Készült: 2024.04.29.09:36:56 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

154. ülésnap (2004.05.24.), 340. felszólalás
Felszólaló Dr. Avarkeszi Dezső (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:02


Felszólalások:  Előző  340  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. AVARKESZI DEZSŐ (MSZP): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Kedves Képviselőtársaim! Az ajánlás 1. és 4. pontjaihoz szeretnék hozzászólni, Herényi frakcióvezető úr két módosító indítványához.

A jelenlévők közül néhányan részt vettük az általános vitában is, amikor kiderült, hogy az eredeti törvényjavaslat megoldásával kapcsolatban nincs egyetértés, meglehetősen távol vannak az álláspontok. Ezen a parlamenti ülésen üdvözöltük azt, hogy Herényi képviselő úr javaslatot tett egy másik megoldásra, a levélben történő szavazásra. Valamennyien kértük az akkori levezető elnök urat, hogy hosszabbítsák meg a módosító indítványok beadásának határidejét, hogy lehetőség nyíljon arra, hogy konzultáljunk-konzultáljanak a beadandó indítványról. Így került be ez a két indítvány.

A szocialista frakció támogatja Herényi képviselő úr mindkét indítványát, és ma az alkotmányügyi bizottság ülésén is megszavaztuk ezeket. Úgy gondolom, jó megoldás születhet, amennyiben megteremtődik az egyetértés ebben a kérdésben, és az Országgyűlés is meg tudja szavazni ezeket a módosító indítványokat. Részben érvényesülnek a garanciális elemek, a titkosság, a biztonság kérdései, másrészt a lehető legolcsóbb megoldást választhatjuk, ha elfogadjuk ezeket az indítványokat. Az elmúlt napok, hetek eseményei is mutatják, hogy ez mennyire fontos. A magyar társadalom nagyon érzékeny arra, hogy amennyiben lehetséges, akkor ne költsünk feleslegesen nagy összegeket a külképviseleti választásokra.

Előnye ennek az indítványnak, ennek a megoldásnak, hogy nem csupán a külképviseleti választásokat rendezi megfelelően, tehát nemcsak arra ad megoldást, hogy ha egy választópolgár valamelyik szavazás napján nem tartózkodik Magyarországon, hanem arra is megoldást ad, hogy ha Magyarországon tartózkodik ugyan a választópolgár, de nem a lakóhelyén, ennek ellenére nem kell igazolással szavaznia, és a saját választókerülete jelöltjeire szavazhat az országgyűlési választáson. Az országos népszavazás alkalmával ez nyilván nem merül fel problémaként.

Egy pici hiányérzetem azért van, mert egy harmadik lényeges kérdésre nem ad megoldást ez a javaslat. Nem tudja kiváltani az úgynevezett mozgóurnás szavazást, ami mindig viták tárgya lehet, problémát vethet fel, esetleg az alapján kétségbe vonhatják a szavazás tisztaságát. Ezért érdemes lenne gondolkodni azon, hogy erre is esetleg megoldást adjon olyan módon, hogy nem kizárólag a választópolgár adhatja át a szavazólapját, hanem esetleg az általa megbízott - s akkor a megbízást természetesen hitelesen kell igazolni - személy is. Ebben az esetben a beteg, idős emberek is szavazhatnának levélben, és nem kellene személyesen megjelenniük. De ha ez nem is oldódik meg, akkor is a másik két probléma megoldása már nagy előnye ennek a javaslatnak. Ez főleg az 1. pontra vonatkozik.

Az ajánlás 4. pontjában lévő javaslattal kapcsolatban egy problémám van: a javaslat különbséget tesz az országgyűlési képviselő-választások és a népszavazás, illetve az európai parlamenti választások között abból a szempontból, hogy mit értünk külképviseleten. Jónak tartanám, ha nem is a mostani EU-választáson, de a soron következő európai parlamenti választásokon már a konzulátusokon is lehetne szavazni. Meg kell gondolni, hogy ennek érdekében most egy megfelelő kapcsolódó módosító indítványt benyújtunk, vagy az is elképzelhető - hiszen lesz rá jó néhány évünk -, hogy később módosítsuk, de nyilván az lenne a helyes, ha a későbbi európai parlamenti választásokon valamennyi külképviseleten lehetne szavazni.

Még egyszer mondom, hogy mind a két indítványt támogatjuk. Köszönöm szépen.




Felszólalások:  Előző  340  Következő    Ülésnap adatai