Készült: 2024.05.21.23:20:26 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

262. ülésnap (2005.11.07.), 6. felszólalás
Felszólaló Burány Sándor (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 4:33


Felszólalások:  Előző  6  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BURÁNY SÁNDOR (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Miniszterelnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! A száz lépés programja a közelmúlt egyik legfontosabb politikai programja. Időhiány miatt engedjék meg, hogy ennek három részét emeljem ki, hiszen mind a száztíz lépésre az időkeret nem elegendő. A családok támogatásáról szeretnék beszélni, a fiatalok otthonteremtésének támogatásáról és a nyugdíjasok támogatásáról.

Először is: éppen itt volt az ideje, tisztelt képviselőtársaim, hogy a családtámogatási rendszert a feje tetejéről a talpára állítsuk. A feje tetejéről a talpára állítottuk, ezért a jövőben azok a családok fogják az államtól a legtöbb támogatást kapni, amely családok a legkevesebb jövedelemmel rendelkeznek, ellentétben az előző kormány gyakorlatával. Ennek egyik legfontosabb eszközeként megduplázzuk a családi pótlék összegét.

Másodszor: útjára indítottuk a Fészekrakó-programot, azt a Fészekrakó-programot, amely azokon a fiatal családokon segít, amelyeknek nincs elegendő jövedelmük ahhoz, hogy törleszteni tudjanak egy 20 millió forintos hitelt. Úgy ítéltük meg, hogy az állami támogatás elsősorban ezeknek a fiataloknak kell és nem azoknak a magas jövedelmű családoknak, amelyek minden további nélkül sokmilliós hiteleket tudnak törleszteni havi jövedelmükből.

Harmadszor: támogattuk és támogatjuk a nyugdíjasokat. Már eddig sem tettünk keveset. Ha valaki forgatja a statisztikai adatokat, akkor azt látja, hogy a nyugdíjak vásárlóértéke az idén 30 százalékkal lesz magasabb, mint 2001-ben volt. Ennek ellenére tudjuk, hogy - bár sokat tettünk a nyugdíjasokért - a jelenlegi nyugdíjrendszerben még mindig sok az igazságtalan elem. Akármilyen meglepő, két nyugdíjas közül, akik azonos szolgálati idővel és azonos jövedelemmel rendelkeztek, de eltérő időpontban mentek nyugdíjba, különbség van a tekintetben, hogy melyikük mennyi nyugdíjat kap. Ez nyilvánvalóan igazságtalanság, ezért egy olyan nyugdíjkorrekciós lépéssorozatra készülünk, amely ezt az igazságtalanságot kiküszöböli, de legalábbis nagymértékben enyhíti.

Ezekről a szakmai javaslatokról jó lenne itt az Országgyűlésben vitatkozni - igen ám, de melyik Fidesszel? Hiszen ha megnézzük a Fidesz mondatait, akkor azt tapasztaljuk, hogy a Fidesz nagyon gyakran úgy beszél, mintha csak pulóvert kötne, az álláspontja egyszer sima, egyszer pedig fordított. Miniszterelnök úr már néhány példát említett, ezért ezekre részletesen nem térek ki, elegendő, ha önök is újraolvassák, mit mondott Varga képviselő úr áfaügyben, szemben Orbán elnök úrral, mit mondott szintén Varga képviselő úr a Fészekrakó-program ügyben, szemben, mondjuk, Mádi képviselő úrral, mit mondott Pelczné Gáll Ildikó a szövetségi gyűlésen a családtámogatási rendszerről, ellentétben Halász képviselő úrral, mit mondott az egyszerűsített vállalkozói adóról Orbán Viktor elnök úr, ellentétben Tállai András képviselő úrral. A példák tetszés szerint folytathatók lennének, tisztelt képviselőtársaim.

Én egykor - bár ezt ma már sokan a szememre vetik - a Századvég politikai iskola hallgatója voltam a kilencvenes évek elején. A Századvég politikai iskolában nekem, akkor pályakezdő politikusnak azt tanácsolták, hogy ha azt akarod, hogy egy vitában jók legyenek az esélyeid, akkor kezdd rögtön a helyes állásponttal. Tisztelt Képviselőtársaim! Kedves fideszes Képviselőtársaim! Arra kérem önöket, legalább egyszer próbálják meg.

Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps a kormánypárti oldalon.)




Felszólalások:  Előző  6  Következő    Ülésnap adatai