Készült: 2024.09.22.17:43:42 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

268. ülésnap (2013.04.15.), 54. felszólalás
Felszólaló Dr. Lanczendorfer Erzsébet (KDNP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 3:00


Felszólalások:  Előző  54  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. LANCZENDORFER ERZSÉBET (KDNP): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Államtitkár Úr! Képviselőtársaim! Az elmúlt két évben közel 100 ezer nő élhetett a teljes jogú öregségi nyugdíjba vonulási lehetőséggel, 40 évi munkában és gyermeknevelésben töltött idő után. A második Orbán-kormány nemcsak ígérte, de meg is valósította sok ezer nő álmát, mert díjazta, hogy három fronton is helytálltak: a munkában, a közéletben és a családban. Ezek után az ellenzék itt a padsorokban már a törvényjavaslat parlamenti vitájában fanyalgott, és féltette a nyugdíjkasszát.

Miért is tették? Hát egyszerűen azért, mert egy olyan jó törvényjavaslatunk került a Ház elé, amelyet nehéz volt szakmailag kikezdeni. Lehetőséget biztosít a 40 év utáni szolgálatból nyugdíjba vonuló anyáknak arra, hogy nyugdíjasként odaadóbban és nagyon is bensőséges körülmények között foglalkozzanak unokáikkal. Nagyon nehéz megérteni, miért is támadnak a szocialisták minden olyan intézkedést, amely több tízezer embert és családját segíti. Sok mindenről árulkodik az ellenzék gondolkodása ebben a kérdésben is. Gondoljunk csak arra, hogy az emberek életminőségét javító egy-egy kedvező döntés milyen hatást vált ki az ellenzék padsoraiban. Az ellenzék célja szakkifejezéssel élve az, hogy devalváljanak minden kormányzati intézkedést. Sőt, komolyabb céljuk az, hogy egy demokratikusan megválasztott parlamenti többség és kormány tekintélyét folyamatosan aláaknázzák.

Ne feledjük el, hogy 2010 és 2013 között a nyugdíjak reálértékének megőrzése, a folyamatos év eleji és évközi nyugdíjemelések mennyit segítettek a nyugdíjas-társadalomnak. A statisztika szerint csak 2012. január 1-jén közel 63 ezer nő élhetett azzal a lehetőséggel, hogy 40 évi munkaviszony után teljes öregségi nyugdíjat kapjon, az átlagnyugdíjuk pedig megközelítette a 107 ezer forintot. Az ellenzéki képviselőtársaim elszámították magukat, mert ez az ellátási forma nemcsak adminisztratív intézkedéseket eredményezett, hanem társadalmi elégedettséget, amely nem sunyító uszítás eredménye, hanem pozitív üzenet egy nagyon jelentős társadalmi rétegnek. A nyugdíjas-társadalom helyzete s ezen belül a gyermekeket nevelő édesanyák nyugdíjelvárásai jelentek meg ebben a döntésben. Vajon miért kell folyamatosan a jót is rossznak beállítani, a sikerest is sikertelennek tartani, a hasznost pedig valami egész jelentéktelen dolognak?

Tisztelt Államtitkár Úr! A kérdésem az, hogy a kormány tervezi-e a szóban forgó öregségi nyugellátások megszüntetését avagy átalakítását.

Várom a megtisztelő válaszát. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  54  Következő    Ülésnap adatai