Készült: 2024.09.23.10:23:12 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

203. ülésnap (2001.04.20.), 8. felszólalás
Felszólaló Dr. Sáringer Gyula Ede (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 3:48


Felszólalások:  Előző  8  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. SÁRINGER GYULA (Fidesz): Tisztelt Elnök Asszony! Köszönöm a szót. Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Országgyűlés! Az új felsőoktatási intézmény létrehozásának első, legfontosabb kérdése az intézmény fenntartójának meghatározása. A magyar felsőoktatás intézményei fenntartójuk szerint állami - Oktatási Minisztérium, Belügyminisztérium és Honvédelmi Minisztérium - és nem állami, tehát egyházi, magán-, illetve alapítványi felsőoktatási intézmények.

Az állami felsőoktatási intézmények költségvetési szervek, melyek kincstári vagyonnal, a központi költségvetés meghatározott előirányzataiból, valamint más kiegészítő forrásokkal gazdálkodnak - felsőoktatás törvény 2. § (4) bekezdés. Az állami felsőoktatási intézmények fenntartásához szükséges források biztosításában tehát az állam elsődleges, sőt a legtöbb esetben kizárólagos szerepet vállal, és a költségvetésben biztosított forrásokat a normatív finanszírozási rendszer egységes szabályai szerint bocsátja az intézmények rendelkezésére.

 

 

(9.30)

 

 

A nem állami felsőoktatási intézmények ugyancsak részesednek normatív állami támogatásban, de fenntartásukban értelemszerűen az egyéb, nem állami források az elsődlegesek. Nyilvánvaló tehát, hogy egy olyan felsőoktatási intézményt, amely széles körű és reményeink szerint folytonosan bővülő nemzetközi támogatással működik majd, nem állami felsőoktatási intézményként kell létrehozni, lehetővé téve ezáltal a túlsúlyában nem állami források befogadását.

Erre legalkalmasabb a közalapítványi forma, mely jól ellenőrizhetően képes biztosítani a rendelkezésre bocsátott állami források megfelelő hasznosulását, és a közfeladatok ellátásán túl lehetővé teszi az új intézmény megfelelő fenntartását, más hazai és külföldi források hatékony bevonását is. Ez a megoldás egyébként nem példa nélküli a magyar felsőoktatásban, mint államtitkár úr is említette, hasonló formában támogatja több mint fél évtizede a kormány a mozgássérültek Pető András Nevelőképző és Nevelő Intézetét, amely nem állami, alapítványi főiskolaként működik.

A kormány 1012/2001. február 20-ai határozatában 80 millió forint induló vagyont is biztosított, és létrehozta a Budapesti Német Nyelvű Egyetemért Közalapítványt, mely ellátja a Andrássy Gyula Budapesti Német Nyelvű Egyetemet fenntartóra háruló szerepet. A kormány határozott az új intézmény működési költségeinek 229 millió forint ez évi biztosításáról, valamint gondoskodott a megfelelő infrastruktúra megteremtéséről is. Hangsúlyozni szeretném, hogy az új felsőoktatási intézmény létrehozásához biztosított állami források jelentős része, 2 milliárd 9 millió forint a megfelelő infrastruktúra megteremtésére fordítódik.

Mint államtitkár úr is említette, a rendelkezésre bocsátott összeg mintegy háromnegyede a főváros központját, a Magyar Nemzeti Múzeum közvetlen környezetét évtizedek óta elcsúfító, az állami tulajdon védelmében is azonnali beavatkozást igénylő, értékes, elidegeníthetetlen állami tulajdonú műemléképület helyreállítását, megmentését teszi lehetővé. Ez a nemzeti épített örökség megőrzésének programjába is illeszkedő feladat. A rendelkezésre bocsátott forrás több mint egynegyede pedig az egyházi ingatlanok ügyének rendezése miatt sürgető ELTE Trefort-kerti rekonstrukció folytatását, megvalósítását biztosítja.

Köszönöm szépen. (Taps a Fidesz soraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  8  Következő    Ülésnap adatai