Készült: 2024.04.29.19:48:09 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

276. ülésnap (2013.05.13.), 291. felszólalás
Felszólaló Michl József (KDNP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Expozé
Videó/Felszólalás ideje 9:20


Felszólalások:  Előző  291  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

MICHL JÓZSEF (KDNP), a napirendi pont előadója: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Országgyűlés! A képviselőtársaimmal a szakképzésről szóló 2011. évi CLXXXVII. törvény módosítására adtunk be egy javaslatot. Igazából a törvényjavaslatunk tulajdonképpen csak dátumkiigazítást, határidő-módosítást tartalmaz, mégis fontosnak tartom, hogy néhány mondatban a hátterét megvilágítsam a képviselőtársaimnak.

A szakképzési törvény előírta az állami intézményfenntartók, köztük a törvény hatálybalépése óta létrehozott Klebelsberg Intézményfenntartó Központ számára, hogy 2013. szeptember 1-jétől összevont, nagy létszámú intézményként működjenek. Az ehhez szükséges fenntartói döntések meghozatalának a határideje az eredeti törvény szövege szerint ez év május 31-e.

Ennek a feladatnak a végrehajtása azért is jelent különösen fontos feladatot és éppen ezért nagy körültekintést igényel, mert a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ, mint ahogy tudjuk, ez év január 1-jétől vette át az önkormányzati fenntartású iskolákat, köztük nagyon sok szakképző iskolát is, ez év április 1-jétől pedig a megyei intézményfenntartó központok fenntartásában lévő, korábban megyei önkormányzati fenntartású iskolákat.

Sőt, ezt követte ez év március 29-én egy megállapodás, amelyben a Vidékfejlesztési Minisztérium és az Emberi Erőforrások Minisztériuma abban állapodott meg, hogy a szakképző iskolák azon körét, amelyek a Vidékfejlesztési Minisztérium témakörébe tartozó képzéseket folytatnak, szakmákat tanítanak, ezeket ez év augusztus 1-jei hatállyal a Vidékfejlesztési Minisztérium fenntartásába adja át. Ez az intézményátszervezés is, mint ahogy a korábban elmondottak is, nagyon komoly átszervezési munkát igényel, tagintézmények leválasztását vagy egyes feladatoknak kifutó rendszerben történő végiggondolását vagy újraindítását, vagy megszüntetését, profiltisztítást, szervezeti átalakítást, tehát nagyon sok olyan oktatásszervezési feladatot, amely a rendelkezésre álló időnél hosszabb időt vesz igénybe.

Éppen ezért is, merthogy ez az intézményi integráció komoly körültekintést igényel, különösen azért is, merthogy a tiszkek létrehozására nyújtott uniós támogatásokban részesült projektek határait is figyelembe kell venni, egyeztetni szükséges az irányító hatósággal, a szakképzési törvény alapján nem minden szakképző iskolát kötelező integrálni. Az ilyen tagintézmények leválasztását is érdemes végiggondolni a szakképző iskolákról, vagy nem szakképzési feladatokat esetenként felmenő rendszerben szintén végig kell gondolni, amelyeket ezek az iskolák jelenleg végeznek: névválasztás, székhelyintézmény kijelölése és így tovább, tagintézmények kialakítása; tehát sok-sok olyan oktatásszervezési egyéb feladat, ami a korábban látottaknál időben még hosszabb időt vesz igénybe ahhoz, hogy alapos biztonsággal elvégzett precíz munkát tudjon elvégezni a fenntartó.

530 szakképző iskolára vonatkozóan kell elvégezni ezeket a feladatokat. Tehát egy olyan nagy kört érint, amely intézményekre vonatkozó döntést javaslatunk szerint érdemes egy esztendővel eltolni.

(20.40)

Erről szól ez a törvényjavaslatunk. Igazából a törvény eredeti 92. §-ának a (10) bekezdését toldottuk meg egy új bekezdéssel, amely a bc) jelzés mögött olvasható, vagyis, hogy 2014. augusztus 31. legyen az a pont, amely "egy vagy több állami fenntartónak az azonos megyében vagy a fővárosban működő összesen legalább kettő szakképző iskolája" szöveget tartalmazza.

Tisztelt Országgyűlés! Ezek a tapasztalatok, amelyeket az előbb elmondtam... - főleg amiatt is, hogy a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ, amely eddig - nyugodt szívvel mondhatom - a lehetőségekhez, a körülményekhez képest maximálisan igyekezett teljesíteni, és ezt meg is tette, hiszen például a köznevelésben, láthatjuk, hogy kisebb-nagyobb zökkenőktől eltekintve folyamatosan és biztonsággal tudja a feladatait vinni; említhetem a köznevelésben az általános iskolai beiratkozásokat vagy a most folyó érettségit. Ezzel párhuzamosan szeretnénk, ha a szakképzésben is a lehető legmaximálisabban és lehető legjobb minőségben tudnánk ezt az időszakot, ezt az átvezetést véghezvinni. Éppen ezért ez az egyévnyi haladék, ez az egyévnyi meghosszabbítása az eredeti törvényben szereplő határidőnek mindenképpen segítséget nyújt a fenntartónak ahhoz, hogy ezt a munkát szakszerűen elvégezze.

A törvényjavaslatunk 2. §-a már ennek az 1. §-ban szereplő dátumváltozásnak, határidő-módosulásnak a további hozadéka, és éppen ezért javasoljuk, hogy a 92. § (9) bekezdésében szintén 2013. május 31. helyett, ami néhány nap múlva itt van, 2014. május 31. szerepeljen, valamint a 2013. szeptember 1-jét pedig 2014 szeptemberére módosítsuk.

Tisztelt Országgyűlés! Ez a rövid, ám a szakképző intézmények és a fenntartó számára nagyon fontos módosítás lehetővé teszi azt, hogy ez alatt az egy esztendő alatt mindazokat a tapasztalatokat is a fenntartó figyelembe tudja venni és be tudja dolgozni a továbblépésbe, amelyek eddig születtek, valamint lehetőséget biztosítunk az intézmény vezetőinek is, a szakképző iskolák vezetőinek és a közreműködő szervezeteknek is, hogy ebbe az integrációba, ebbe a továbbfejlesztésbe minden olyan hasznos és segítő szándékú javaslatukat be tudjuk építeni, amely a magyar szakképzést tovább erősítheti. Magyarország jövőjét - sokszor megfogalmaztuk már ezt - abban látjuk, és a kibontakozás lehetőségét abban látjuk, hogy a munkaszempontú és a munka iránt elkötelezett társadalom építése mellett az oktatás és a szakképzés megerősítése lehet a kiút. Ehhez van szükség egy nagyon magas színvonalú és új gondolkodású szakképzés megteremtésére. Ez az általunk javasolt határidő-módosítás, azt gondoljuk, jól szolgálhatja azt a sikert, amely a magyar szakképzés előtt áll.

Köszönöm szépen a figyelmüket, és kérem tisztelettel, hogy támogassák a javaslatunkat. (Taps a kormánypártok soraiból.)




Felszólalások:  Előző  291  Következő    Ülésnap adatai