Készült: 2024.04.26.04:45:09 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

30. ülésnap (2010.09.14.),  9-12. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 11:31


Felszólalások:   5-8   9-12   13-16      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár asszony. Szintén napirend előtti felszólalásra jelentkezett Czunyiné dr. Bertalan Judit frakcióvezető-helyettes asszony: "A klientúra tovább él" címmel. Frakcióvezető-helyettes asszony, öné a szó.

CZUNYINÉ DR. BERTALAN JUDIT (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! A klientúra tovább él, hiszen ha az MSZP-s frakcióvezető úr szavait idézem, akkor azokból az építési törmelékekből, amelyeket itt hagytak számunkra, bizony abból, ami még vihető és mozdítható volt, ők azt vitték. Így volt ez a szociális tárcánál is, hiszen az elmúlt héten Papcsák Ferenc kormánybiztos úr befejezte azt a vizsgálódást, amelyet Szűcs Erika volt szociális miniszter asszony továbbfoglalkoztatásával kapcsolatban végzett. Erről tájékoztatást nyújtott az ifjúsági és szociális bizottság albizottságának, ahol azért a sajtóban elhangzottakhoz képest jelentősen más információk és tények is elhangzottak.

Ellentétben tehát a korábbi sajtónyilatkozattal, amit, hogy klasszikusokat csak pontosan idézzünk, Szűcs Erika volt miniszter asszony a szerződés nyilvánosságra hozatalakor mondott: "szükséges feladatot végeztem el nyilvános és törvényes szerződés alapján", ez egy kicsit nem felel meg a valóságnak. Több okból sem, hiszen ha az üvegzsebtörvény alapján a minisztérium közérdekű adatai között nyilvánosságra hozandó szerződések között kerestük ezt a szerződést, akár az 5 millió alatti, akár pedig az 5 millió feletti megbízások vagy szerződések között, akkor valamilyen oknál fogva az akkori miniszter, Herczog László nem tartotta fontosnak vagy nem tartotta közérdekű adatnak a volt miniszter asszony továbbfoglalkoztatásával kapcsolatos szerződés nyilvánosságra hozatalát.

A másik, ami miatt szintén nem helytálló ez az állítás vagy ez a sajtónyilatkozat, az a szükséges munka. Papcsák Ferenc kormánybiztos úr vizsgálatából, jelentéséből kitűnik, hogy abban az időpontban, amikor a kormányzati kommunikáció attól volt hangos, hogy a társadalom minden tagjának ki kell vennie a részét a megszorításokból, mindenkinek viselnie kell a gazdasági világválság következményeként a társadalmi értékekhez való hozzájárulást s a többi - emlékszünk erre a kicsit sem populáris és kicsit sem demagóg kommunikációra -, ebben az időszakban a volt miniszter asszony, egyébként magát kormánybiztosként feltüntetve, egy pluszszerződéssel, havi 900 ezer forintos megbízással az "Út a munkához" program monitorozását végezte el, abban az időpontban, amikor a minisztériumnak mintegy 21 fős apparátusa külön sajtófigyeléssel és külön a minisztérium ágazati irányítása alá tartozó szerveknél a kommunikáció visszacsatolásával foglalkozott.

(9.30)

Tette ezt a 900 ezer forintos havi megbízási díjra irányuló szerződéskötést akkor a miniszter és a volt miniszter asszony, amikor egyébként az egy ellátottra jutó éves normatíva egy idősotthonban többcélú társulási fenntartás esetén 280 ezer forint volt. Tette ezt akkor a volt miniszter asszony és a volt miniszter úr, amikor vidéken a havi 900 ezer forintos megbízási díjjal szemben több olyan település is van, ahol az éves előirányzat a szociális támogatásokra, átmeneti segélyekre nem képez ennyi előirányzatot. S azt csak nagyon halkan jegyzem meg, hogy az a produktum, amit Szűcs Erika ezért a megbízásért végzett, kevesebb adminisztrációt mutat, mint amennyi adminisztrációval jár az, ha az ügyfeleink egy vidéki hivatalban átmeneti segélyt igényelnek.

S hogy erről mutassak önöknek egy képet - bár nem annyira látványos -: azon a sajtófotón jelent meg ez a "bőrkanapén dossziék" című bizonyíték, amikor is reflektált volt miniszter asszony, hogy ő igenis elvégezte ezt a szükséges és tartalmas munkát. Egy gond azonban van: ezeknek a megbízásoknak a teljesítését az akkori szakállamtitkár asszony igazolta, noha a minisztériumban későbbi időpontokban becsatolva sem nem szükséges, sem nem elégséges másfél-egy oldalas sajtókivonatokat találunk ennek a megbízási szerződésnek a teljesítéseként. Nem tudom, hol is tartunk akkor, nem tudom, van-e miről beszélgetnünk, amikor az építési törmelékekről még lerabolható forintokat kivittük a kormányzati válság utolsó időszakában havi 900 ezer forintokért.

Tisztelt képviselőtársaim, havi 900 ezer forint nagyon sok pénz, különösen azokkal az adatokkal szemben, amelyeket próbáltam önöknek mondani. Óradíjra lebontva, amit miniszter asszony képviselt, 5800 forint. Lehet, hogy ez méltányos és arányos? A teljesítéssel azonban mindenképpen szembemegy, hiszen ez a teljesítés - elnézést kérek, de - szakmailag sem nem volt indokolt, sem nem volt alapos.

Erről a bőrkanapéról egyébként eszembe jut MSZP-s képviselőtársainknak egy frakciótársa, aki 2003. február 13-án - ha jól emlékszem - igazolandó a kormány jövőre vetített programját, behozott ott valahol az első sorokban egy jó nagy adag dossziét és mappákat, hogy márpedig az MSZP-nek van programja, az MSZP-nek vannak produktumai, vannak eredményei. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) Befejezem. Azok is üres dossziék voltak, mint például az egészségügyi bizottság esetében. Frakciótársuk belelapozott, és a volt egészségügyi miniszter felfedte, hogy az MSZP üres dossziékkal bizonyít.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, frakcióvezető-helyettes asszony. Tisztelettel kérek mindenkit majd az időkeret figyelembevételére. Kérdezem, hogy a kormány részéről óhajt-e a témával kapcsolatban felszólalással élni valaki. Igen. Dr. Rétvári Bence államtitkár úr jelezte, hogy élni kíván ezzel a lehetőséggel.

Államtitkár úr, öné a szó.

DR. RÉTVÁRI BENCE közigazgatási és igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Asszony! Tisztelt Ház! Azt is mondhatnánk erre az esetre, hogy ne legyünk kisstílűek. Én olvastam volt miniszter asszony indokolását, hogy miért volt erre szükség. Ő azt írta, hogy százezer munkahely létrehozatalához járult ezzel a munkával hozzá. Öt-hat millió százezer munkahelyért nem nagy összeg, azt is mondhatnánk, ha igaz lenne ez a közlemény, hogy megérte ez a pénz az árát, de sajnos nem ez történt, mert ez valójában csak egy munkahelyet teremtett, a volt miniszter asszonynak teremtett egy munkahelyet, ebből többet sajnos nem sikerült létrehoznia.

Arról pedig, hogy mi a tisztességes munka, illetve a tisztesség fogalmáról Gyurcsány Ferenctől már sok mindent hallhattunk. Úgy látszik, vannak jó tanítványai, akiket utána felkér miniszterének, is és azt a vonalat viszik tovább, amit ő is vitt. Különösen pikáns a dologban, hogy ezek szerint pont azt az embert kérte fel szociális miniszternek Gyurcsány Ferenc egyik előző kormányában, aki ekkora szociális érzékenységgel megáldott, hogy magának 900 ezer forintos fizetést vagy megbízási díjat garantál akkor is, miután befejezte a miniszteri tevékenységét. Ugyanakkor szerencse, hogy nem a szocialista kormány tudja befejezni a polgári törvénykönyv kodifikációját, mert lehet, hogy külön szakaszt szentelnének annak, hogy teljesítési igazolásként elfogadható a bőrkanapéról készült fotó. Szerencsére ezt már nem tudják a polgári törvénykönyvön átvezetni, ami új tétel lenne a jogi egyetemeken.

De komolyra fordítva a szót: mint ön is hivatkozott rá, kormánybiztos foglalkozik a magyar kormányban azzal, hogy a különböző korrupciós és egyéb ügyeket feltárja az előző nyolc év bűnei között. Ez alapvető feladata a mostani kormányzatnak. Nemcsak arról van szó, hogy tegyük helyre a dolgokat, és azok, akik különböző gyanús anyagi ügyletekbe keveredtek vagy akár bűncselekményeket is elkövettek, a kellő jogkövetkezményeket megkapják, hanem egész egyszerűen az állam tekintélye, a közbizalom és a közrend visszaállításához szükség van arra, hogy az emberek bizalma az állammal, az államhatalommal szemben újra visszaálljon, és meg tudjanak bízni az emberek a kormányban, hogy a kormányra, az államra, a parlamentre bízott pénzüket jól és takarékosan költi el. Éppen ezért a kormánybiztos úr nem kívánja átvenni az igazságszolgáltatás hivatott szerveinek, a rendőrségnek, az ügyészségnek és a bíróságnak a szerepét, de minden információt és adatot megad nekik, hogy ezt a munkát alaposan el tudják végezni. Ez az ő legfőbb funkciója, hiszen az elmúlt években azt láthattuk - ellenzéki képviselőként képviselő asszony is tapasztalhatta -, hogy hiába kért bizonyos adatokat, információkat, legfőképpen az MNV Zrt.-től ezeket nem kaphatta meg, így nem indíthatott el semmiféle eljárást. Éppen ezért pont az MNV Zrt. küldte ki az állami cégek vezetőinek azt a körlevelet, amiből 85, általában megszokott udvari beszállító szerződéseit kérte ki, hogy pontosan feltérképezze, az előző kormányzatban egy bizonyos vállalkozói kör akár arányosan, akár aránytalanul, akár tisztességes versenyben, akár tisztességtelen eljárás keretében hogyan juthatott ilyen nagy mértékű megbízáshoz. Ezt kívánjuk feltérképezni.

Képviselő asszony az ifjúsági, szociális, családügyi és lakhatási bizottságban lefolytatott albizottsági munka egy részéről számolt be, de tegyük hozzá, hogy nagyon sok másik bizottságban is van ilyen albizottság, amelyek az elmúlt nyolc év szerződési gyakorlatát, hibás döntéseit és lehetséges visszaéléseit vizsgálják. Így van a gazdasági és informatikai bizottságban, a számvevőszéki bizottságban, a külügyi bizottságban, a mezőgazdaságiban, az oktatásiban, a sportbizottságban, a honvédelmiben, a fenntartható fejlődés bizottságában, a foglalkoztatásiban és a kulturális bizottságban is. Így igyekszünk egy teljes képet feltárni a magyar választóknak arról, hogy az elmúlt nyolc évben hogyan sáfárkodott az előző kormány a rábízott közpénzekkel.

Ezen túlmenően, illetve Papcsák úr megbízatásán túlmenően a Nemzeti Fejlesztési Minisztériumban egy külön államtitkár, a kiemelt állami szerződéseket és támogatásokat vizsgáló Nemes Sára államtitkár asszony foglalkozik azzal, hogy ugyanezt a munkát folytassa, ugyanígy segítse az igazságszolgáltatás munkáját adatokkal, tényekkel, információkkal. Önök is láthatták, hogy ez a munka halad, Tátrai Miklós, az MNV Zrt. volt vezetője már előzetes letartóztatásban van, ott tölti a napjait. Bízom benne, hogy minél több esetben fény derül az igazságra, és úgy tudunk az emberek szembe nézni pár hónap vagy év múlva, hogy azok, akik bűncselekményeket követtek el, azok, akik az állami pénzt ellopták, korrupciós csatornákon kifolyatták, minél nagyobb számban az igazságszolgáltatás elé kerüljenek, és feleljenek azokért a cselekedeteikért, amiket tettek. Mi ezzel kapcsolatban a választóinknak tartozunk beszámolással, a mi kötelezettségünk az, hogy nekik ezt felmutathassuk. Bízom benne, hogy az önök bizottsága is és a többi bizottság is jó munkát végez, illetve a kormány által felkért emberek eredményesek lesznek, és hasznos információkkal tudják ellátni a nyomozó hatóságokat.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   5-8   9-12   13-16      Ülésnap adatai