Készült: 2024.09.19.02:07:57 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

221. ülésnap (2005.05.03.), 100. felszólalás
Felszólaló Kosztolányi Dénes (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:14


Felszólalások:  Előző  100  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. KOSZTOLÁNYI DÉNES (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! Sokszor elhangzik ebben a Házban, de leginkább a médiában találkozunk azzal a véleménnyel, politikusok nyilatkozataiban is sokszor visszaköszön, hogy mennyire sikertelenek a vizsgálóbizottságok, nem töltik be a feladatukat, politikai iszapbirkózás, amit munka helyett végeznek, legalábbis ezzé fajul a munkájuk, szabályozatlanok a keretek, hiábavaló minden jó szándékú erőfeszítés.

Azért kértem szót, mert magam az ezredfordulón egy olyan bizottságot vezettem, amelyik sikeresen teljesítette a feladatát: jelentést készített, az Országgyűlés elé terjesztette azt, amelyet az Országgyűlés 83 százalékos igen szavazattal el is fogadott. Ez a feladat vár minden vizsgálóbizottságra: jelentés készítése, előterjesztés és országgyűlési elfogadás.

Egyébként el kell mondanom önöknek, bizottságot vezetni, ott elnökölni nem túl ördöngős feladat, ha az elnököt nem politikai csűrés-csavarás, taposóaknák elhelyezése vezérli, hanem politikai, szakmai és emberi felelősség. Az elnöknek minden lehetséges információt objektíven, diszkrimináció nélkül össze kell gyűjtenie, és azt hiánytalanul meg kell osztania valamennyi bizottsági taggal. Ebben áll a feladat, semmi több. Ezenkívül az elnöknek még adminisztratív feladatokat is el kell látnia. Az elnöknek ezeket a feladatait mindig demokratikus eszközökkel kell megtennie. Ez a siker biztosítéka, erre szeretném a most, illetve a közeljövőben megalakuló valamennyi vizsgálóbizottság figyelmét felhívni.

A vizsgálóbizottságok a vizsgálat célja miatt, lássuk be, érdekellentétbe kerülhetnek az információkat szolgáltatókkal, a bizonyítékokat benyújtókkal, a meghallgatásra meghívottakkal és a megidézettekkel szemben. A bizottsági munka megakad, ha a bizonyíték elsikkad és titokban marad, ha bárki következetesen nem jelenik meg a bizottság előtt, az általa ismerteket pedig magában tartja, és ezzel hátráltatja a parlamenti vizsgálóbizottság eredményes munkáját. Rossz üzenet a társadalom felé, ha valaki negligálja az Országgyűlés bármelyik szervezeti egységét, deklarálva a saját egoista területenkívüliségét, vagy felmerülhet ilyenkor a bizottsági tagokban a másik eset, hogy takargatnivalója van, vagy vétkes a dolgokban, vagy cinkos, vagy - egyszerű szóval mondva - inkább hunyó ebben az ügyben.

Mondhat bármit az Alkotmánybíróság, az szent, törvényes és betartandó. A mi esetünkben a 10. javaslatot tevő dr. Csiha Judit és dr. Wiener György képviselők a figyelmünkbe ajánlották az Alkotmánybíróság 50/2003. (XI. 5.) számú határozatában megállapítottakat.

Tisztelt Képviselőtársaim! Az idő rövidsége miatt ezt az Ab-határozatot - amely veretes jogi szöveg, nagyon fontos dolgok vannak benne, beszél a mulasztásban megnyilvánuló alkotmányellenességről az Országgyűlés kárára és sok minden másról is -, gyakorlatilag nem idézem, viszont idézem a 10. módosító javaslatot, amelyben neves képviselőtársaink arra hívják fel a figyelmet, hogy be kell építeni a határozatba azt az új rendelkezést, amely erről az alkotmánybírósági határozatról szól. Kérem szépen, az Alkotmánybíróság határozatát mindenképpen be kell tartani, attól függetlenül, hogy az szerepel-e egy határozati szövegben vagy nem szerepel. Tehát javasolom, ezt a módosítást ne fogadjuk el.

Az Országgyűlés tagja vagy az Országgyűlés ellenőrzése alá tartozó szervezet - például a kormány, akár annak az elnöke - jól teszi és törvényesen jár el, jogkövető, jó példával jár elöl akkor, ha megjelenik a vizsgálóbizottságok előtt, és az eljárása megengedhetetlen, ha nem így tesz. Azt szeretném önöknek mondani, hogy Orbán Viktor korábbi miniszterelnök megjelent a vizsgálóbizottság tárgyalása előtt. Félő, hogy ez a jó példa nem ragadós. (Göndör István felé:) Az MSZP-s frakcióvezető úr mosolyog, akkor valamit sejt.

Mire szólít fel, mire figyelmeztet, mit sugall ez a 10. pont? Csiha Judit és Wiener György szájbarágósan, különös hangsúllyal üzeni az érintetteknek: azután el ne gyertek, mert a végén elszóljátok magatokat, és akkor kapaszkodhatunk! Ez a 10. módosító javaslat egy nagyon rossz üzenet, arra való figyelemfelkeltés (Az elnök a csengő megkocogtatásával a hozzászólási időkeret leteltét jelzi.), hogy a vizsgálóbizottságok munkáját eredendően hiúsítsuk meg, ezért annak a visszavonására szólítom fel a két képviselőt.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps az ellenzék padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  100  Következő    Ülésnap adatai