Készült: 2024.09.24.14:54:14 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

310. ülésnap (2013.10.14.),  75-80. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 9:23


Felszólalások:   67-75   75-80   81-90      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm. Tisztelt Országgyűlés! Képviselő úr nem fogadta el az államtitkári választ. Kérdezem a tisztelt Országgyűlést, elfogadja-e azt. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot, az Országgyűlés 195 igen szavazattal, 38 nem ellenében, 2 tartózkodás mellett az államtitkári választ elfogadta.

Tisztelt Országgyűlés! Vejkey Imre, a KDNP képviselője, interpellációt nyújtott be a közigazgatási és igazságügyi miniszterhez: "Magyarország eredményei a korrupció elleni harcban" címmel. Vejkey Imre képviselő urat illeti a szó. (Nagy zaj, számos képviselő távozik a teremből. - Az elnök csenget.) Kérem képviselőtársaimat, szíveskedjenek halkan távozni!

DR. VEJKEY IMRE (KDNP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! A második Orbán-kormány megalakulása óta az elmúlt húsz év legintenzívebb korrupcióellenes intézkedéssorozatának végrehajtása van folyamatban Magyarországon. Az úgynevezett elmúlt nyolc évben büntetlenül hagyott és szervezetten gyakorolt korrupciónak és az afelett szemet hunyóknak súlyos szerepük van az ország gazdasági és pénzügyi helyzetének kialakulásában, kialakításában, az általános erkölcs és bizalom lábbal tiprásában.

Az intézkedéssorozatnak köszönhetően bátran kijelenthetjük, hogy mind a jog, a közigazgatás és a gazdaság területén sor került a korrupció megelőzéséhez szükséges feltételek javítására. Navracsics miniszter úr korrupcióellenes közös nyilatkozatot írt alá Domokos Lászlóval, az Állami Számvevőszék elnökével, Polt Péterrel, a Legfőbb Ügyészség elnökével és Baka Andrással, a Legfelsőbb Bíróság elnökével. Hazánk csatlakozott a Nemzetközi Korrupcióellenes Akadémiához, valamint a kormány elfogadta a közigazgatás egészét átfogó, korrupciómegelőzési programját. Ennek keretében többek között Zöld könyv készült az állami szerveknél érvényesítendő etikai követelményekről, a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen pedig integritás-tanácsadó szakirányú továbbképzés akkreditálására került sor.

Tiszta és átlátható viszonyok megteremtésére került sor az új közbeszerzési törvény 2012. január 1-jei hatálybalépésével is, mivel ezáltal lezárultak azok a kiskapuk, amelyeken keresztül az állami vagyon eddig elszivároghatott. A kormány 2012-ben döntött arról, hogy Magyarország csatlakozik a "nyílt kormányzati együttműködés" kezdeményezéshez, és 2013 februárjában egy akciótervben rögzítette az együttműködés keretében teendő vállalásait is. Szintén a kormány érdeme, hogy törvénymódosítással elérte az ügyészség függetlenségének további erősítését, és jelentős költségvetési támogatást nyújtott ahhoz, hogy az ügyészségen belül megalakuljon a korrupcióellenes ügyészség.

Úgy az igazságszolgáltatási reform keretében alkotott új, alapvető kódexben, mint az új Ptk.-ban és Btk.-ban is megjelennek a közigazgatás fejlesztésében kiemelt értékek, a korrupció elleni harc és az állami vagyonnal való felelős gazdálkodás elvárása. Az Országgyűlés újabb döntésének köszönhetően, remélhetőleg hamarosan, egy újabb, a korrupció elleni küzdelem fontos területe kerülhet végre leszabályozásra, a közérdekű bejelentésekről szóló törvényjavaslat elfogadásával.

Kérdezem tehát államtitkár urat, hogyan áll Magyarország a korrupció elleni küzdelemben, az antikorrupciós intézkedéssorozat milyen eredményeket hozott hazánk nemzetközi szakmai megítélésében.

Várom megtisztelő válaszát. (Szórványos taps a kormánypárti padsorokban.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Válaszadásra megadom a szót Rétvári Bence államtitkár úrnak.

Öné a szó.

DR. RÉTVÁRI BENCE közigazgatási és igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Valóban, ha pár évvel ezelőtt elhangzott az a szó, hogy korrupció, mindenki tudta volna mondani a neveket, az ügyeket, Sukoró, Hagyó Miklós, Zuschlag János (Dr. Józsa István: Közgép.), Hunvald György, és még hosszasan lehetett volna ezeket mondani. Ezeknek az embereknek egy jó része vagy már tölti, vagy letöltötte börtönbüntetését, és a szocialista korrupciós gyakorlat részeivé váltak. Míg ez a kormányzat nemcsak a büntető törvénykönyv szigorításával, de más intézkedésekkel is, mint amit képviselő úr is említett, egy nyílt társadalmi együttműködésben, egy korrupciómegelőzési kerekasztalon vitatta meg ezeket a javaslatait, hozta létre azokat az intézkedéscsomagokat, amelyek egyik részéről pont a mai napon itt dönteni fogunk, hiszen a bejelentővédelmi szabályozásról fog dönteni a mai napon itt a parlament.

Ezt a fajta társadalmi bizalmatlanságot több eszközzel igyekeztünk orvosolni, ami a korrupciót lengi körül, és ennek nemzetközi minősítésben is megvannak az eredményei. Ha megnézzük például elsősorban a Transparency International nemzetközi felméréseit, azt láthatjuk, hogy Magyarország itt két év alatt igencsak jól javított a helyzetén, hiszen az 54. helyről a 46. helyre kerültünk, ezzel javítva több pozíciót. És immáron már csak három közép-európai ország, Észtország, Szlovénia és Lengyelország van mögöttünk, Litvániát sikerült ebben az elmúlt két esztendőben megelőznünk. Ha az abszolút adatokat nézzük, hogy ki miként gondolkodik a korrupcióról, érzi-e a korrupció emelkedését, nos tehát, ez a kormányváltáskor 75 százalék volt, most 13 százalékkal kevesebb, csak 62 százalék mondja ezt. Idézőjelben mondom, hogy "csak", hiszen ez is nagyon magas arány, de jól látszik, hogy a társadalmi bizalmatlanság csökkenése azért 13 százalékkal két-három év alatt, úgy érzem, kézzelfogható eredmény.

Az pedig, aki ugyanazt nyilatkozta ugyanebben a nemzetközi felmérésben, hogy az elmúlt időszakban önmaga találkozott egy korrupciós üggyel, tehát fizetett-e kenőpénzt, ez a világ átlagában 27 százalék, az Európai Unió átlagában 11 százalék, Magyarországon ez most 12 százalék. Két évvel ezelőtt azonban 14 százalék volt. Tehát 14-ről 12 százalékra, 2 százalékkal csökkent azoknak az aránya a Transparency International felmérése szerint, akik maguk kenőpénzt fizettek volna. Ezek tehát olyan abszolút számok, amelyek mutatják a kormányzat ebbéli tevékenységének eredményeit. Fontos lépésnek tartották szintén nemzetközi minősítők, hogy elfogadásra kerültek a hivatásetikai kódexek, amelyek mintegy megelőzik a korrupciós helyzet kialakulását.

A Német-Magyar Kereskedelmi és Iparkamarának a 2013-ban publikált, tehát idei évi konjunktúrafelmérése szerint sokkal jobb a korrupcióval kapcsolatos helyzet. Míg az előző évben csupán 6 százalék volt elégedett a kormányzat ilyesfajta tevékenységével, addig ez már 12-re növekedett, kétszer annyian nyilatkoztak tehát úgy az elmúlt időszakban, hogy rossz a helyzet, és ez most a duplájára javult, tehát sokkal jobb, kétszer olyan jó a megítélése a kormányzat ilyesfajta tevékenységének. Az elégedetlenek aránya pedig 44-ről 35 százalékra csökkent, miközben a pozitív nyilatkozatok száma 6-ról 12 százalékra emelkedett a német-magyar iparkamaránál.

A Világgazdasági Fórum felmérésével kapcsolatban, amely a versenyképességet vizsgálja, elmondhatjuk, hogy itt is érzékelhető a kormány eredménye két év alatt. Míg a korrupciót nagy problémának, a legproblémásabb területnek 10,3 százaléknyian tartották a kormányváltás utáni hónapokban, most ez 9,4 százalék. Tehát nagymértékben csökkent. Az utóbbi napokban került nyilvánosságra az OECD-nek és a Transparency Internationalnek egy közös felmérése, amely egy nemzetközi beszámoló azzal kapcsolatban, hogy mennyire szereznek érvényt a különböző országok az ilyesfajta korrupció elleni fellépésnek, amelyeket a szervezetek az ajánlásaikban rögzítettek. És itt is Magyarország sokat javított, a sereghajtó "alig alkalmazóból" már, korlátozott mértékben ugyan, de "az előírásoknak érvényt szerző" országgá léptünk elő. Tehát nemzetközi téren is pozitív visszhangjuk van a magyar korrupciómegelőzési intézkedéseknek.

Köszönöm szépen. (Szórványos taps a kormánypárti padsorokban.)

(15.10)

ELNÖK: Megköszönöm az államtitkár úr válaszát. Kérdezem Vejkey Imre képviselő urat, elfogadja-e az államtitkári választ.

DR. VEJKEY IMRE (KDNP): Tisztelt Államtitkár Úr! Köszönöm válaszát. Az elfogadott intézkedések igazolják a kormány elkötelezettségét az állampolgárok államba vetett bizalmának a növelésére, továbbá arra, hogy minden rendelkezésre álló eszközzel garantálja a nemzeti vagyonnal és közpénzekkel való felelős gazdálkodást, a korrupció felderítését és a bűnösök elszámoltatását.

Tisztelt Államtitkár Úr! Az interpellációra adott válaszát elfogadom. (Zaj, felzúdulás, taps az MSZP soraiban. - Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   67-75   75-80   81-90      Ülésnap adatai