Készült: 2024.09.23.16:52:31 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

120. ülésnap (2011.10.18.), 323. felszólalás
Felszólaló Dr. Szabó Erika (Fidesz)
Beosztás közigazgatási és igazságügyi minisztériumi államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Előadói válasz
Videó/Felszólalás ideje 6:35


Felszólalások:  Előző  323  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. SZABÓ ERIKA közigazgatási és igazságügyi minisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Egy kicsit hosszúra nyúlt ez a vita, majdnem 7 órát szóltak hozzá az érdeklődő képviselőtársaink ehhez a valóban nagy rendszert átalakító törvényjavaslat-csomaghoz és az alkotmánymódosításhoz.

Sajnálom azonban, hogy az ellenzék részéről azt a konstruktív hozzáállást, amit az expozéban kértem, nem igazán tapasztaltam. Politikai klisékben fogalmaztak, és szinte ugyanazt mondták, valószínűleg megbeszélték egymással, hogy milyen fordulatokat akarnak sulykolni a hallgatókba, mert többen is ugyanazokat a mondatokat hajtogatták egymás után. (Közbeszólások az MSZP soraiból.)

(0.50)

Mindezt úgy, hogy azokra a kérdésekre, amelyeket úgy mellékesen feltettek, mind választ kaptak már a bizottsági üléseken is, és az expozéban is külön kitértem azokra a kérdésekre, amelyek önöknek fontosak voltak. Ez alapján mondom, hogy politikai támadásként álltak a vitához, és nem konstruktív ellenzékként.

Az egyik fontos kérdés, amit mindig emlegetnek, és próbáljuk elmagyarázni, az államosítás kérdésköre. Az államosítás kérdésköréről a szocialisták, mint az MSZMP utódpártja, nyilván tudna mondani részleteket. Ugye a magántulajdont kártérítés, kártalanítás nélkül vették el az emberektől, és nagyon sok kárvallottja volt ennek annak idején. Ez egy diktatúra időszakában, az önök által jogutódolt párt által (Dr. Varga László: Ez hogyan kapcsolódik az előterjesztéshez?) elkövetett kegyetlen módszer volt annak idején, és ha ezt emlegetik Magyarországon, akkor nyilván mindenki az 50-es évekre gondol, és nyilván ez volt a politikai cél, amikor ezt a kifejezést elkezdték sulykolni.

Mint ahogy elmagyaráztuk önöknek, a nemzeti vagyon része az önkormányzati és az állami tulajdon is. Ebben az esetben a mostani alkotmánymódosítás azt célozza, hogy egyértelmű legyen a helyzet, hogy az önkormányzat tulajdona ingyenesen átkerülhet az államhoz úgy, ahogy korábban az államtól került át ingyenesen az önkormányzatokhoz. (Dr. Varga László közbeszólása.) Itt a feladatátvállalás, vagy a feladat visszavonása vagy visszahozása az állami szervezetrendszerbe alapozza meg azt, hogy a feladattal a vagyon is átkerüljön. Miért nem csak a feladatellátást szolgáló vagyon? - tették fel a kérdést. Azért, mert az adósságot is teljes mértékben átvállalja az állam, sőt a szállítói tartozásokat is teljes mértékben átvállalja az állam. Ha ez a helyzet nem alakult volna ki az önök kormányzása alatt, akkor nem került volna sor ilyen törvény megalkotására, és sokkal nagyobb szerénységet vártam volna és kértem is a szocialistáktól. (Dr. Varga László: Hazugság, amit mond, államtitkár asszony! Bűnhődni fognak érte!) Erkölcsi alapjuk biztos, hogy nincsen ahhoz...

Nagyon-nagyon udvariatlan, képviselő úr, hogy folyamatosan párhuzamban beszél (Dr. Varga László: Be kellett volna kapcsolódni a vitába!), de én akkor is elmondom, akármennyire fáj; ezek szerint sikerült rátapintanom az önök Achilles-sarkára. (Közbeszólások az MSZP soraiból.) Tehát az önök felelőssége az, hogy ez a helyzet kialakult, és nagyon jó lett volna, ha nem itt tartanánk, és a megyék nem kerültek volna ilyen lehetetlen helyzetbe. Mindenesetre az állam feloldja a nehéz helyzetet, kihozza a megyéket ebből az adósságcsapdából, és viszi tovább a feladatainak, a közszolgáltatásainak az ellátását a saját szervezetrendszerén keresztül.

Sajnálom, hogy a Jobbik részéről is ugyanolyan érveket hallottam, bár nem mindegyik képviselő használta ugyanazt, de sokban megegyezett Gaudi képviselő úr felszólalása az MSZP-sek által elmondottakkal.

Dr. Kiss Sándor képviselő úr szakmai hozzászólását külön köszönöm. Ő is azt kérdezte, hogy miért nem csak az állami feladat ellátásához szükséges vagyon kerül az államhoz, erre már az előbbiekben válaszoltam.

A megyeháza többektől felmerült kérdés, hogy mi lesz a megyeházával. A megyeházával kapcsolatos kérdést az a megállapodás fogja eldönteni, amit a vagyonátadó bizottságok majd a felméréseik keretében összegyűjtenek. A teljes megyei önkormányzati vagyon kerül a törvény szerint az államhoz, kivéve a megállapodással a megyei önkormányzatnál maradó vagyonelemek. Hogy mi kerül ebbe a megállapodási körbe, ez pedig a külön erre a célra létrehozott bizottságok fogják feltérképezni.

Bízom benne, hogy a szocialisták által elrontott és végletekig lerombolt megyei önkormányzati intézményrendszer ezzel az intézkedéssorozattal és ezzel a törvénycsomaggal egy biztonságos működési lehetőséget fog kapni, és a biztonságot az állam fogja garantálni a számukra: nem kell aggódniuk a jövőben, az állam működteti az intézményeket, és az ott dolgozók és az ellátottak javára teszi mindezt.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiból.)




Felszólalások:  Előző  323  Következő    Ülésnap adatai