosnak tartja az országvédelmet, katonabarát költségvetést nyújtott be. Tisztelettel kérem ellenzéki képviselőtársaimat, hogy támogassák a költségvetésben benyújtott számokat, és támogassák a költségvetési javaslatot.

Elnök úr, köszönöm szépen a szót. (Szórványos taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  2  Következő    Ülésnap adatai