Készült: 2024.05.15.07:46:17 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

113. ülésnap (2007.11.26.), 85. felszólalás
Felszólaló Dr. Kincses Gyula
Beosztás egészségügyi minisztériumi államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 3:10


Felszólalások:  Előző  85  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. KINCSES GYULA egészségügyi minisztériumi államtitkár: Elnök Úr! Tisztelt Ház! Nagyon szépen köszönöm Iván professzor hozzászólását, hiszen elég régóta beszélgetünk erről a kérdésről, és lehetőséget ad arra, hogy az álláspontunkról és az eddig végzett tevékenységről beszámoljunk. A magyar egészségügy átalakítása és ebben az idősek komplex problémáinak kezelése valóban több évtizedes adóssága a magyar egészségügynek, amelyben valami végre elkezdődött.

Az egészségügyi rendszer átalakítása szerkezetátalakítással kezdődött, amelynek a legfontosabb eleme a megváltozott demográfiai és a megváltozott szükségleti viszonyokhoz való igazítás volt. Ennek kapcsán az eddigi nagyon zsúfolt krónikus és rehabilitációs osztályok kapacitása összességében közel 50 százalékkal nőtt az aktív ellátás rovására. Valóban, ezeknek a megfelelő profilírozása, a komplex geriátria kiépítése, mint ahogy eddig, továbbra is várat magára, de ebben is elkezdődött a szakmai munka.

A kormány határozatban rögzítette az ápolási rendszerek komplex összehangolását, hiszen tartósan egyetértünk abban, hogy az idősügy nem szűkíthető le önmagában az egészségügyi rendszer problémáira, a szociális és az egészségügyi rendszer határterületének az együttműködését kell megoldani. Ebben elkezdődött az idősügyi problémák, az ápolás elemi eseményeinek a beazonosítása, ezek szakmai protokolljainak a felkészítése. Az ÁNTSZ egy retrospektív vizsgálatot indított el, és ezekre alapozva lehet egyrészt az új szakmai sztenderdeket kialakítani, másrészt pedig az otthoni szakápolás kapacitásainak a bővítését megtenni.

Rendkívül fontos annak a tisztázása, hogy a biztosítási rendszer átalakítása senkire, így az idősekre sem jelent semmilyen veszélyt, új terhet vagy valamilyen kockázatot. Nem profitorientált biztosítók lesznek Magyarországon, hanem egy vegyes rendszerben kisebbségi tulajdonosként fog csupán részt venni a befektető. Ettől még társadalombiztosítás lesz, ahol a fejkvótaalapú finanszírozásban az idős és a beteg ember felértékelődhet a jelenlegi rendszerhez képest.

Ennél fontosabbnak tartom azt, hogy a területre, a pénztárakhoz leosztott forrásokban sokkal nagyobb mozgástere lesz a pénztáraknak, és megtehetik azt, amit eddig nem tettünk meg, egyik kormány sem, hogy helyben, a helyi megegyezések alapján összehangolja a szociál- és egészségpolitikát.

Kérném válaszom akceptálását. (Taps az MSZP soraiból.)




Felszólalások:  Előző  85  Következő    Ülésnap adatai