Készült: 2024.05.05.12:56:02 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

39. ülésnap (2018.11.13.), 14. felszólalás
Felszólaló Ungár Péter (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:04


Felszólalások:  Előző  14  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

UNGÁR PÉTER (LMP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt megjelent Kormánypárt és kormánypárti Képviselők, a Kormány Tagjai! Egy veszélyre szeretném fölhívni az önök figyelmét itt kezdetben. A Soros-tervet végrehajtó brüsszeli Bizottság egy tagja azt mondta a tegnapi nap: „Az oktatás színvonala alapvetően határozza meg a következő nemzedékek versenyképességét.” Továbbmegyek, még azt is mondta, hogy szeretné, ha a CEU Budapesten maradna, és Magyarország nem az egyetem körüli vitáról lenne ismert a világban.Azt gondolom, nagyon fontos lenne, ha kimondanák, hogy ez veszélyes, és felháborító az, amit Navracsics Tibor, a Bizottság egyik tagja mondott. Egyszerűen elképesztő, hogy önök egy olyan embert delegáltak a Bizottságba, akik önök szerint a Soros-tervet hajtja végre. Biztos vagyok benne, hogy ez a következő időszakban nem így lesz. És biztos vagyok benne, hogy nem fogják újra eljátszani azt, hogy valamelyik kollégájuk ki fog állni egy weberes táblával valamelyik magyar köztérre, majd fél év múlva dörgedelmesen bejelentik itt mindannyiunk előtt, hogy megszületett az új ellenség, a Weber-bizottság, amit önök amúgy sose támogattak, csak én fake news vagyok.

Az a helyzet, hogy még mielőtt ezt megtennék, arra kérem önöket, hogy az embert úgy válasszák ki a táblás képpel, hogy utána ne kelljen neki napirend előttit tartania. Vagy amennyiben Deutsch Tamást delegálják a Bizottságba, akkor még várjanak vele egy kicsi időt, míg kitalálják, hogy ő is Soros-ügynök.

De beszéljünk a lényegről: mindannyian tudjuk, hogy az, amit a felsőoktatással csinálnak, CEU, nem CEU, arról szól, hogy milyen világot akarnak. Mindannyian pontosan tudjuk, hogy ha Soros György autógyárat épített volna Magyarországon, akkor lobbiznának az érdekében Brüsszelben, nem pedig megpróbálnák bezárni. Mindannyian tudjuk, hogy az önök megszorító politikájának ékköve az, amit a felsőoktatással tesznek. Beszélhetnék azokról a statisztikai adatokról, ami, mondjuk, kimutatja, hogy Magyarországon tandíj van, de pontosan tudom, hogy államtitkár úr föl fog állni, és el fogja mondani, hogy nincs tandíj. (Dr. Rétvári Bence: Te fizettél a CEU-n.) De úgy látszik, két mozit nézünk.

Én nem tudom, ön hogy hívja, ha valakinek fizetni kell azért, hogy egyetemre járjon. Biztos van rá egy másik neve, nem tudom. Valami migráció meg nemzeti érdek, a szavak benne lehetnek, de ha fizet az ember az oktatásért, azt a formállogika szerint tandíjnak szokás hívni. De továbbmennék: azt is elmondhatnám, hogy mennyit költünk felsőoktatásra, és ez mennyire lemarad a régiós vagy európai átlagtól.

De inkább arról beszélnék, hogy önök szerint Magyarországon, amely a természettudományos tanításról és a természettudományokban a kimagasló teljesítményről volt világhírű és világhíres mindig, hogy van az, hogy kémiai és biológiai, fizikai kísérleteket az ELTE TTK-n elméletben mondanak el a diákoknak, mert nincs pénz arra, hogy megmutassák őket a valóságban.

(9.40)

Én azt tudnám önöknek ajánlani, hogy van a Csodák Palotája nevű csodálatos intézmény  én nagyon szeretem , kössenek vele stratégiai megállapodást. Oda be lehet vinni a kémia és biológia szakos hallgatókat, és ott legalább látnak valódi kísérleteket, ahelyett, hogy csak elméletben hallgassák meg ezeket.

Az a helyzet, hogy a felsőoktatásban önök bevezették a kancellári rendszert. Ez nagyon jó volt, mert sok olyan embert, aki az önök politikai  hogy mondjam?  közösségéhez nagyon közel áll  néha lehet, hogy bevallják, hogy a korrupció az önök legfontosabb politikai teljesítménye, de ezt most hagyjuk , tehát ilyen embereket önök el tudnak helyezni, ezeknek az embereknek munkát tudnak adni. Mégis, a felsőoktatási intézmények jelentős része rettentő rossz állapotban van, nagyon-nagyon rossz anyagi állapotban van. Tehát az, ami miatt önök a kancellári rendszert bevezették, egyértelműen megbukott. Nem késő még ezen változtatni.

És tovább szeretnék menni még egy pillanatra. Ugye, mondhatnám azt, hogy az, hogy önök a tandíjat bevezették Magyarországon, azért is nagyon fontos probléma, mert önök a legitimitásukat részben a tandíjellenes harcra alapítják. De azért is nagyon fontos probléma, mert jelenleg Magyarországon nagyon nehéz felsőoktatási intézményeket finanszírozni akkor, ha az ember nem olyan környezetből származik, mint azok, aki meg tudják engedni, hogy Európa különböző országaiban kettős diplomát kapjanak.

És én még azt szeretném kérdezni, hogy nem tudom, hogy milyen informatikai tudása van államtitkár úrnak, én nem nagyon értek az informatikához. De azért az, hogy nemrég, két héttel ezelőtt Win 95-ös operációs rendszerrel tanítottak az ELTE informatika szakán, mutatja azt, hogy Magyarország, amely mindig arról beszél, hogy milyen fontos a felsőoktatás, nem biztos, hogy a legjobb helyen áll. Amennyire ezt szakmai tudásom engedi, szerintem ez nem egy annyira modern informatikai rendszer.

Végül annyit szeretnék kérni önöktől, hogy nem szégyen egyetérteni Navracsics Tiborral, nem szégyen egyetérteni azzal, hogy a felsőoktatás alapvetően meg fogja határozni Magyarország jövőjét, úgyhogy arra kérem önöket, hogy álljanak a jövő oldalára, ne a CEU-t és a volt finanszírozójukkal folytatott háborút tegyék a legfontosabb helyre, hanem azt, hogy végre olyan természettudományos oktatás folyjon, amivel nemcsak elméletben, hanem a gyakorlatban is látnak kísérleteket a biológia, illetve kémia szakos hallgatók. Köszönöm szépen. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  14  Következő    Ülésnap adatai