Készült: 2024.05.15.23:47:48 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

68. ülésnap (2011.02.21.), 197. felszólalás
Felszólaló Szilágyi Péter (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:19


Felszólalások:  Előző  197  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SZILÁGYI PÉTER (LMP): Most már van hangom; köszönöm szépen, elnök úr. Az LMP-frakció is támogatja ezt a javaslatot, és engedjék meg, hogy néhány új szemponttal is alátámasszam a Jobbik általunk üdvözlendő javaslatát.

A javaslat azzal, hogy a parlamenti képviselőcsoportok számára lehetővé teszi, hogy az előzetes napirendi pontoktól függetlenül határozza meg a napirend előtti felszólalások témáját, erősíti a képviselők azon lehetőségét, hogy országos jelentőségű ügyeket tárgyaljon a plénum előtt. De miért is fontos ez a modern parlamentarizmus tekintetében? A parlament a közügyek megvitatásának legmagasabb szintű fóruma, politikai aréna. A közügyek megvitatásának demokratikus jellegét az biztosítja, ha a Ház nyilvánossága előtt minden politikai szereplő, minden képviselő megszólalhat, véleményét elmondhatja. A parlamenti vita a szólásszabadság egyik legfontosabb terepe, egy demokratikus országban szerepét csak így tudja betölteni.

2003-ban az Alkotmánybíróság elvi éllel fogalmazta meg a politikai vitát mint a parlamenti ellenőrzés alapvető intézményének alkotmányos jelentőségét. Idézem: "A közügyek szabad parlamenti megvitatása egyfelől a megfelelő törvényalkotás egyik nélkülözhetetlen előfeltétele. Másfelől a szabad parlamenti vita hozzájárul ahhoz, hogy a választópolgárok megfelelő képet alkossanak az országgyűlési képviselők és más fontos közjogi tisztségviselők tevékenységéről, és kellő információk birtokában vegyenek részt a politikai diskurzusban és döntéshozatalban."

A napirend előtti felszólalás egy erős, a közvélemény érdeklődésének középpontjában álló parlamenti műfaj. Ez annak köszönhető, hogy az állampolgárokat érintő, általában nem kifejezetten szakpolitikai témák kerülnek ilyenkor a parlament és ezáltal az ország nyilvánossága elé. A Házszabály jelenlegi vonatkozó rendelkezése, miszerint kizárólag napirenden nem szereplő témában van lehetőség megszólalásra, véleményünk szerint jogellenes, igazságtalan, és logikailag sem állja meg a helyét.

Jogellenes azért, mert nem felel meg a már idézett Ab-határozatnak, mert a témaválasztás szabadságának szűkítése óhatatlanul korlátozza a parlamenti vita szabadságát.

Igazságtalan, hiszen az állampolgárok kíváncsiak azokra a kérdésekre is, amelyek a parlament előzetes napirendjén szerepelnek. Elég, ha itt az Ab hatáskörét szűkítő alkotmánymódosításokra vagy a médiatörvényre gondolunk. Teljességgel elfogadhatatlan az, hogy a legnagyobb érdeklődésre számot tartó kérdésekben csak azért nem szólalhatnak fel képviselők ebben a műfajban, mert valamikor, akár éjfél után is - lásd, mondjuk, a médiatörvényt - aznap esetleg még tárgyalja a Ház.

És végül logikátlan is, és ezt az érvet a javaslat indoklásában is megtalálhatjuk, hiszen a napirend előtti felszólalásokra a napirendi pontok megtárgyalása előtt kell sort keríteni. Ez azt jelenti, hogy az ülés első napján először a napirendet kell elfogadni, addig ugyanis nem is beszélhetünk napirendi pontokról, majd az ülés megkezdése előtt következnek a napirend előtti felszólalások.

Üdvözlendőnek tartjuk továbbá azt is, hogy a korábbi kötöttség feloldásával a javaslat révén lehetőség nyílik egy-egy frakció bármely felkért tagja előtt arra, hogy az állampolgárok érdeklődésére joggal, jó okkal számot tartó, országos jelentőségű témában megszólaljon. Mindez lehetőséget teremt a tisztelt Ház előtt valamennyi képviselő számára azon, Churchill által leírt képesség gyakorlására is, miszerint egy politikusnak előre meg kell tudni mondani, hogy mi fog történni holnap, a jövő héten, a következő hónapban és évben, utána pedig képesnek kell lennie arra, hogy elmagyarázza, hogy ez miért nem következett be.

A fent elmondottakra tekintettel az előttünk levő házszabály-módosítást az LMP támogatja. Támogatjuk, és módosító javaslatunkkal tovább kívánjuk bővíteni a képviselői szólásszabadságot akképpen, hogy a napirend előtti felszólalásra adandó kormányzati válasz után a felszólaló képviselőnek lehetősége legyen a reagálásra. Ezt azért tartjuk fontosnak, mert a napirend előtti felszólalás a képviselői munkát elősegítő eszköz arra, hogy az ő megítélése szerinti fontos és aktuális kérdéseket feszegessen az ország nyilvánossága előtt. Mivel ebben a műfajban általában nem kérdések fogalmazódnak meg, hanem vélemények kerülnek kifejtésre, méltánytalannak tartjuk azt, hogy a felszólaló nem kap lehetőséget arra, hogy a kormány álláspontjának ismertetésére reagálhasson.

Köszönöm szépen. (Taps az ellenzék padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  197  Következő    Ülésnap adatai