Készült: 2024.09.19.15:57:56 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

47. ülésnap (2010.11.16.), 318. felszólalás
Felszólaló Horváth László (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 6:07


Felszólalások:  Előző  318  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

HORVÁTH LÁSZLÓ (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Egypáran már szóltak a turizmust érintő kérdésekről, és én is ez ügyben szeretnék egy-két gondolatot megosztani önökkel.

Nyilván teljesen egyetértek azokkal, akik azt mondják, hogy a költségvetés nem önmagában áll, nem egy csodaszer, nem is egy számmisztika, bár ha valaki nézi a költségvetési vitát, mondjuk, rajtunk kívül, érdeklődik az ügyek menete iránt, akkor azt látja, hogy nemcsak a szavak, hanem már a számok is elhagytak minket. Egy magyar mondással élve, egyet mondok, kettő lesz belőle, tehát ugyanarról a számról beszélünk, csak éppen két dolgot, két egymással ellentétes állítást teszünk ugyanazon számok tükrében.

A turizmus kapcsán pedig azt gondolom, hogy talán nem is a szám a leglényegesebb, hanem az, hogy hol van ez a szám, ami a turizmusra vonatkozik. Azt gondolom, hogy jó helyen van, visszatért oda, ahonnan valamikor a szocialisták elindították vándorútjára, visszatért a gazdasági tárcához, illetve részben a fejlesztési tárcához. Valamikor is ott volt az első Orbán-kormány idején, és jó helyen volt ott, működött, és kifejezte azt a filozófiát, hogy a turizmus egy olyan fontos szektora a gazdaságnak, amely valóban képes fenntartható módon növekedést indukálni, képes tartósan bevételeket produkálni, és egyébként képes munkahelyeket teremteni, tehát a gazdaságfejlesztésnek egy nagyon fontos része, ráadásul nálunk, ahol a hagyományaink, a történelmünk, az értékeink egyébként is kiemelt helyre juttathatják.

Az elmúlt nyolc évben viszont a kormányon belül a turizmus volt a turista, meg nem lehet számlálni, hogy hány helyen volt, hány kormányzati területen tűnt fel, és azt is el kell mondanunk, hogy szinte nem volt olyan felelőse a turizmusnak a kormányon belül, aki egy évnél tovább élvezhette volna ezt a felelősséget. Úgyhogy éppen ideje volt, hogy ezek a számok a költségvetésben ezen a helyen tűnjenek fel. Ez nagyon fontos, egyébként filozófiai tétel, nagyon fontos - hogy is mondjam - hozzáállást és egész alapállást határoz ez meg.

Azért, hogy ne vegyem el a többiektől az időt, egy-két dolgot emeljünk ki, ami már eddig történt, és ami a turizmust segítette, és nagyon fontos megemlíteni, hogy a kormányzati logikán belül a turizmus és a vidékfejlesztés együtt megy. A turizmus szolgálja a vidékfejlesztést, a vidékfejlesztés pedig szolgálja a turizmust, és ez csak így fenntartható, és csak egy szerves vidékfejlesztés, és csak egy vidékfejlesztésre támaszkodó turizmuspolitika lehet életképes. Egyébként ez nem elmélet, tessenek megnézni Ausztriát, hogy például milyen remekül támogatja egymást, és támogatja az emberek létét, és tartós megélhetését és boldogulását az, ha a turizmus és a vidékfejlesztés együtt megy.

Az, hogy például az első akciótervben a kis- és középvállalkozások tíz kisadója el lett törölve, az a turisztikai szolgáltatóknak egy nagy könnyebbség.

(19.50)

Ezt megelőzően közel 30 adó sújtotta a turisztikai vállalkozásokat, tehát képtelenség volt ennek megfelelni, ebben tájékozódni, és emellett dolgozni. Az, hogy kevesebb beruházási engedély kell ma már, szintén támogatja a turizmust. Egyébként az, hogy egykulcsos lesz, arányos, családi adórendszer lesz, egészen biztosan a belföldi turisztikai keresletet erősíteni fogja, és nekünk persze arra is kell gondolni, hogy minél több külföldit csalogassunk ide, de a belföldi kereslet növeléséről nem lehet lemondani. Európában jó néhány ország, nálunk szerencsésebb turisztikai ország bizonyította már, hogy lehet és kell is a turizmust a hazai piac fejlesztésére alapozni.

És amit már említettem a vidékfejlesztés kapcsán, azzal, hogy a kistermelők földolgozói és élelmiszer-forgalmazási lehetőségeit megkönnyítette a kormányzat, megint csak a turizmusnak segített. Azzal, hogy kibővítette a Széchenyi-kártya programot, és most ezt továbbviszi az agrárszektorba, úgyszintén támogatja a turizmust. Azzal, hogy az EU-forrásokat átrendezte, úgyszintén. Azzal, hogy a másodlagos élelmiszer-vizsgálatot bevezette, úgyszintén. Lehetne folytatni tovább a sort, egészen odáig menve, hogy a pályázatok elbírálása gyorsabb lesz, hogy a mellékletek száma csökken, hogy az adatlapok hossza úgyszintén csökken, ez mind-mind olyan intézkedés, amely segíti a turizmus megerősödését.

Hogy a számokról is beszéljünk, és ne raboljam tovább az önök idejét, egy számot mondanék: ha a turizmust érintő tételeket nézzük, akkor azt látjuk, hogy 10 milliárdos az eltérés, pozitívumban. Tehát 2011-ben 10 milliárddal több érinti a turizmust, mint érintette ezelőtt, és úgy, hogy ez egy koncepciózus, kiszámítható, tiszta és átláthatóbb környezetben valósul meg, mint eddig.

Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  318  Következő    Ülésnap adatai