Készült: 2024.05.15.00:59:28 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

170. ülésnap (2000.11.07.), 306. felszólalás
Felszólaló Németh Zsolt (Fidesz)
Beosztás külügyminisztériumi politikai államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Expozé
Videó/Felszólalás ideje 2:51


Felszólalások:  Előző  306  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

NÉMETH ZSOLT külügyminisztériumi államtitkár, a napirendi pont előadója: Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Mindenekelőtt emlékeztetni szeretném a Házat arra, hogy a tárggyal kapcsolatos kiegészítő jegyzőkönyvet az Országgyűlés múlt év március 8-án erősítette meg. A Dunán való hajózás rendjének szabályozása tárgyában kötött belgrádi egyezmény módosítása a Duna-bizottsággal kapcsolatos s hosszú ideig megoldatlanul maradt politikai kérdéseket rendezett. Mindenekelőtt a bizottság tagállamainak száma nyolcról tizenegyre emelkedett, lehetővé téve Németország csatlakozását, az államutódlás alapján szintén új tagja lett Horvátország és Moldova. A bizottság tagja maradt az Orosz Föderáció is, bár már nem Duna menti állam. Bízvást mondhatjuk tehát, hogy a budapesti székhelyű nemzetközi szervezet politikai jelentősége megnőtt, e politikai jelentőség annak a sajátos arculatnak köszönhető, hogy együttműködési fórumot biztosít tagjainak.

A politikai és szakmai együttműködés mellett helyénvaló azt is megemlíteni, hogy a belgrádi egyezmény preambulumában megfogalmazottak szerint az egyezményben részes államokat az az óhaj vezérli, hogy a Duna menti országok egymás között és más országokkal való gazdasági és kulturális kapcsolatai szorosabbra fűzessenek. A Duna menti együttműködés jelentősége napjainkban erőteljesebben megnyilvánul a dunai hajózás akadályainak felszámolására irányuló erőfeszítésekben.

Ezt az alkalmat is felhasználom arra, hogy tájékoztassam a tisztelt Országgyűlést, létrejöttek a jogi és szervezeti keretei annak, hogy a Duna-bizottság keretén belül az Unió jelentős pénzügyi hozzájárulásával, amelyet a Duna-bizottság tagországai kiegészítenek, megindulhassanak a medertisztítás előkészületei. A Duna-bizottság döntése alapján a projekt irányítását egy francia állampolgárságú igazgató fogja végezni. A tenderek kiírására december-január hónapokban kerül sor. Ezután kerülnek kiválasztásra a kivitelezők, majd megindulnak a munkálatok, a hajózást akadályozó hídroncsok eltávolítása.

A fentiek alapján kérem a tisztelt Házat, hogy a Dunán való hajózás rendjének szabályozása tárgyában Belgrádban kelt egyezményhez fűzött, Budapesten 1998. március 26-án kelt kiegészítő jegyzőkönyv és annak aláírási jegyzőkönyve kihirdetéséről szóló törvényjavaslatot elfogadni szíveskedjék.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  306  Következő    Ülésnap adatai