Készült: 2024.05.04.15:28:48 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

186. ülésnap (2012.05.08.), 389. felszólalás
Felszólaló Dr. Rétvári Bence (KDNP)
Beosztás közigazgatási és igazságügyi minisztériumi államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 6:19


Felszólalások:  Előző  389  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. RÉTVÁRI BENCE közigazgatási és igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Hölgyek és Urak! Tisztelt Ház! Ennek a kormányzatnak megalakulása óta egyértelmű álláspontja, hogy nem tűri, hogy bárkinek is származása miatt vagy más okból félnie kelljen Magyarországon. Csak annak kelljen félni, aki bármit a jogszabályokkal szemben tesz, de azért, mert bármilyennek született, emiatt semmifajta félelemnek nem lehet helye. Ugyanígy egyértelművé tette a kormányzat, hogy mindenfajta kirekesztésnek ellenáll, legyen az faji alapú, származási alapú vagy bármilyen más, politikai, vallási nézeten vagy anyagi helyzeten alapuló. Mi úgy gondoljuk, hogy egy 10 milliós közösség vagyunk, a jognak mindenkit egyaránt kell védenie. Éppen ezért olyan jogszabályokat fogadtunk el, amelyek mindenkit védeni is rendelnek. A büntető törvénykönyv a közösség elleni izgatásból közösség elleni uszításra változtatta azt a tényállást, amely védi azokat a kisebbségeket, akiket valamilyen okkal - akár azért, mert fogyatékosok vagy mások, vagy származásuknál fogva - gyűlöletkeltés céljából egyfajta célkeresztbe állítanak. Az Egyenlő Bánásmód Hatóság az idén január 1-jétől autonóm jogállású államigazgatási szervként védi ezeknek az embereknek a jogait, és folyamatosan figyel.

A kormány idei határozatával létrehozta az emberi jogi munkacsoportot, amelynek pontosan az a célja, hogy összehangoltan tudjunk föllépni azokban az esetekben, amikor valakit kirekesztéssel, gyűlöletkeltéssel próbálnak a társadalomban megfélemlíteni. E mellett az emberi jogi munkacsoport mellett működik az a civilekből is álló emberi jogi kerekasztal, amely a kormányzat felé ezekről a jelenségekről jelzést tud adni. Az országgyűlési határozati javaslatban is nevesítve vannak a kiemelt fontosságú civil szervezetek, pontosan azért, mert ők jelzik a kormányzat felé a társadalom egyes folyamatait, azokat is, amelyeket a kormányzat nyilván észlel, és azokat is, amelyeket nem.

Képviselő úr is említette külön a felszólalásában a roma lakossággal szembeni kirekesztést. A nemzeti felzárkózási stratégia az, amelyik 2012 és 2014 között a roma civil társadalom szerepének erősítését, a kisebbségi társadalom integrációját tűzi ki célul; ebben a kisebbségi és egyéb civil szervezetek nyilván kulcsszerepet kapnak. Azért is fontos ezeknek a társadalmi szervezeteknek a részvétele, mert ők azok, akik mind a saját közösségi vállalásukat növelhetik, mind a politika felelősségét növelhetik ezekben az integrációs programokban.

Ugyanilyen fontos része ennek a stratégiának a szemléletformálás, azoknak az embereknek, akiket sokan a gyűlölet középpontjába állítanak, a jobb megismertetése mind az iskoláskorú, mind a felnőtt lakosság körében, komplex módon. Például ennek egyik kiemelt eszköze, amit a stratégia is nevesít, a roma kultúra ápolása és ezáltal a romákról kialakított társadalmi kép pozitív irányú formálása, ezáltal is az integráció segítése. Ennek a csúcsintézménye a Roma Kulturális Központ. Ez egy eszköz azok közül, amivel a társadalmi békét kívánjuk szolgálni. De ugyanilyen fontos a média objektív és tényfeltáró munkája, valamint a romák számára is nyújtott különböző foglalkoztatási programok. Ezek tehát komplexen szolgálják a szemléletformálást.

Egyetértünk képviselő úrral abban, hogy ami itt a parlamentben zajlik, ami elhangzik, az különös jelentőséggel bír, erről a híradások beszámolnak, s az emberek jó vagy rossz példaként, de mindenképpen figyelnek arra, hogy mi történik a parlamentben. Éppen ezért az országgyűlési képviselőknek is különös felelősségük van a tekintetben, hogy mit szólnak, miről beszélnek, hogyan nyilvánulnak meg egy-egy kisebbséggel kapcsolatban.

(23.00)

Mi semmifajta kirekesztést és semmifajta félelemkeltést elfogadni nem tudunk, sem büntetőjogi eszközökkel, sem más módon nem engedjük azt, hogy ez megvalósulhasson. Azért támogattuk ennek a határozati javaslatnak a tárgysorozatba-vételét, és azért támogatjuk a fő irányát, mert a fő irányelvvel egyet tudunk érteni, azzal, hogy az országgyűlési képviselőknek is meglegyen a felelőssége, és legyen lehetősége arra, hogy mindenfajta szankció, retorzió és következmény nélkül bármilyen kisebbség ellen, bármilyen csoport ellen gyűlöletkeltő kampányt tudjanak folytatni.

Mi úgy gondoljuk, hogy fontos megteremteni annak jogi lehetőségét, hogy mindenki védelemben részesüljön, na nem az, aki másokkal szemben gyűlöletet kelt, hanem aki esetleg félelemben élhet mások ilyesfajta támadó jellegű magatartásával kapcsolatban.

Én azt szeretném még elmondani, túl azon, hogy ismertettem, hogy miért támogatta a kormány ezen javaslat céljait, hogy a mai vitánkra is én azt szeretném kérni, hogy ismerve az elmúlt két év gyakorlatát, hogy úgy mondjam, próbáljuk meg olyan keretek között tartani, amely nem az egymással szembeni agresszív fellépésről szól, hanem a közös céloknak valamiféle kereséséről, és próbáljuk meg megőrizni ebben az igencsak éles témában is és a társadalmi húsba vágó témában is azt a fajta szóhasználatot, modort, amely a magyar parlamenthez illik, és ne használjuk ki ezt az alkalmat arra, hogy gyűlöletet keltsünk, vagy bármilyen más módon is a vita színvonalát vállalhatatlan szintre süllyesszük.

Én úgy gondolom, hogy mindannyian egyetértünk abban, hogy ennek a tízmilliós közösségnek a társadalmi békéjéért felelősek vagyunk; aki gyűlöletet kelt, az általában nem szokott megoldási javaslatokat mondani, hanem csak aktuális politikai haszonszerzésből sok-sok oldalról megközelítve. Én nem szeretnék itt semelyik oldalon bármiféle frakciót kiemelni vagy pártot kiemelni, de úgy gondolom, hogy olcsó politikai haszonszerzésre kihasználni azt, hogy hosszú távon a társadalomban mély sebeket ejtünk és társadalmi szembenállásokat növelünk, az vállalhatatlan. Mindannyiunk feladata a társadalom problémáira megoldást találni, nem pedig a meglevő problémákból gyűlöletet keltve, aktuálisan politikai hasznot húzni, de összességében a magyar társadalomnak a kárát okozni. Ebben nekünk, országgyűlési képviselőknek különös felelősségünk van, ezért támogatja a kormányzat ezt a kezdeményezést.

Köszönöm szépen. (Szórványos taps a kormánypárti sorokból.)




Felszólalások:  Előző  389  Következő    Ülésnap adatai