Készült: 2024.09.21.10:20:09 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

297. ülésnap (2013.08.26.), 164. felszólalás
Felszólaló Dr. Hoppál Péter (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 11:06


Felszólalások:  Előző  164  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. HOPPÁL PÉTER (Fidesz): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! A mostani országgyűlési vita végeredményeként a holnapi döntésünkkel gyakorlatilag új időszak kezdődik Magyarország jelenkori történetében: egy erőteljes béremelkedés időszaka, egy olyan korszak, amelyben láthattuk, hogy a rendszerváltás óta soha nem történt még meg az, hogy az infláció ilyen mérvűre, ilyen alacsonyra csökkent volna. Soha nem történt még meg az az elmúlt 20-23 esztendőben, hogy a családokat terhelő különböző kiadások - mindenekelőtt persze a rezsitételek - csökkenjenek, hiszen az előző kormányok időszakában egy dinamikus emelkedés, kétszeres-háromszoros emelkedés jellemezte a családok kiadásait a rezsitételek tekintetében.

Most azonban a 2013. év az első olyan esztendő, amelyben elmondhatjuk azt, hogy a rezsitételek csökkentése és az infláció rekord alacsony szintre csökkenése reálbér-emelkedést következtetett Magyarország számára. Tehát ma a munkavállalók a hazavitt bérüket illetően többet tudhatnak a pénztárcájukban, mint amennyit egy évvel ezelőtt tudhattak, hiszen olcsóbbak a rezsiköltségek, hiszen kisebb az infláció, mint amilyen mértékű a bér növekedése. Ez egy örvendetes tény. Magyarország új útra lépett, és ennek a folyamatnak nagyon különleges és fontos állomása az, hogy a mostani döntésünkkel a közszféra legnagyobb szelete, egy 150-160 ezres óriási alkalmazotti réteg, a pedagógusok fognak szintén nem látott mértékű - életpályakeretben nem látott mértékű - béremeléshez jutni. Ez egy örvendetes tény.

A bizottsági ülésünkön, az oktatási, tudományos és kutatási bizottság mai ülésén mind ellenzéki, mind pedig kormánypárti oldalról ezt a tényt mindenki üdvözölte. Örvendetes tény az, hogy ennek a nagyon bőséges négyéves béremelési programnak jelentős részét Magyarország gazdasági teljesítménye már az idei évben lehetővé teszi, hogy elindítsuk.

Tehát szeptember 1-jétől nem pusztán 8 százalékkal növekedhet a pedagógusbér, mint amennyivel csökkent 2009-ben a Bajnai-kormány időszakában, hiszen egyhavi bért a Bajnai-kormány idején elvettek a magyar pedagógusoktól. Az akkori kormányzatnak ezt diktálta az IMF, cserébe az akkor felvett óriási, szintén rekordméretű hitelért. Tehát az akkori 8 százalékos csökkenéssel szemben most több mint négyszer 8 százalékos, 34 százalékos emelkedés következik be a pedagógusok fizetésében.

(17.20)

Magyarul, a Bajnai-kormány egyhavi bért elvett a magyar pedagógusoktól 2009-ben, az Orbán-kormány pedig most, 2013. szeptember 1-jével négyhavi bért ad a pedagógusoknak. Azt gondolom, hogy mindenki, aki józanul gondolkodik, látja és belátja, hogy a pedagógusok munkája nagyon kemény és komoly munka, hiszen a gyermekeinket, a magyarországi jövőt ők tartják a kezükben évekig, évtizedekig. A magyar gyermekek az iskolarendszerben először három évet az óvodában, majd nyolc évet az általános iskolában, utána pedig négy-öt évet a középiskola rendszerében töltenek el. Azt szoktuk mondani, hogy az iskola a gyermekek második otthona. Márpedig nagyon nem mindegy, hogy a második otthonukban az őket körülvevő pedagógusok, hogy is mondjam, milyen attitűddel, milyen lelkesültséggel, milyen elszánással érkeznek be a munkahelyükre.

Sajnos, az elmúlt időszakban, a szocialista kormányzás időszakában ez a lendület, ez a kedv megkopott, meghalványult. 2009-ben egyenesen nyakon vágták az akkori politika részéről a magyar pedagógusokat. Ezt a csorbát jól fogja kiküszöbölni ez a mostani intézkedés. Annál is inkább üdvözli a Fidesz-frakció ezt a lépést, a kormányzatnak ezt a szándékát, mert nem csupán egy egyszeri béremelésről beszélünk. Szintén elhangzott a bizottság ülésén, hogy volt már persze a rendszerváltás óta egyszeri béremelés a pedagógusok esetében, ez 2002-ben történt. Igen ám, de akkoriban csak arra az évre volt biztosítva a forrás az önkormányzatok számára az alapilletmény-emelésre, az azt követő években az önkormányzatok kénytelenek voltak eladósodni. Hatalmas, milliárdos hiteleket vettek fel, mára tudjuk, hogy mintegy 600-700 milliárd forinttal kellett konszolidálnia a mostani kormánynak azokat az önkormányzatokat, amelyek a szocialista kormányzás időszakában kénytelenek voltak fenntartani a pedagógusbéreket, a juttatásokat kifizetni, mert visszalépni nyilván onnan már nem lehetett, de erre forrást nem kaptak.

Azt is hallottuk miniszter úr expozéjában az imént, hogy erre a pedagógusbér-emelésre, a 34 százalékos béremelésre az állami költségvetés 32 milliárd forintot kell hogy biztosítson az idei évben. Tisztelt Képviselőtársaim! Azt gondolom, ez is nagyon örvendetes hír. Hiszen mindenhonnan, nagyon sok helyről, főleg külföldről és bizonyos parlamenti erők részéről is azt hallhattuk az elmúlt hónapokban, hogy a gazdasági teljesítménye Magyarországnak ócska, nem növekszik a gazdaság, semmire nem képes Magyarország. Szinte mi magunk sem mertük elhinni, hogy igenis Magyarország erős, és egyre jobban teljesít a gazdaságunk, és képesek leszünk mi magunk kitermelni, különböző külföldi segítség, IMF-hitel és más eszközök nélkül azt a hátteret, amely képes lesz finanszírozni egy hosszú távon fenntartható pedagógus-életpálya bérhátterét. És most ez történik meg.

Egy kis önkritika is elhangzott a miniszter úr részéről, és azt gondolom, az egy korrekt önkritika volt, amikor az hangzott el, hogy a 2011-ben tervezett, teljes spektrumú béremelést nem most, egy tollvonással eszközli a kormányzat, hanem annak 60 százaléka kerül bevezetésre most szeptember 1-jétől. De az is, még egyszer hangsúlyozom, 34 százalékos általános béremelést jelent minden pedagógus számára, és 150-160 ezer pedagógus, a nemzet mindennapi munkát végző napszámosai ezt örömmel fogadják. Mi is örülünk annak, hogy erre a gazdasági teljesítmény lehetőséget ad most Magyarországon, 2013. szeptember 1-jétől.

Fontos kiemelnünk azt is, hogy a törvény, ahogy elhangzott a miniszteri expozéban, kiterjeszti az eredeti 2011-es CXC. törvény hatályát, ha tetszik, hiszen a pedagógus-munkakörben alkalmazott dolgozók mindegyikére ki fog terjedni az iskolákban, sőt ezen felül meg fogják kapni ezt a béremelést, és a pedagógus-életpálya minden eleme vonatkozni fog a pedagógus-szakszolgálatok dolgozóira, a szakmai szolgáltatást végző intézmények dolgozóira és a gyermekvédelmi intézményekben dolgozó munkatársakra is. Tehát nem csak és kizárólag az iskolai munkát végző pedagógusok fogják ezt az életpályát megkapni, hanem most, szeptember 1-jétől, a most zajló törvény vitája után, a végszavazás után, szeptember 1-jével ez a tágabb kör, ez a 160 ezer ember fog részesülni az életpálya lehetőségeiben.

Azt is tudjuk, hogy a béremelés az egyik része a köznevelési rendszer teljes átalakításának, elég ágas-bogas, elég bonyolult rendszerének. Ez a bonyolult rendszer több hatályba léptetési időpontot is tartalmaz, ahogy a 2011-es törvényben ezt láthatjuk. Az egyik ilyen hatályba léptetési időpont a rendszer egyik ágára vonatkozik, ez a köznevelési rendszernek az egyik fontos pillére, az életpályamodell. Az életpályamodell pedig, ahogy miniszter úr ezt kifejtette, nemcsak a béremelésből áll, ennek számos más eleme is van, amelyeket majd rendeleti úton is fog szabályozni a kormány.

Tisztelettel azt kérem képviselőtársaimtól, hogy egy értelmes vitában próbáljuk meg hozzátenni ehhez az előttünk álló, történelmi léptékű törvényjavaslathoz azt, amit a megérdemelt, most bevezetésre kerülő béremelésen felül, együtt gondolkodva megtehetünk. De ne feszítsük a határainkat túl! Tudjuk azt, hogy a 32 milliárd forintos idei évi fedezet rendelkezésre áll. De az idén még nem áll rendelkezésre erre a három hónapra 100 milliárd forint. Majd 153 milliárd rendelkezésre fog állni a 2014-es évben, erről is intézkedett már a kormány, és Magyarország gazdasági teljesítménye ezt is lehetővé teszi. A jövő évben 153 milliárd forintból kell finanszírozni az első 9 hónapnak a most bevezetendő 34 százalékos béremelését, majd a jövő szeptembertől életbe lépő újabb 10 százalékos emelést. Hiszen minden évben újabb 10-10 százalékkal növekedhet a pedagógusok bére, egészen 2017. szeptember 1-jéig.

Ez tehát egy komplex, átgondolt program, a pedagógusok üdvözlik, a pedagógus-szakszervezetek örülnek ennek a programnak. Ez egy nagy lépés előre a pedagógusok megbecsülése terén. Elindul egy béremelési program Magyarországon, amelynek az elemeit már láthattuk az egészségügyi alkalmazottak bérrendezése vonatkozásában, láthatjuk a mindennapi emberek pénztárcájában maradó pénzérték többletében, mert a reálbérek, ugye, az idén emelkedtek az Eurostat és magyar Statisztikai Hivatal adatai szerint is. Tehát egy örvendetes béremelkedési program részesei lehetünk, és ebben kitüntetett szerep jut a pedagógusoknak. De ebben nem szabad megállni, tovább kell menni, hiszen más területeken is ezt a munkát el kell végezni.

Köszönjük a kormánynak, hogy ezt a munkát a nyáron elvégezte, és köszönjük Magyarország minden polgárának, hogy kemény munkájával hozzájárult ahhoz, hogy a gazdaságunk jobban teljesít, és ennek eredményeképpen ilyen jelentős béremelés következhet be.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypárti oldalon.)




Felszólalások:  Előző  164  Következő    Ülésnap adatai