Készült: 2024.04.29.19:29:45 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

67. ülésnap (2019.05.27.), 20. felszólalás
Felszólaló Gyurcsány Ferenc (DK)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:05


Felszólalások:  Előző  20  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

GYURCSÁNY FERENC (DK): Tekintettel arra, hogy nem könnyű a kormánypárti frakciókkal, magával a kormányfővel értelmes és tárgyi vitát folytatni még ebben a környezetben sem, azt gondolom, hogy fussunk neki még egyszer, hátha több eredményünk lesz. Azt mondják önök, hogy nem európai egyesült államokat akarnak. Jó! Mert ez miről szól? Nem arról szól a történet, hogy megnézzük, hogy melyek azok az ügyek, amelyeket ha közösen oldunk meg, akkor nemcsak Európa, hanem valamennyi nemzetállam is erősödni fog? Szerintem igen. Hónapokon keresztül küzdött a magyar kormányfő az ellen, hogy legyen egységes európai határ- és partvédelem. Őszintén szólva, nem is értettük, hiszen abból, amit egyébként képviselt korábban, ez következett volna. Hát, végre feláll. Annyira tarthatatlan lett az álláspontja, hogy végül beadta a derekát. Így van. Akkor járunk el helyesen, ha Európa határait közösen védjük, belül meg szabadon mozgunk. Ez a helyes álláspont.

Mondok még egyszerűbbet. Önállóan, külön-külön tárgyalunk az oroszokkal gázról és olajról. Így van? Nem lennénke jobb pozícióban, ha azt mondanánk, hogy orosz kollégák, mostantól kezdve az Európai Unió egyben veszi meg maguktól a gázt és az olajat, majd mi elosztjuk egymás között. Nagyobb, erősebb tárgyalási pozíció vagy rosszabb? Mondhatom elegánsan, ez az energiaunió egy része. Igen, azt gondolom, hogy erről kell beszélni. Tudunke közelebb menni, olcsóbb lesze itthon a gáz, ha közösen veszünk? Nem olyan bonyolult összefüggés ez, hogy ne láthatnánk be!

Jelentős európai és világcégek úgy mozognak országhatárok között, mint a budapestiek a kerületek között, ahogy a pécsiek kimennek Komlóra éppenséggel, vagy fordítva, de ezeket a nagy európai és világcégeket nem tudjuk közösen szabályozni. Talán mert sokan nem akarják. Én nem kételkedem az államok erejében, de azt látom, az elmúlt évek azt bizonyították, hogy az államok erejénél jó néhány üzleti vállalkozás ereje jóval nagyobb. Ezeknek ellentartani, védeni a vásárlókat, a vevőket, a polgárainkat, közösen sokkal nagyobb eséllyel tudjuk. Közösen fellépni a bűnözők ellen  ezt maguk a legkevésbé akarják , védeni az európai adófizetők pénzét, nem megengedni, hogy az egyik vagy másik kormánynak lojális ügyészség, rendőrség elszabotálja a vizsgálatokat, nem közös érdek? Erről szól!

(14.00)

Persze, ha két ember együttműködik, akkor ott már alkalmazkodni kell. De nem mégis szövetségeseket, barátokat, házastársakat keresünk? Nem azt látjuk, hogy ketten, hárman, négyen, öten normális esetben erősebbek vagyunk? Önöknek egy problémája van. A magyar kormányfő politikai értelemben mára lényegében azt csinál ebben az országban, amit akar, nem számít sem jog, sem igazság. Nincs érdemi, jogszerű ellenhatalom, politikai hatalom vele szemben. Egy dolog zavarja őt: hogy az Európai Unió még létezik. Nem az Európai Unió működik birodalomként, hanem az a birodalmi hatalomgyakorlás, amit itthon helytartóként a kormányfő megvalósít. Teljesen világos, hogy abban van különbség, hogy ő csak szabadkereskedelmet akar, meg határvédelmet. Ezt mondta a La Stampának három héttel ezelőtt.

Mi nem! Nekünk nem mindegy, hogy az Európában élő népek szabadon élnek-e, demokratikus országokban. Igen, nem belügy, hogy vannake tisztességes, jogállami, demokratikus körülmények egy másik országban. Nem belügy, hogy az út szélén hagyjuk az emberek jelentős részét. Igen, szociális Európát is akarunk. Hogy lebomoljon az a szociális vasfüggöny, ami itt van Közép-, Kelet- és Nyugat-Európa között. Ezekből nem kér a maguk kormányfője. De akkor miből kér? Akkor mit akar?

Azt gondolom, hogy ez egy tisztességes és normális vita lenne, ha önök erről szeretnének beszélni, és nem azzal intéznék el a dolgot, hogy aki szeretné, hogy ilyen módon erősítsük (Az elnök csenget.) Magyarországot, az a haza ellensége és bevándorláspárti. Ez a helyzet, uraim! (Taps a DK soraiból.  Dr. Vadai Ágnes: Kicsit hamarabb tetszett csengetni, mint ahogy lejárt az idő.)




Felszólalások:  Előző  20  Következő    Ülésnap adatai