Készült: 2024.04.29.15:49:59 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

115. ülésnap (2020.03.30.), 30. felszólalás
Felszólaló Dr. Rétvári Bence (KDNP)
Beosztás Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 4:58


Felszólalások:  Előző  30  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Frakcióvezető Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Frakcióvezető Úr és Tisztelt Ellenzék! Járvány van, és nem kampány van. (Zaj, közbeszólások az ellenzéki padsorokból.) A kormány a vírus miatt veszélyhelyzetet hirdetett, és nem pedig kampányidőszakot hirdetett. Márpedig önök úgy működnek, mint kampányidőszakban az ellenzék. Mindenben itt a parlamentben igyekeznek valamilyen okot találni, hogy ismételten, mint 1998 óta mindig, diktatúrát kiáltsanak akkor, ha fideszes és kereszténydemokrata kormányzás van Magyarországon.Még azok a volt saját pártelnökeik is, akik itt nincsenek közvetlenül Gyurcsány Ferenc irányítása alatt, Vona Gábor és Schiffer András is bírálják a magyar ellenzéket, hogy ebben a pillanatban nem tudott a magyar emberek oldalára állni, és nem tudott elfogadni egy egyébként korlátozott felhatalmazást. Mert a felhatalmazás úgy szól, hogy csak azokra a területekre terjed ki, kormányzati területekre nyilvánvalóan, amelyek a vírusjárvány leküzdésével kapcsolatosak, és az időbeli hatálya is nyilván addig tart, amíg a vírus ellen fel kell lépni. Mert ez konkrétan benne van ebben a törvényjavaslatban, ön is nagyon jól tudja, ez a 2. § (2) bekezdésében elolvasható. Mind időben, mind pedig terjedelmében ez egy korlátozott felhatalmazás. Önök igazából csak azt csinálják, amit ’98 óta mindig, megpróbálnak valamiben kampányolni, valamiben diktátort és diktatúrát kiáltani, tisztelt képviselő úr.

Még a saját sajtójuk is, még a magyar újságok is meg tudták azt tenni a múlt héten, hogy ugyanazon a napon ugyanazzal a címlappal jelentek meg, mindenkit arra kérve, hogy maradjanak otthon. Még az ellenzéki sajtó is előrébb van, az ellenzéki volt pártelnökök is előrébb vannak, mint önök itt a parlamentben, akik Gyurcsány Ferenc utasítására nem szavazták meg ezt a koronavírus-törvényt, és nem engedték a múlt héten egyáltalán, hogy erről szavazhassunk. Mert, tisztelt képviselő úr, ön is nagyon jól tudja, hogy a gyorsaság rendkívül sokat számít.

Ha megnézzük Magyarország korábbi intézkedéseit, ha azt nézzük, hogy az iskolai tanítást az osztálytermekben mikor függesztettük föl, ha az első betegektől eltelt időszakot számítjuk, akkor azt látjuk, hogy 39 beteg után, 12 nap után függesztettük föl, míg Ausztira 21 nap után és 4 halott után, Olaszország 34 nap után és közel 4 ezer fertőzött után, Spanyolország 41 nap után és közel 3 ezer fertőzött után, és mondhatnám: Svédország 47 nap, Németország 49 nap, Franciaország 52 nap. Mert a gyorsaság rendkívül sokat számít. Ez az egy hét is rendkívül sokat számított volna. Önök egyrészről azt mondják, hogy a kormány vezessen be előbb intézkedéseket, amikor pedig a kormány innen, az Országgyűléstől a veszélyhelyzet meghosszabbítását kéri, hogy legyen jogköre ezen intézkedéseket gyorsan meghozni vagy hatályában fenntartani, akkor ezeket nem teszik meg. Pont ellentétesen beszélnek, és ellentétesen szavaznak itt a parlamentben, tisztelt képviselő úr.

És nem ez az első eset, hogy önök cserben hagynák a magyarokat. Csak ezt a századot nézném, az előző évszázadot nem. 2004. december 5-én cserben hagyták a nemzetet. 2008-ban, a gazdasági válság idején, most ugyan nagy szólamokat mondanak, hogy milyen szociális intézkedéseket kellene hozni, de akkor Ferge Zsuzsa, az önök saját házi szociológusa mondta önökről azt, hogy 2008-ban Magyarország volt az egyetlen, válság érintette állam, amely semmit, egyáltalán semmit, egy gyufaszálat sem tett keresztbe azért, hogy a válság nyilvánvaló veszteseivel valami történjen. (Közbeszólások az MSZP soraiból, köztük Korózs Lajos: Nem igaz!) Ilyen ország nem volt még egy. Mindenütt legalább a munkanélküli-elltást vagy a segélyezést vagy valami mást kiterjesztettek. Ennek következtében nálunk különösen nagy volt a szegényeket érintő veszély, mert önök 2008-ban is cserben hagyták a magyarokat, a gazdasági válság idején is cserben hagyták a magyarokat, ezt Ferge Zsuzsa mondja önökről. 2015-ben cserben hagyták a magyarokat a bevándorlási válságban, és most, 2020-ban nem tudták itt a parlamentben a koronavírus-helyzetben sem megszavazni a veszélyhelyzet meghosszabbítását. Ez a negyedik cserben hagyása a nemzetnek, ha az utóbbi éveket nézem, tisztelt képviselő úr. Úgyhogy azt kérem önöktől, hogy továbbra is segítsék a kormányzat intézkedéseit.

Még amikor a saját lapjukban, a 168 Órában és hasonlóban kérdezik meg a WHO egyes tisztségviselőit, még ők is azt mondják Magyarországnál, hogy amit Magyarország tesz, azt ők támogatják, meggyőződésük, hogy a Magyarországon elfogadott intézkedések alkalmasak az esetek felderítésére és a koronavírus-helyzet kezelésére. Ezt a WHO is megerősítette, csak ehhez, tisztelt képviselő úr, szükség lett volna arra, hogy önök ne okozzanak egy hét késedelmet a magyar emberek védelme érdekében.

Eddig szerencsére az elsők között voltunk az intézkedések meghozatalában, sajnáljuk, hogy a magyar ellenzék, a magyar baloldal negyedszerre is cserben hagyta a magyar nemzetet. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  30  Következő    Ülésnap adatai