Készült: 2024.04.27.16:05:06 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

148. ülésnap, 38. felszólalás
Felszólaló Szilágyi György (Jobbik)
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás ideje 3:04

Felszólalások:  <<  38  >>    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SZILÁGYI GYÖRGY (Jobbik): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! 2014. április 1-jén a Miniszterelnökség közzétette az átláthatatlan tulajdonosi szerkezetű, azonban ennek ellenére is EU-támogatásban részesített cégek listáját. Amint azt ön is tudja, a vonatkozó jogszabályok szerint az átláthatatlan társaságok támogatásban részesítése törvénytelen, ahogyan törvénytelen az ilyen gazdálkodó szervezetek részére teljesített bármilyen kifizetés is. A közérthetőség kedvéért az elmúlt hetekben bemutattam a Montana Kft., valamint a Szaktudás Kiadó Ház Zrt. esetét, mindkét társaság milliárdos értékben nyert el és nyer el ma is közbeszerzéseket úgy, hogy éppen olyan átláthatatlan tulajdonosi szerkezettel bírnak most is, mint korábban. Mivel azonban a súlyos törvénytelenségek sorozatára érdemben válaszolni nem tudtak, az elkövetett hibákat nem ismerték be, illetve az esetek kivizsgálását sem ígérték, kénytelen vagyok a visszaélések sorát tovább folytatni.

A mai napon a Pentamen Kft. esetét mutatom be, hátha előbb vagy utóbb felismerik, hogy valamit tenniük kell a törvénytelenségek, a súlyos törvénytelenségek kivizsgálása érdekében. Tehát a Pentamen Kft.-t a Gyurcsány-, Bajnai-kormányok után önök is vissza nem térítendő EU-támogatásban részesítették, jogellenesen. De a cég még azok után is, hogy homlokára került a Miniszterelnökség általi offshore billog, továbbra is dúskál az állami, önkormányzati megrendelésekben. Szerződött vele az EMMI tulaj­donosijog-gyakorlásába tartozó Markhot Ferenc Oktatókórház és Rendelőintézet 2015-2016-ban is, ráadásul mindkét alkalommal hirdetmény nélküli tárgyalásos eljárás keretében, ami azt jelenti, hogy direkt az offshore céget kérték fel az ajánlattételre. Ráadásul az egyik szerződés ellenértéke nettó 24 millió 950 ezer forint volt, azaz éppen 50 ezer forinttal maradt el a 25 millió forintos értékhatártól, hogy ne kelljen nyílt eljárást alkalmazni. (Dúró Dóra: Szégyen!)

Kérdezem ezért államtitkár urat, hogy miképpen fordulhat elő, hogy az egyes költségvetési szervek egy Seychelle-szigeteki hátterű offshore cég zsebeit tömik, ráadásul úgy, hogy a céget önök egyszer már hivatalosan is átláthatatlannak minősítették.

(14.30)

Miután elkészült a 260 offshore szervezetet tartalmazó lista, intézkedtek-e arról, hogy ezek a cégek valóban kizárásra kerüljenek az állami megrendelésekből? Meddig kell sorolnom a súlyosan rendszerhibára utaló törvénysértéseik bemutatását ahhoz, hogy végre átfogó vizsgálatot indítsanak, illetve a kormány és a háttérintézményeik felhagyjanak a további törvénysértésekkel? Természetesen ismételten arra is kérném, hogy amennyiben mégis tudja, hogy ki vagy kik állnak e mögött a páratlan sikerű cég mögött, amelyet a Gyurcsány-, Bajnai-kor­má­nyok és az önök kormányai is láthatóan tenyérből etet­nek, úgy ossza meg ezeket a neveket most is itt a teljes közvéleménnyel.

Várom válaszát, és kérem, ne mellébeszéljen, hanem arról beszéljen, amit itt felteszek önöknek! Mikor szüntetik meg a törvénysértéseket? (Taps a Jobbik soraiban.)

Felszólalások:  <<  38  >>    Ülésnap adatai