Készült: 2024.04.29.21:12:59 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

276. ülésnap (2013.05.13.), 58. felszólalás
Felszólaló Soltész Miklós (KDNP)
Beosztás Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:16


Felszólalások:  Előző  58  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SOLTÉSZ MIKLÓS, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Tisztelt Képviselő Úr! Mondhatnám egyből, hogy nem, és akkor le is ülhetnék, annak a szocialisták örülnének a leginkább. De azért érdemes elismételni egy-két olyan dolgot (Közbeszólás az ellenzéki oldalon: Nem hallani! - Nem halljuk, Miklós!), ami egyrészt a jogszabályi hátteret öleli föl, másrészt pedig amit ön is felsorolt változásokat (Dr. Ujhelyi István: A Vitorlás Szövetségről beszél?), amelyeket az elmúlt, 2010 előtti időszak jelentett, és ami valóban olyan terheket tett a nyugdíjas, idős- és hozzáteszem, a nyugdíjba menő társadalomra is, ami teljesen elfogadhatatlan számunkra, és azt a politikát mi nem folytatjuk. Éppen ezért, ha megengedi, első lépésként a nyugdíjak értékmegőrzéséről, a nyugdíjtörvényről beszélnék néhány gondolatot.

A törvény azt tartalmazza, hogy minden év januárjában a Magyarország tárgyévi költségvetéséről szóló törvényben tervezett fogyasztói árnövekedéssel megegyező mértékű nyugdíjemelés jár a nyugdíjasoknak. A törvény azt is garantálja, hogy ha az évközi gazdasági adatok azt igazolják, hogy a tervezettnél magasabb mértékű lenne az évre tervezett infláció, a nyugdíjasoknak a különbözetet is meg kell állapítani. Az év első nyolc hónapjának tényadatai alapján meg kell állapítani, hogy a nyugdíjas fogyasztói kosárra tekintettel várhatóan mennyi lesz az infláció mértéke az adott évben.

A különbség kiegyenlítésére - az eltérés mértékétől függően - két módszert tartalmaz a törvény: amennyiben a januári emeléshez képest és az egész évre - hangsúlyozni kell - a nyugdíjas fogyasztói kosár alapján számított várható infláció mértéke meghaladja az 1 százalékot, magasabb annál, akkor novemberben nyugdíjemelés jár a nyugdíjasoknak, és az év első tíz hónapjára járó különböztet egy összegben kell kifizetni nekik. Amennyiben a különbözet az 1 százalékot nem éri el, a teljes évi különbséget november hónapban egy összegben ki kell fizetni, és a következő évi januári emelés előtt a különbözet egyhavi összege beépül a nyugdíj összegébe.

A nyugdíjemelési szabályok módosítására 2011-ben került sor, tehát már ennek a kormánynak a vezetése alatt változtak, akkor tettünk erre javaslatot az Országgyűlésnek, és a 2012. évi nyugdíjemelés már ennek megfelelően történt. Ezt a nyugdíjemelési szabályt nem kívánjuk módosítani sem az Európai Unió bármiféle nyomására, sem a baloldal kívánalmaira sem. E szabály biztosítja, hogy valamennyi nyugdíjas nyugdíjának értéke azonos módon kerüljön megállapításra és megőrzésre.

Néhány adatot szeretnék önnek, képviselő úr, illetve az Országgyűlésnek elmondani: a nyugdíjak értéke 2012-ben 0,2 százalékkal emelkedett a szabálynak megfelelően, tehát kicsi, bár nagyon halvány emelés volt; azonban a 2013. évről még csak azt lehet elmondani, hogy a nyugdíjemelés mértéke 5,2 százalék volt, ezzel szemben a Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint a nyugdíjas fogyasztói kosár alapján számított infláció mértéke 2 százalék volt.

Tisztelt Képviselő Úr! Ez nem volt mindig így, ezt érdemes mindig elismételni, mert sokan ezt elfelejtik, vagy el akarják felejtetni az idős emberekkel, el akarják felejtetni a nyugdíjasokkal. Való igaz az, hogy az előző szocialista kormány Gyurcsány Ferenc vezetésével a 2008-as nyugdíjba menőknek - vannak ilyenek talán közöttünk is - 6-8 százalékkal csökkentette a nyugdíjak induló értékét. A szocialisták Bajnai Gordonnal 2009-ben 6,4 százalékkal csökkentették az összes nyugdíjat, és való igaz az, hogy 2010-ben több (Az elnök csengetéssel jelzi az időkeret leteltét.) mint 350 milliárd mínusszal adták át a nyugdíjkasszát, ezzel veszélyeztetve sok millió nyugdíjas nyugdíját.

Köszönöm szépen a kérdését. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  58  Következő    Ülésnap adatai