Készült: 2024.04.29.20:21:16 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

276. ülésnap (2013.05.13.), 341. felszólalás
Felszólaló Pálffy István (KDNP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utáni felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:01


Felszólalások:  Előző  341  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

PÁLFFY ISTVÁN (KDNP): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Összekötni politikai múltat és jelent - lényegében ezért kértem szót, és hadd idézzek mindjárt ennek érdekében. "Meggyőződésem, hogy a világnak ebben a nehéz korszakában a kereszténydemokrácia megvédi és megőrzi nemzeti hűségünket, emberségünket, a családot, anyanyelvünket, és talán nem utolsósorban a kultúránkat is megerősíti, amely az európai uniós tagságban biztosítja önállóságunkat."

Amit most hallottak, nem más mondta el itt a Házban, mint Varga László, a KDNP korábbi elnöke. És emlékezzünk akkor most rá itt, napirend után, ebben a felszólalásban 5 percben! A napokban lesz ugyanis 10 esztendeje, hogy 93 évesen bár, mégis hirtelen elhunyt.

De elsősorban azért idézzük fel szavait, mert csaknem évszázados élettapasztalata örök érvényű politikai alapvetéseket mondott ki itt a magyar parlamentben. Például, tisztelt képviselőtársaim, így fogalmazta meg a keresztény tanítások politikai megvalósítását, a kereszténydemokrácia feladatát, hogy az ember szabadon gyakorolhassa jogait, de másokkal szemben a felebaráti szeretet szellemében; legyen meg az ember személyi méltósága, a család erősítése, az esélyegyenlőség; az iskolában az ifjúság a legmagasabb tudás mellett sajátítsa el a nemzeti és keresztény értékeket; és érvényesüljön a szociális igazságosság - mondta Varga László.

Persze Varga Laci bátyánknak - akik jól ismerték, így emlegették - volt mire támaszkodnia. Már a második világháború során részt vett a németellenes ellenállásban, ami miatt 1944-ben a nyilas számonkérőszék letartóztatta, aztán később az ő lakásán alakult meg a Demokrata Néppárt jogilag, és alig 37 évesen már itt az Országgyűlés tagja volt.

Parlamenti munkája során többször érte támadás a Kommunista Párt részéről, így aztán a várható letartóztatás elől menekülve 1948-ban el kellett hogy hagyja Magyarországot. Az átmenet kezdetén azonban hazajött, és azonnal bekapcsolódott az utódpárt, a Kereszténydemokrata Néppárt szervezésébe. A '94-es országgyűlési választásokon ismét vissza-, bejutott a parlamentbe, amelynek mint legidősebb tagja a korelnöke lett.

Ekkor mondta, hogy "mindnyájunknak kötelessége a szellemi terrorizmus ellen küzdeni, és mindnyájunknak kötelességünk a szellemi terroristákat a rádióból, a sajtóból, a televízióból, a közéletből kiszorítani". De a terroristák segédletével akkor még ő is kiszorult saját pártjából, és csak 2002-ben állította vissza a bíróság a KDNP korábbi jogi státusát, és akkor Varga Lászlót bízta meg a párt vezetésével, aki persze már látott olyan eljárást, amire a terroristák szorították, és annak hangot is adott itt a Házban a következőképpen.

Azt mondta: "A kereszténydemokrácia túlélte a kegyetlen fasizmust, az embertelen kommunizmust, az elöregedett marxizmust, és erősebbnek bizonyult, mint a konzervativizmus vagy a klasszikus liberalizmus, mert a szociális igazságosság terén az utóbbi kettő gyengének bizonyult; nem beszélve a neoliberalizmusról, mert annak nincs eszméje. Politikai űrhajósok, súlytalanok." Ezt mondta.

De már akkor azt is világosan látta: "Az MSZP sajnos propagandaokokból azt híreszteli, hogy kettészakadt az ország." Arról beszélt, hogy ők a demokratikus módszereket félreteszik, és olyan propagandát indítanak a kormány intézkedései ellen, ami teljesen ellentétes egy demokratikus rendszerrel.

Hát igen, Varga László tudta, hogy amennyiben az ellenzék nem szakít a gátló és sokszor mértéktelen és értéktelen munkájával - ezek szintén az ő szavai -, akkor az országban a nagy nehézségeket, elsősorban a szociális igazságosságot nem lehet megoldani. És milyen igaz, tisztelt képviselőtársaim!

Úgyhogy: mélyen tisztelt Korelnök Úr! Innen, Laci bátyám, köszönjük szépen a szavaidat, én pedig köszönöm szépen minden képviselőtársamnak - Farkas Gergelynek, Szávay Istvánnak és Csóti Györgynek, hogy meghallgattak. (Taps.)

(23.30)




Felszólalások:  Előző  341  Következő    Ülésnap adatai