Készült: 2024.09.20.03:47:04 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

325. ülésnap (2013.11.18.),  199-202. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 4:51


Felszólalások:   195-198   199-202   203-206      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! Szávay István, a Jobbik képviselője, kérdést kíván feltenni a közigazgatási és igazságügyi miniszternek: "Mennyire biztos, hogy jól kérdezett a kérdezőbiztos?" címmel. Szávay István képviselő urat illeti a szó.

SZÁVAY ISTVÁN (Jobbik): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Külön örülök, hogy kereszténydemokrataként ön fog válaszolni.

A 2011-es népszámlálás eredményei szerint tíz év alatt eltűnt a nagy történelmi egyházakhoz tartozók körülbelül egyharmada, úgy, hogy közben a többi felekezethez tartozók és a magát vallástalannak tartók aránya alig nőtt, viszont óriási mértékben, 144 százalékkal nőtt a vallási hovatartozást firtató kérdésekre nem válaszolók aránya.

Kétes esetek tömegei mutatják, hogy ezek az adatok nem feltétlenül valós tendenciákat tükröznek. Tóth Károly István takácsi evangélikus lelkész a legkirívóbb eseteket foglalta össze egy korábbi, az evangelikus.hu oldalon megjelent cikkében. Miképpen csökkenhetett például a Pest megyei Pusztazámor 811 fős, magukat 2001-ben felekezethez tartozó, valló lakóinak száma 453-ra? Hasonló a helyzet a Veszprém megyei Szőcön is, ahol 2001-ben 372 főből tavalyelőtt már csak 163-an vallották magukat vallásosnak.

A Vas megyei Kőszegpatyon ezek a számok 202 és 93, a Somogy megyei Drávatamásiban pedig 231 és 152. Még ennél is érdekesebb az őrségi Őrimagyarósd esete, ahol 2001-ben még 190 fő evangélikus, 53 fő katolikus és 19 fő református volt a településen, 2011-re azonban a katolikusok és a reformátusok mind eltűntek, és evangélikusból is csak 4 fő maradt.

Kérdésem beadása után értesültem arról, hogy a KSH ez év július 17-én helyesbítette az őrimagyarósdi adatokat, más ilyen esetről azonban nem tudok, de ez a helyesbítés is jelzi, hogy valami bizonyosan nem stimmel az adatokkal. A problémára magyarázatul szolgált, hogy a hozzám eljutott panaszok szerint a kérdezőbiztosok több esetben egyszerűen nem kérdeztek rá az összeszámlálandók felekezeti hovatartozására.

A tízévenkénti népszámlálás elengedhetetlen adatokat szolgáltat nemcsak az adott egyházak számára, hanem bizonyos demográfiai, szociológiai folyamatok nyomon követésére, ezért fontosnak tartanám a problémák kivizsgálását. Kérdezem, van-e tudomása a kormánynak arról, hogy a népszámlálás adatfelvétele során a kérdezőbiztosok akár az országos összeírást is befolyásoló hibákat követtek-e el. Mivel magyarázzák a fentebbi anomáliákat, és milyen intézkedéseket kívánnak tenni a helyzet megoldása érdekében?

Várom válaszát. Köszönöm. (Taps a Jobbik padsoraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. A válaszadásra megadom a szót Rétvári Bence államtitkár úrnak.

DR. RÉTVÁRI BENCE közigazgatási és igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Valóban, sokunkat meglepett az az adatsor, ami a népszámlálás következtében kijött, hogy milyen sokan kerültek ki a magukat felekezethez tartozóknak valló csoportból a válaszolni nem akarók közé, és valóban, lehet, hogy többfelé kell kapiskálnunk akkor, amikor keressük az egyes válaszlehetőségeket. Ugyanakkor nem látjuk annak a lehetőségét, hogy ez a KSH adatfelvételéből vagy az internetes rendszernek a bármiféle hibájából fakadhatna. Hiszen egyrészről az embereknek a 35 százaléka saját kezűleg töltötte ki ezeket az adatfelmérő íveket, egyrészről vagy felmentek az internetre, és ott az internetes felületen töltötték ki, vagy pedig elkérték a biztostól ezt az adatlapot, és ők maguk ikszelgették be ezeket a különböző válaszokat vagy írták be a válaszaikat.

(17.00)

Maga a kérdezőbiztos az oktatáson megkapta azt a mindenképpen fontos szabályt, hogy semmiképpen nem tölthette ki a meg nem válaszolt kérdéseket a saját ismeretei alapján, tehát hiába tudta valakiről, hogy milyen felekezethez tartozik, ha erről nem nyilatkozott, nem írhatta be ezt.

Negyvenezer számlálóbiztos volt. Nyilván vannak eltérések, de többlépcsős terepellenőrzés volt, hogy valóban feltettek-e minden kérdést, és az nem mutatott ilyen országos eltérést, ami nagyságrendileg indokolhatna ekkora változást. Mind a kérdőíven, mind az útmutatóban, amit kaptak a számlálóbiztosok, mind az oktatáson ugyanazok a kérdések és kitöltési magyarázati szabályok szerepeltek, mint 2001-ben. Tehát nem változott ez a szabály. Ami viszont változott Magyarországon, az valóban a vallási kérdés tekintetében a rejtőzködők aránya, 11-ről 27 százalékra nőtt. De ez nem csak Magyarországon van így. Ha megnézzük, Szlovákiában szintén tíz év alatt 3 százalékról 11 százalékra nőtt, Csehországban 9 százalékról 45 százalékra nőtt az erre a kérdésre nem válaszolók aránya. Úgyhogy itt az önkéntes válaszadás, úgy látszik, valóban rejtőzködésbe vitte a válaszadókat, de nem látható, hogy a KSH rendszerében lett volna ilyen hiba. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.)

Köszönöm szépen.




Felszólalások:   195-198   199-202   203-206      Ülésnap adatai