Készült: 2024.09.20.09:47:47 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

125. ülésnap, 50. felszólalás
Felszólaló Dr. Persányi Miklós
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Beosztás környezetvédelmi és vízügyi miniszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás ideje 3:56

Felszólalások:  <<  50  >>    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. PERSÁNYI MIKLÓS környezetvédelmi és vízügyi miniszter: Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Az ön aggodalma érthető: sajnos, az idei tél is csapadékhiányos volt eddig, így az üdülési szezonig nem számolhatunk azzal, hogy a Balaton vízszintje jelentősen emelkedjen, és bekerül az úgynevezett szabályozási tartományba.

Három év csökkenése után a vízszint idén is jóval alacsonyabb lesz, mint amit régebben megszoktunk, sőt várható, hogy az előttünk álló években is ez lesz a helyzet. A víz minősége azonban, valóban, 2003-ban megfelelő volt a lecsökkent vízmennyiség ellenére is, sőt azt is mondhatnánk, hogy sokkal jobb, mint az előző évtizedekben, ebben látszik az elmúlt évtizedek erőfeszítésének az eredménye.

Az idézett műszaki egyetemi tanulmány szerint a Balaton ökológiai állapota nem teszi indokolttá a vízháztartásba való beavatkozást; ezt a véleményt a Magyar Tudományos Akadémia eseti bizottsága is megerősítette. Ugyanakkor a környezetvédelmi és vízügyi tárca álláspontja az, hogy fel kell készülni arra az esetre is, ha ez a kedvezőtlen tendencia tovább folytatódik. A jövőben ez azt jelentheti, hogy nemcsak a vízszint csökken, hanem a vízminőség is romlik, éppen ezért szükséges az, hogy a Balaton egyszeri vízpótlását lehetővé tevő műszaki megoldás tervét dolgozzuk ki - ezt a tárca elhatározta.

Természetesen többféle műszaki megoldás jöhet szóba, de ennek az egyszeri vízpótlási tervnek az előkészítése időigényes, minden műszaki részletre és környezeti vizsgálatra is ki kell hogy terjedjen. 2004-ben tehát nemcsak tudományos vélemény alapján szükségtelen a vízpótlás, de gyakorlati szempontból lehetetlen is. A tervezés során a mesterséges beavatkozás költségét és ökológiai kockázatát is fel kell mérni, nehogy felborítsuk a Balaton vízszintjének és vizének megszokott kémiai és biológiai összetételét, amely nemcsak a fürdőzés miatt fontos, de meghatározó a tó élővilága szempontjából is. Éppígy nem lehet veszélyeztetni a vízutánpótlást biztosító esetleges források ökológiai és mennyiségi állapotát, legyen az bármelyik a számításba jöhető ötféle alternatívából.

Az egyszeri vízpótlást azonban csak végső megoldásnak szabad tekinteni, bár erre mint a legrosszabb esetre is fel kell készülnünk, hiszen nem lehet azt látni, hogy a globális klímaváltozásnak nincs-e egy olyan hatása, amely a mostani többéves aszályt még további sok évre hosszabbítja meg. Sajnos, az idén és talán a következő években is együtt kell élnünk ezzel az alacsony vízszinttel, hiszen a Balatont másfél évszázada kényszeríti az ember alkalmazkodásra, most először nekünk kell alkalmazkodnunk, nem a természetnek. Az alkalmazkodás különböző elemeire lehetőséget ad a tavaly nyáron elfogadott kormányhatározat, amely például a strandok kotrására 75 százalékos támogatást irányzott elő.

De a képviselő úr konkrét kérdésére válaszolva: természetesen nyitottak vagyunk minden szakmai felvetésre, noha egy napilapban megjelent újságcikket nem feltétlenül kell mérvadó szakértői véleményként kezelni. A következőkben is meghallgatjuk a szakértők véleményét, de jó döntést csak tudományos objektivitással, az összetett helyzet minden elemének figyelembevételével hozhatunk, hiszen nagy felelősségről van szó.

Kérem képviselő urat, fogadja el a válaszomat. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

Felszólalások:  <<  50  >>    Ülésnap adatai