Készült: 2024.04.29.18:59:12 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

67. ülésnap (2019.05.27.), 42. felszólalás
Felszólaló Dömötör Csaba (Fidesz)
Beosztás Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 4:27


Felszólalások:  Előző  42  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DÖMÖTÖR CSABA, a Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! Egy dologban látszik egyetértés közöttünk felszólalása alapján: egyetértünk abban, hogy elkötelezett európaiak vagyunk, és fontosnak tartjuk az uniós tagságot is. De arról már mást gondolunk minden bizonnyal, hogy ez a mindennapi politikai küzdelmekben egyébként mit jelent. S itt van egy hozzáállásbeli különbség köztünk. Szerintünk az a helyes hozzáállás, ha felhívjuk a figyelmet az európai válságjelekre, mindarra, ami egy gazdasági válságként indult, aztán identitásválság lett belőle, amit igazán a migrációs válság hozott felszínre. Mi erről őszintén szeretnénk beszélni, mert azt gondoljuk, hogy ha már beszélni sem lehetne ezekről, az odavezetne, mint ami Nagy-Britanniában történt. S azt is szeretnénk, ha Európa képes lenne a megújulásra, ha arra szükség van, márpedig erre most nagy szükség van. Tisztelt Képviselő Úr! Abból a szempontból furcsának tartom, hogy ön mondja a napirend előtti felszólalást, hogy nem azok mondják, akik az MSZP tegnapi eredményéért a fő felelősséget viselik. Ez szemmel jól látható menekülés a valódi felelősség elől, és ez nem önnek szól. Az a furcsa dolog történt velem ma reggel, hogy majdnem egyetértettem Lendvai Ildikó volt képviselő asszonnyal, aki egy tévéinterjúban azt mondta, hogy a tegnapi választási eredmény az MSZP számára egy tízből hatos ütés. Azért nem értettem vele egyet, mert szerintem tízből kilences ütésről van szó, csak a mandátumnélküliség lett volna ennél súlyosabb. Mondjuk ki, amit mindenki gondol: az MSZP nagy bajban van, különösen a tegnapi választás után, és ezt csak maguknak köszönhetik, s oka van annak, hogy az MSZP a rendszerváltás óta a legrosszabb eredményét érte el.

Jól tudjuk, hogy ennek a választásnak a biztonság volt a középpontjában, ez volt a fő téma, s nemcsak nálunk, hanem szerte Európában. Az MSZP évek óta olyan politikát folytat, hogy ezt a jelenséget, a biztonság felértékelődését figyelmen kívül hagyja vagy egyenesen letagadja. Kezdődött az egész azzal, hogy az önök egyik képviselője álproblémának nevezte azt, ami a legnagyobb kockázatot jelenti ma Európa számára. Ez még 2015-ben volt, azóta eltelt négy év, és még a mostani kampányban is azt mondták, hogy ez nem probléma. S miközben akkor is letagadták az egészet és most is letagadják, a kettő között gyakorlatilag mindent megszavaztak, ami a biztonságra nézve káros Európában, főleg Magyarországra nézve. A magyarok előtt letagadták, Brüsszelben pedig suttyomban megszavazták.

Ami a megélhetési kérdéseket illeti: az a helyzet, hogy az ön pártja gyakorlatilag egy light verzióját ajánlotta a magyaroknak annak, amit Gyurcsány Ferenc pártja javasolt, azt, hogy fontos jogköröket adjunk át Brüsszelnek, és attól majd magasabbak lesznek a bérek, a nyugdíjak vagy a családtámogatások. Ezt senki nem gondolhatta komolyan.

Örülök, hogy említette, hogy beülnek majd a szocialista frakcióba, amelynek a csúcsjelöltje Timmermans úr volt. Timmermans úr többek között azt mondta, hogy legyen 18 százalékos a társasági adó szerte Európában. Ez azt jelentené, hogy megduplázódna Magyarországon a társasági adó. Akkor nem lennének olyan béremelések, mint amit önök követelnek! Aztán mit mondott még Timmermans úr? A társadalmak mindenhol sokszínűvé fognak válni a világon, és a közép-európaiak ehhez majd hozzászoknak. Azt is mondta, hogy fontos persze a migráció kérdése, de ezt nem lehet falakkal és kerítésekkel megoldani. És sorolhatnám ezt a sort, képviselő úr. Olyan csúcsjelölt mögé álltak be önök, aki ezt képviseli.

S végezetül még egy dolog. Önök és mi nagyon mást gondolunk a világról, az európai együttműködésről is. Mi a nemzetek Európájában hiszünk. De semmilyen véleménykülönbség nem lehet ok arra, hogy lepatkányozzanak milliókat. Hiller képviselő úr, tudom, hogy öntől távol áll ez a stílus, de kérem, továbbítsa a párttársainak, hogy ez nem fér bele. A patkányozás nem fér bele. Szóval, ha majd a túlélésért folytatott küzdelemben lesz rá szusszanásnyi idejük, kérem, fontolják meg, hogy bocsánatot kérnek; az az újrakezdés egy nagyon fontos pillanata lehet. Köszönöm, hogy meghallgatott. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  42  Következő    Ülésnap adatai