Készült: 2024.09.21.05:45:48 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

68. ülésnap (2019.05.28.), 30. felszólalás
Felszólaló Dr. Rétvári Bence (KDNP)
Beosztás Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:13


Felszólalások:  Előző  30  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Asszony! Tisztelt Ház! Valóban nagy különbség van az ellenzéki pártok gondolkodása és kormányzati tevékenysége és a Fidesz-KDNP gondolkodása és kormányzati tevékenysége között a családtámogatások terén. Míg az ellenzéki pártok, amikor kormányon voltak, akkor a folyamatos hátrafelé araszolás politikáját vitték a családtámogatásokban, addig a Fidesz-KDNP pedig határozott előrelépéseket tett. Ennek bizony látványos eredményei is vannak. Ugyan még nem annyira látványos, mint szeretnénk, hiszen azt szeretnénk, ha több lenne minden évben a megszületett gyermekek száma, mint ahányan eltávoznak közülünk idős korban, de ettől függetlenül érezhető különbségek vannak.

(10.10)

Hiszen ha húzunk egy képzeletbeli vonalat egy grafikonon, és arra a tendenciára, ami 2008-2009-2010-ben a születések számában történt  ez egy nagyon erős lefelé menő vonal , ráhelyezzük azt, ami a valóságban történt, amely ugyan szintén lefelé vezető vonal, de sokkal kevésbé, ez mutatja azt a különbséget, hogy mi lenne akkor, ha a szocialista időszaknak a családi tendenciái, gyermekszületési tendenciái folytatódtak volna, és mi lett szerencsésen ehelyett, hiszen jóval magasabb gyermekszületésszám következett be, köszönhetően a Fidesz-KDNP nagyon karakteres és nagy anyagi támogatással is járó családpolitikájának. Nos, ha a kettő között évről évre a különbséget összeadom 2011-től 2018-ig, akkor azt láthatjuk, hogy 77 ezerrel több gyermek született meg annak következtében, hogy nem az a tendencia folytatódott, ami a 2008-2009-2010. évek során egyértelműen egy nagyon erős lejtmenetet hozott magával.

De az is ennek a pozitív tendenciának vagy trendfordulónak az eredménye, hogy az elmúlt húsz évben soha olyan kevés válás nem volt, mint 2018-ban. Az is ennek a pozitív trendfordulónak az eredménye, hogy az abortuszok száma érezhető mértékben tavaly is csökkent. Tehát ezek mind-mind-mind olyan visszajelzések, amelyek mutatják, hogy helyes úton jár a kormány akkor, amikor nem migrációban gondolkozik, nem észak-afrikai és közel-keleti fiatalok betelepítésében gondolkozik, amely problémákat ugyan nem old meg, de rengeteg új problémát okoz Európa nyugati országaiban, hanem a családokat támogatja.

Ugyanilyen fontos visszajelzés nemcsak ez a 77 ezerrel több megszületett gyermek vagy az egyéb pozitív házassági vagy egyéb számok, hanem ugyanígy pozitív visszajelzés számunkra, politikusok számára, hogy egyértelműen a választók visszajelezték múlt vasárnap is az európai parlamenti választáson, hogy szeretnék, hogy a Fidesz-KDNP ezt a politikáját folytassa. Sőt, egy európai parlamenti választásról beszélünk: azt is mondták, hogy ha emiatt konfliktusokat kell felvállalni az Európai Unión belül, akkor igenis vállalja fel a Fidesz-KDNP. Azért küldtek ilyen nagy arányban és nagy számban Fidesz-KDNP-s európai parlamenti képviselőket az Európai Parlamentbe, és jóval kisebb számban az ellenzéki pártoknak a képviselőit, mert ezt a családokért kiálló, a családokért konfliktust felvállaló politikát szeretnék, ha vinné tovább a kormány.

Elég utalnom az elmúlt hetek egyik érthetetlen brüsszeli kötözködésére, amely a babaváró támogatással kapcsolatban különböző versenyjogi aggályokat vetett föl egy olyan konstrukció esetében, amely évek óta a CSOK és a CSOK-hitel esetében működik, hiszen ugyanígy bankokon keresztül nyújtjuk ezt a támogatást, az korábban egy bevált, működő rendszer volt. Arról nem is beszélve, hogy az Európai Bizottság, az Európai Unió pedig migránskártyákat bankokon keresztül, versenyjogi aggályok nélkül osztogat, ezzel szemben a magyar kormány családokat támogatni szándékozó intézkedéseinél pedig ilyen, hogy úgy mondjam, eléggé izzadságszagú, mesterséges, kreált versenyjogi aggályokat fogalmaz meg.

Ebben a tendenciában, ami az elmúlt években számtalan kedvezményt hozott, nagyon fontos a mai nap is, hiszen a mai napon a családvédelmi akcióterv újabb lépéséről határozhatunk. Nem volt konszenzus a korábbi intézkedésekről sem, a július 1-jétől életbe lépő intézkedésekről sem itt a parlamentben, hiszen az ellenzék legerősebb pártja, az ellenzék irányát megszabó, szellemi és politikai irányát megszabó Demokratikus Koalíció Gyurcsány Ferenccel az élén nem támogatta ezt, tehát az ő hatalomra kerülésük esetén vagy az őáltaluk vezetett politikai család hatalomra kerülése esetén nem sok jóra számíthatnak a családok.

Pedig már eddig is sok minden történt, 2010-től, ahogy mondta képviselő asszony is, minden évben történt valami. Egy-egy példát egy-egy évből hadd hozzak: 2010-ben a gyes időtartamát kettőről három évre növeltük, 2011-től az egy és két gyermeket nevelőkre is kiterjedő, megnövelt mértékű családi adókedvezményt vezettünk be. (Az elnök csenget.) ’12-től otthonteremtési program, ’13-tól munkahelyvédelmi akció, gyed extra ’14-től, és még lehetne sorolni minden évben a további előrelépéseket.

Köszönöm szépen, elnök úr. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  30  Következő    Ülésnap adatai