Készült: 2024.04.29.05:04:19 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

154. ülésnap (2008.06.09.), 42. felszólalás
Felszólaló Dr. Csapody Miklós (MDF)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:21


Felszólalások:  Előző  42  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. CSAPODY MIKLÓS (MDF): Köszönöm. Tisztelt Országgyűlés! Az az út, amin a magyar politika az országot a mai állapotába vezette, káros és romboló populizmussal volt kikövezve. Sajnálatos, hogy ez az út immár a határon túlra is átnyúlik, a két nagy párt populizmusa Magyarországon túlra is átgyűrűzött, kifejtve káros hatását. A populizmus hátrányait nem másoknak, mint éppen a határon túli, jelesül az erdélyi és a vajdasági magyarságnak kellett megtapasztalnia legutóbb.

Az MDF az antalli örökség követőjeként pedig elfogadhatatlannak tartja a magyar magyar ellenében lefolytatott kampányt a határon túl. A legnagyobb hazai ellenzéki párt elnöke mégis pontosan ezt tette az erdélyi helyhatósági választások során, a kampány során. Orbán Viktor éppen úgy osztotta meg a magyarságot, ahogy tette azt a kormányfő 2004 decemberében a kettős állampolgárságról szóló népszavazás során.

(14.00)

A Fidesz elnöke az erdélyi helyhatósági választások előtt hosszas kampányt folytatott a Magyar Polgári Párt népszerűsítése érdekében, amivel elérte, hogy az erdélyi magyar közösség kevesebb képviselethez jutott az önkormányzatokban. Hogy csak egyetlen szemléletes és sajnos szomorú példát említsek: Orbán ténykedésének köszönhetően Szilágy megyében magyar jelölt helyett a Román Szociáldemokrata Párt jelöltje foglalhatja el a tanácselnöki tisztet. A megyében hozzávetőlegesen 1500 szavazatra lett volna szükség a magyar sikerhez, a Magyar Polgári Pártra leadott 2000 szavazat miatt azonban ez meghiúsult. Ennyit elvesztettek. Hasonló helyzet alakult ki Maros megyében is, ahol a fölösleges rivalizálás miatt ugyancsak kevesebb képviselőjük lett a magyaroknak. Orbán eközben a Vajdaságban nem a versenyt, hanem éppen az egységet emlegette, erre szólított föl; a hasonló eredményt ott is láttuk.

Az MDF-nek meggyőződése, hogy a határon túli magyarság érdekeinek hatékony képviseletéhez nem széthúzásra, hanem a hazai, a mindennapos adok-kapok politikán fölülemelkedő összefogásra van szükség. Az anyaországi politikusoknak minden magyarért kellene felelősséget vállalniuk, és nem saját pártpolitikai céljaikra használni föl helyzetüket.

Az egyébként is számos nehézséggel küzdő magyarságnak egymás ellen fordítása akkora felelőtlenségről tesz tanúbizonyságot, ami mellett már nem lehet elmenni szó nélkül, nem mehet el össznemzeti érdeket szem előtt tartó politikus.

Sajnos úgy tűnik, Orbán erről másként gondolkodik. A Fidesz elnöke minden lehetőséget megragad arra, hogy saját hatalmi érdekeire használja föl a határon túli magyarságot. Sajátos, a magyar politikai életben soha nem látott hasonulásnak lehetünk ezúttal szemtanúi. Orbán Viktor, úgymond, "elgyurcsányosodásának" jelei mellett nem mehetünk el szótlanul. Úgy tűnik, a magyar belpolitika két, látszólag kibékíthetetlen pólusa olyannyira egymással volt elfoglalva az elmúlt években, hogy elkezdtek egymásra hasonlítani. Orbán Viktor - Gyurcsány Ferenchez hasonlóan - nem rest alávetni a magyarság érdekeit saját politikai céljainak. (Zaj. - Az elnök csenget.)

Ez az igen káros "elgyurcsányosodás" más jeleket is mutat. A Fidesz elnöke az ország problémáiról való őszinte beszéd helyett - a kormányfő őszödi beszédéhez hasonlóan - a nyilvánosság kizárásával ismertette jövőt érintő elképzeléseit, valamint a múlttal kapcsolatos meglátásait. A minap nyilvánosságra került kijelentés szerint Orbán Viktor nem is akarta megnyerni a 2006-os országgyűlési választásokat. Fölmerül a kérdés (Folyamatos nagy zaj, közbeszólások a Fidesz soraiból. - Az elnök csenget.), vajon a Fidesz elnöke most, 2008-ban nem hasonló elhatározástól vezérelve indult-e Erdélybe, és folytatta le a magyarságot megosztó, kézzelfogható károkat okozó kampányát.

Akinek ez most először hallható, azt sajnálom, de azt hiszem, hogy ezt elég sok érintett erdélyi magyar - velünk együtt sajnos - hasonlóképpen ítéli meg.

Köszönöm figyelmüket. (Taps az MDF, az MSZP és az SZDSZ soraiban.)




Felszólalások:  Előző  42  Következő    Ülésnap adatai